Tiktok Takipçi Satın Al

Yapay Zeka Alanındaki İnanılmaz Gelişme! GPT-3 Nedir?

Geçtiğimiz ay yapay zeka alanındaki şuana kadarki en büyük gelişme. OpenAI tarafından GPT-3 duyuruldu! Neler yapabiliyor? İnsanlık için tehlikeli mi?

Yapay zeka GPT-3  bir tür dil modelidir. Açılmı ‘’ Generative Pre-Training Transformer 3 ‘’ olan GPT-3  OpenAI tarafından yapılan bu dil modelinin birçok yeteneği bulunuyor.


Tercüme edebiliyor, sorulara mantıklı cevaplar verebiliyor, şiir yazbiliyor ve örneğin ondan Einstein gibi davranmasını isterseniz onun gibi konuşabiliyor. Bu yapay zeka, Elon Musk ve Sam Altman tarafından kurulan ve üzerinde çalışılan bir teknolojidir.

Kodlama Ve Tasarım Yapabiliyor

Kodlama yapmak, insanlar için hem uzun yıllar bilgi ve tecrübe hem de geniş bir hayal gücüne sahip olması gerektiren bir yetkinlik. Ancak GPT-3 için kodlama ve tasarım saniyelerini alan bir iş.

Diyelim ki bu sitede GPT-3 yapay zekası var ve bu programa hayal ettiğiniz tasarımı metin olarak yazmanız aklınızdakinin somutlaşması için yeterli olacak. Örneğin, bu sitenin üst kısmında  bulunan mobil bölümünün mavi ve yanında  telefon ikonunun olmasını istiyorsanız bunu düz metin olarak yazdıktan kısa süre sonra bunu görebiliyorsunuz.

Yapay Zeka Alanındaki İnanılmaz Gelişme! GPT-3 Nedir?

2018’da ilk sürümü olan GPT, sinir ağının öğrenmesini sağlayan bağlantı 110 milyon parametreydi. 2019’daki ikinci sürümü olan GPT-2’de ise 1,5 milyar parametre bulnuyordu. 2020’de şuana kadarki en gelişmiş dil modelinde ise 175 milyar parametre bulunuyor. Bu yapay zekanın maliyeti 12 milyon doları buldu.

İnsanlık İçin Tehlikeli Mi?

Yapay zeka denilince ilk aklımıza gelenlerden biri ‘’işlerimizi elimizden alacak mı’’ oluyor. GTP-2’inin yazdığı metinlerde bunu bir insanın mı yoksa yapay bir zekanın mı yazdığı anlaşılmayınca böyle sorular aklımıza gelmişti. GTP-2’de 1,5 milyar parametre vardı ancak GTP-3’de 175 milyar parametre var yani artık çok daha tehlikeli bir algoritma olarak görülüyor.

GTP-3 isterse yalan bir haber bile üretebilir, istediğiniz kodu yazabilir, hatta aforizma bile yazabilir. Bunlar ve daha fazlası sadece şuanlık için yaptığı işler. Her geçen gün daha fazla yetkinliğe sahip olan algoritma, teknoloji dünyasında korkuyla yaklaşmak için yeterince gerçek bir sebep olarak gösteriliyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu