Yarasalarda 6 Yeni Koronavirüs Keşfedildi

Bilim insanları, Myanmar’daki yarasalarda gizlenen 6 tamamen yeni koronavirüs keşfettiler.

Bu virüsler şu anda dünyaya yayılan SARS-CoV-2 virüsü ile aynı ailedir; ancak araştırmacılar yeni başlayanların genetik olarak SARS-CoV-2 veya insanlarda ciddi enfeksiyonlara neden olan diğer iki koronavirüs ile yakından ilişkili olmadığını söyledi. 2002-2003 salgını ve Orta Doğu’ya neden olan ciddi akut solunum sendromu (SARS) solunum sendromu (MERS).

Araştırmacılar virüsleri, hayvanlardan insanlara atlama potansiyeli olan bulaşıcı hastalıkları belirlemek için PREDICT adlı hükümet tarafından finanse edilen bir programın parçası olarak Myanmar’daki yarasaları araştırırken keşfettiler. Ve yarasaların asıl şüphelileri var, çünkü memelilerin henüz keşfedilmemiş binlerce koronavirüsü barındırdığı düşünülüyor. COVID-19 salgınına neden olan SARS-CoV-2’nin, insanlarda mevcut etmeden önce yarasalardan kaynaklandığı, muhtemelen ilk olarak bazı ara konakçıdan dolambaçlı yol aldığı düşünülmektedir.Yarasalarda 6 Yeni Koronavirüs Keşfedildi

2016 ve 2018 arasında, en az 11 farklı türden 464 yarasadan yüzlerce tükürük ve guano (yarasa dışkısı) örneği topladılar; Myanmar’da, arazi kullanımı değişiklikleri ve gübre için guano hasadı gibi eğlence ve kültürel faaliyetler nedeniyle insanların yaban hayatıyla yakın temasa geçtiği üç yerde örneklendiler.


AMD

Araştırmacılar, 9 Nisan’da PLOS ONE dergisinde çevrimiçi olarak yayınlanan çalışmalarında, “Bu sitelerden ikisi, insanların guano hasadı, dini uygulamalar ve ekoturizm yoluyla düzenli olarak yarasalara maruz kaldığı popüler mağara sistemlerine de sahiptir.”

Araştırmacılar, bu altı yeni virüsün diğer türlere geçme potansiyelini ve insan sağlığını nasıl etkileyebileceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.İnsanlar ve vahşi yaşam arasındaki temasın daha yaygın hale geldiğini belirterek, COVID-19’un neden olduğu mevcut yıkımın insan sağlığının bu tür etkileşimlerle ne kadar yakından bağlantılı olduğunu hatırlatan bir unsur olduğunu da eklediler.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu