Tiktok Takipçi Satın Al

Windows 10 Pro ve Enterprise: Farklar Nelerdir?

Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise ile karşılaştırıldığında nasıldır? Büyük farklılıklara bir göz atalım.

Windows 10 birçok sürümde mevcut olsa da, çoğu belirli amaçlar için tasarlanmıştır ve genel kullanıma açık değildir. Sonuç olarak, Windows 10 Enterprise gibi mağaza raflarında durmayan Windows sürümleri konusunda kafanız karışabilir.


Windows 10 Enterprise ile Windows 10 Pro’nun amaçlanan kullanımları, maliyetleri ve içerdiği özellikler dahil olmak üzere bir göz atalım.

Ev Kullanıcıları İçin Windows 10 Sürümleri

Devam etmeden önce, Windows 10’un hangi sürümünün sizin için uygun olduğunu merak ediyorsanız, Windows 10 Enterprise için endişelenmenize gerek olmadığını bilmelisiniz. Windows’un kurumsal sürümleri kurumsal kullanım içindir ve bu nedenle kendi başınıza satın alacağınız bir şey değildir.

Windows 10 Pro ve Enterprise: Temel Bilgiler

Öncelikle, nasıl farklı olduklarını görmek için Windows 10 Pro ve Windows 10 Enterprise’ın temellerine bakalım.

Windows 10 Pro, Windows’un temel Home sürümünün üzerindeki sonraki sürümüdür. Windows 10 Home, oyun araçları, Microsoft Store uygulamaları, telefon bağlama özellikleri ve daha fazlası gibi Windows 10’un tüm öne çıkan özelliklerini içerirken, Windows 10 Pro buna dayanıyor.

Windows 10 Pro’da ayrıca Uzak Masaüstü, BitLocker, Hyper-V, IE için Kurumsal Mod ve benzerleri gibi gelişmiş özelliklere de sahip olursunuz. Ayrıca , bir iş ortamında makineleri yönetmenin yaygın bir yolu olan, bir bilgisayarı bir etki alanına bağlamak için en az Windows 10 Pro’ya ihtiyacınız vardır .

Ortalama bir ev kullanıcısı Windows 10 Pro’da gerçekten hiçbir şeye ihtiyaç duymaz, ancak meraklı kullanıcılar tüm geeky işlevlerine erişmeyi tercih edebilir.

Windows 10 Enterprise Özellikleri

Şimdi, Windows 10 Enterprise’daki ana özelliklerden birkaçına kısa bir göz atalım, böylece ne sunduğunu öğrenelim. Windows 10, yeni özellikler eklemek için düzenli olarak güncellemeler alır; bu, ev kullanıcıları için harika olsa da, iş ortamlarında büyük sorunlara neden olabilir. Fabrika kontrolleri veya ATM’ler gibi görev açısından kritik araçları çalıştıran bilgisayarlar bu süslü özelliklere ihtiyaç duymaz – kararlılığa öncelik verirler.

Windows 10 Enterprise bilgisayarları, Windows 10 için özellik güncellemelerini almayan Uzun Süreli Bakım Dalını seçebilir. Bu sürüm, güvenlik güncellemelerini uzun süre alır ve 7/24 çalışması gereken makineler için uygun hale getirir. Ayrıca Microsoft Store ve Cortana gibi gereksiz yazılımları da ortadan kaldırır.

Kurumsal Sanallaştırma Özellikleri

Windows 10 Enterprise, bir sunucuya bağlı birçok bilgisayarı olan şirketler için tasarlanmış birkaç sanallaştırma özelliği içerir. App-V veya Microsoft Application Virtualization, şirketlerin uygulamaları sanal ortamda çalıştırmasına ve ardından bu sanal uygulamaları istemci bilgisayarlara sunmasına olanak tanır.

Bu, şirketin bir uygulamayı sunucuda güvenli bir şekilde çalıştırmasına ve bir uygulamanın yüzlerce kopyasının çeşitli makinelerde dolaşması yerine iş bilgisayarlarında bu uygulamaya kimin erişebileceğini kontrol etmesine olanak tanır.

Benzer şekilde, UE-V veya Kullanıcı Ortamı Sanallaştırma, çalışanların sistem ayarlarını oturum açtıklarında diğer iş bilgisayarlarıyla senkronize olan bir sanal dosyaya kaydetmelerine olanak tanır. Bu, insanların sık sık masa değiştirdiği veya başka bir şekilde kullanmadığı şirketler için yararlıdır. her zaman bilgisayar.

Diğer İş Araçları

Windows 10 Enterprise’daki diğer araçların çoğu, özellikle okumak için heyecan verici değil. Birden fazla konumu olan işletmelerin verilere erişimini kolaylaştırmak için ağ oluşturma araçları, güvenliği artırmak için gizli özellikler içerir, böylece yalnızca güvenilir sistem süreçleri hassas verilere erişebilir ve benzerleri.

Windows 10 Pro Veya Enterprise Kullanmalı mıyım?

Windows 10 Pro, yalnızca birkaç bilgisayarı olan, sunuculara fazla güvenmeyen ve gelişmiş Windows işlevlerine ihtiyaç duymayan küçük işletmeler için yeterlidir. Fiyatlandırması basittir ve yine de Grup İlkesi gibi araçları kullanarak bunları bir iş ortamında yönetmenize izin verir.

Şirketinizde yüzlerce veya binlerce bilgisayarınız varsa, belirli bir altyapıya sahip özel bir BT ekibiniz varsa ve Windows 10 Pro’nun karşılayamayacağı belirli bilgisayar ihtiyaçlarınız varsa, Windows 10 Enterprise tam size göre. Yalnızca karmaşık altyapılara sahip büyük şirketler, Kurumsal özelliklerin çoğundan yararlanabilir. Bu arada, bunlar mevcut tek Windows 10 sürümü değil. Eğitim dahil başkalarının da olduğunu biliyor muydunuz?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu