bayigram.com

Valorant 2.06 Yama Notları Yayınlandı!

Valorant'ın en yeni yaması, Viper ve Yoru için Ajan güncellemeleri getiriyor.

Valorant’ın en yeni yaması, Viper ve Yoru için Ajan güncellemeleri getiriyor. Yama aynı zamanda Bucky’ye şimdiye kadarki en büyük zayıflığını veriyor. Valorant 2.06 yama notları oyuncular için yayınlandı.


Valorant’ın son yamasının detayları yayınlandı. Güncelleme Yoru ve Viper için çok ihtiyaç duyulan bazı değişiklikleri getiriyor. Her iki Ajan da bir güncelleme için çaresizdi ve Riot’un yeni yaması, her ikisinde de pek çok değişiklik sunuyor. Yama aynı zamanda Bucky av tüfeğini de (nihayet) zayıflatıyor.

Yamanın en önemli güncellemesi Viper’ı hedefliyor. Riot, zehri güçlendirerek bir düşman onunla temasa geçtiği anda anında 50 çürüme – geçici hasar – verecek. Üstelik artık Poison Cloud el bombalarını biraz daha uzaktan alabilir ve Zehirli Ekran duvarı artık eskisinden daha da uzar.

Yoru bu yamada biraz daha küçük bir güncelleme aldı. Blindside yeteneği artık biraz daha hızlı ve düşmanları daha uzun süre parlatıyor. Bu arada, Gatecrash yeteneği 20 yerine 30 saniye sürüyor ve her 35 saniyede bir yenileniyor, böylece neredeyse her zaman aktif hale getirebiliyor.

Bu yeni ayar, oyuncuların Başla İlgili Aktarım İşlevini (HRTF) değiştirmesine olanak tanıyacak, bu da kulaklık kullanıcıları için yönlü sesin daha dinamik bir versiyonunu etkinleştirecek. HRTF, insan kulağının bir ses kaynağından nasıl ses aldığının basit bir açıklamasıdır.

Bir ses yapıldığında, bir ses dalgası içinde her yönde uzayda hareket eder ve her yönde dışarıya doğru genişler. Ayrıca, bir kişinin kulaklarının benzersiz yönleri de dahil olmak üzere nesnelerden yankılanır ve bu, birinin gürültüyü nasıl yorumlayabileceğini değiştirir.

Bu HRTF seçeneği açıkken, kulaklık takan oyuncular simüle edilmiş surround seste, oyuncuların bu sesi alma şeklini etkileyecek 3B ses alanlarında ses çalabilecekler.

Riot, bu özellik üzerinde çalışmaya ve gelecekteki güncellemelerde genişletmeye devam edecek. Ancak şimdilik, HRTF etkinken yalnızca ayak sesleri, yeniden yüklemeler ve Ölüm Maçı yeniden doğuşları 3D olarak gösterilecek.

Geliştiriciler ayrıca, oyuncuların performans ve kalitesini optimize etmek için bu yeni özelliği kullanırken oyun için diğer tüm 3B ses işlemeyi devre dışı bırakmasını önermektedir. Bu HRTF özelliği ve geliştirilmeye nasıl devam edeceği hakkında daha fazla ayrıntı gelecekte paylaşılacaktır.

VALORANT 2.06 Güncelleme Notları

Valorant 2.06 Yama Notları Yayınlandı!

Viper Ajan Güncellemesi

Viper’ın Zehir Bulutu, Zehir Perdesi veya Viper’ın İni’nin içinden geçen düşmanlara anında en az 50 çürüme uygulanacak. Zehre maruz kalma süresine göre çürüme oranı artacak.

Zehir (Pasif)

 • Zehir Bulutu’nun içindeyken zaman içinde çürüme oranı azaldı: 15 > 10
 • Diğer ajanların Viper’ın Zehir Bulutu’ndan çıktıktan sonra can yenileyebilmek için beklemesi gereken süre azaldı: 2,5 sn. > 1,5 sn. 

Zehir Bulutu (Q)

Artık yerden alınır alınmaz tekrar yerleştirilebilir ama kalıcı bir yüke sahip olmak yerine geçici bir yük kazandıracak.

Zehir Bulutu etkinken Viper ölürse, iki saniye daha veya Viper’ın yakıtı bitene kadar haritada kalmaya devam edecek.

 • Yerdeki bombanın alınabileceği menzil arttı: 200 > 400

Zehir Perdesi (E)

Zehir Perdesi etkinken Viper ölürse, devre dışı kalmadan önce iki saniye daha haritada kalacak.

Duvardan kaynaklanan tam körleşme mesafesi, sislerin kenarlarından itibaren etkili olan tam körleşme mesafesiyle daha uyumlu olacak şekilde arttırıldı.

Asit Havuzu (C)

 • Kuşanma süresi azaldı: 1,1 sn. > 0,8 sn. 

Antrenman Modu Araçları

Hilelerin ve sınırsız yeteneklerin etkinleştirildiği özel oyunlarda Viper, “etkinleştirme tuşunu” basılı tutarak Zehir Bulutu ve Zehir Perdesi’ni geri alabilecek.

Hilelerin ve sınırsız yeteneklerin etkinleştirildiği özel oyunlarda Zehir Bulutu’nun yerleştirildiği konum, yetenek kuşanıldığında mini haritada görünecek.

Yoru Ajan Güncellemesi

 • Flaş etkinleştirme süresi 0,8> 0,6 saniye azaldı
 • Flash süresi 1.1> 1.5’ten yükseltildi

Çatkapı (E)

Çatkapı yeteneği artık birini öldürünce yenilenmeyecek; onun yerine her 35 saniyede bir yenilenecek.

 • Çatkapı küresinin oyunda kalma süresi arttı: 20 sn. > 30 sn.
 • Çatkapı küresinin görünür olma menzili azaldı: 7 m > 4 m

Hareket eden kürenin görünürlük menzilini gösteren görseller eklendi.

Boyutlararası Geçiş (X)

Gereken ulti puanı azaldı: 7 > 6 Yoru artık Boyutlararası Geçiş sırasında Çatkapı’yı yeniden etkinleştirebilecek.

Silah Güncellemeleri

 • Temel atışın (sol tık) saçılma oranı azaldı: 3,4 > 2,6
 • Alternatif atışın (sağ tık) saçılma oranı azaldı: 3,4 > 2
 • Hem temel hem de alternatif atışın hasar verme oranı güncellendi.
 • 0–8 metre arasında saçma başına 20 Hasar
 • 8–12 metre arasında saçma başına 12 Hasar
 • 12 metreden uzakta saçma başına 9 Hasar
 • Alternatif atışın attığı saçma miktarı azaldı: 15 > 5

Mod Güncellemesi

Tırmanış

Oynanışı derinleştirmek, daha dinamik çatışmalara ortam sağlamak ve mühimmat yelpazesini daha heyecan verici hale getirmek adına bazı yetenekleri elden geçirildi.

Yetenekler

Raze’in Nefes Kesen yeteneği artık iki tane Patlayıcı Çanta yüküyle geliyor ve bu yükler yere bastığınız anda yenileniyor. Ayağınızı yere sağlam basmanızı tavsiye edilmekte.

Kartopu Atar artık Buz Pateni’yle geliyor. Böylece, ölümcül silahlardan kaçınmak için daha fazla hareket imkânınız olacak.

Büyük Bıçak artık bir tane Rüzgâr Gibi (Jett’in ileri atılma yeteneği) yüküyle geliyor ve birini öldürdüğünüzde bu yük doluyor.

Mühimmat çeşitliliği biraz daha sürprizli olacak ve nadiren karşınıza çıkacak. Hangilerini sevdiğinizi bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin!

Valorant HRTF (Anatomik Transfer Fonksiyonu)

Raze’in ayak sesleri nereden geliyor? Önünüzde mi yürüyor, yoksa arkanızda mı? HRTF ve kulaklıklarınız sayesinde diğer oyuncuların konumunu, çıkardıkları sesler aracılığıyla çok daha iyi tespit edebileceksiniz.

HRTF teknolojisi, kafa büyüklüğü ve kulak şekli gibi birçok farklı ölçüyü göz önünde bulunduran bir profil kullanıyor. Bu teknolojinin kullandığı profilde bu ölçüler standart. Bu nedenle, özelliği ilk kez kullanan kişiler kendi ölçüleriyle profilin ölçülerinin benzerlik ve farklılıklarına göre bu özelliği başta pek doğal bulmayabilir.

Yeni özelliğe alışmak zaman alacağı için oyuncuların HRTF teknolojisine birkaç kere şans vermesini öneriyoruz. Yüksek stres altında oyun oynadığınız ortamların dışında, kulaklarınızı sese odaklanma konusunda eğiterek HRTF teknolojisini yorumlamada gelişebilirsiniz. Bunun için özel oyunlarda veya antrenman modunda bol bol pratik yapmanızı öneriyoruz! Demoyla ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 • Ses ayarları paneline HRTF’i açıp kapatma seçeneği eklendi.
 • HRTF teknolojisi, kulaklık takan oyuncuların sesleri simüle edilmiş üç boyutlu sesler olarak duymasını sağlıyor.
 • Şu anda HRTF etkinken sadece adımlar, şarjör değiştirme ve Ölüm Kalım Savaşı’ndaki yeniden doğma sesleri üç boyutlu olarak oluşturulacak
 • Bu özellik etkinken diğer üç boyutlu ses işleme uygulamalarının kapatılmasını tavsiye ediyoruz.

Valorant 2.06 yama notlarının tüm detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

2.06 Güncellemesiyle Giderilen Hatalar

Ajanlar

 • Raze, Savunanlar bölgesinde Bombot gönderdiğinde Bombot’un Spike’a çarpınca patlamasına sebep olan hata giderildi.
 • Viper, Zehir Küresi ve Zehir Perdesi’ni devre dışı bıraktığında istenmeyen bir gecikmeye sebep olan hata giderildi.
 • Yoru’yu oynayan oyuncunun Çatkapı sırasında duyduğu sesin, bazen ışınlayıcıdan geçerken iki kere duyulmasına sebep olan hata giderildi.
 • Astra’nın var olan bir yıldızın yakınına başka bir yıldız koymaya çalışırken yıldızı bırakır gibi görünüp yıldız yerleştirmemesine sebep olan hata giderildi.
 • Astra’nın yıldız hedeflemesinin merdivenlerde ve rampalarda tutarsız çalışmasına sebep olan hata giderildi.
  Oyuncuların oynadığı ajanın, alıkoyulduğunda “ele geçirilebilir” listesinden kaldırılmamasına sebep olan hata giderildi.
 • Cypher’ın Gizli Kamera’sının, Sage’in Bariyer Küresi’nin yakınına yerleştirildiğinde Sage’in duvarını kırmasına sebep olan hata giderildi. Numaralarınız gözümüzden kaçmıyor.
 • Öldükten sonra Astra’yı izleyen Omen’ın Astra’nın araçlarını kullanarak haritayı hedefleyebilmesini sağlayan hata giderildi.
 • Reyna ve Yoru’nun saydam haldeyken çürüme hasarı almasına sebep olan hata giderildi.

Yaşam

 • Öldükten sonra Astra Omen’ı izlerken Karanlık Örtü yeteneği kullanıldığında haritanın pembe görünmesine sebep olan hata giderildi.

Rekabetçi mod

 • Kısım Kademesi Rozeti’nin en iyi galibiyetlerinizi karışık şekilde göstermesine sebep olan hata giderildi.
 • Bir arkadaşınızın kariyer sayfasına bakarken “Kısım Kademesi’ni Gizle” düğmesinin görünmesine sebep olan hata giderildi.
 • Grup liderlerinin özel oyun lobisindeki gözlemcileri atmasına engel olan hata giderildi.
 • Son turun çatışma skorunun bazen doğru görünmemesine neden olan hata giderildi.

Sosyal

 • AFK uyarılarının oyun sonu ekranında görünmesine engel olan hata giderildi.
 • İletişim uzaklaştırması olan oyuncuların, dereceli sırasına girmeye çalıştığında görmesi gereken açıklama metnini görememesine sebep olan hata giderildi.
 • Sıra kısıtlaması alan oyuncuların ceza aldıktan sonra dereceli oyunlara ne zaman girebileceğini gösteren bir geri sayım sayacı eklendi.
 • Takım içi sesli sohbet ibarelerinin bazen tur sonunda görünmemesine sebep olan hata giderildi.
 • Oyuncuyu Raporla menüsündeki yorum alanında özel karakter ve bazı imla işaretlerinin kullanılmasını engelleyen hata giderildi.
 • Vanguard’ın hile tespit etmesi sebebiyle iptal olan karşılaşmalarda suçsuz oyuncuların AFK kalma cezası almasına sebep olan hata giderildi.
 • Bunun için sizden çok özür diliyoruz. Bu durumdan etkilenen oyuncuların hesaplarındaki cezaları kaldırıldı.

Valorant 2.06 Yama Notları Yayınlandı!

Valorant 2.06 Yama Notları Yayınlandı!

Valorant 2.06 Yama Notları Yayınlandı!

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu