Türkiye’yi Gelecek Nesillere Daha İyi Hazırlamak İçin Bir Girişim Projesi

Eşit İmkanlar Projesi (Eşit-İM)  adındaki sosyal girişim projesi dezavantajlı okullardaki çocukların imkanlarını eşitlemeye çalışıyor.

6-14 yaş arası çocukları Robotik ve kodlama, Sosyal yardım, Spor, Çevre, Sanat, Bilişim, Sağlık, İnovasyon-Girişimcilik, Stem-Mühendislik konularında eşit imkanlarda buluşturmayı amaçlayan, bu amaç doğrultusunda fırsat ve imkan eşitliği sağlayarak eğitim-öğretim kalitelerini yükseltmek için çalışmalar gerçekleştiren, atölyelerde eğitimler verip yardımlarda bulunan bu organizasyonların gerçekleştirmesine yardımcı olan üniversite öğrencilerinin sosyal sorumluluk bilinçlerinin güçlendirilmesini amaçlayan ulusal olarak başlayıp ileri zamanlarda uluslararası platformda olmayı amaçlayan sosyal sorumluluk projesidir.

2017’den bu zaman kadar 3000’den fazla gönüllüye sahip olan Eşit İmkanlar Projesi  ayrıca 5000’den fazla da dezavantajlı okullarda okuyan çocukların kalbine dokundu.

Esra Karaduman önderliğinde bu yıl büyük işlere imza atan Eşit İmkanlar Projesi, bilim ve teknoloji başlığı altında Prof. Dr. Fuat Sezgin Fikir Yarışması’nı başlattı.

Türkiye’yi Gelecek Nesillere Daha İyi Hazırlamak İçin Bir Girişim Projesi

Eşit İmkanlar Projesi’nin kurucusu olan Esra Karaduman şu sözlerle yarışmayı açıkladı:

“Eşit İmkanlar Projesi olarak, yapılan materyal desteği yanında Bilim ve Teknoloji odaklı projeler gerçekleştiren bireyler yetişmesini hedefliyoruz. Öğrencilerin bilime yönelik tutumlarını ve eğilimlerini en üst düzeyde tuttuğumuz sürece teknoloji çağının hızlı dünyasına uyum sağlayarak ülkemizi en iyi şekilde temsil edebilir, hatta yaşadıkları bölgenin kalkınmasını sağlayacak projeler üretebilirler. Bu yüzden Bilimi tüketen değil ,üreten nesil olmaları ile yerli üretime katkı verecek projeler gerçekleştirecek nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz.Bu anlamda Ocak ayından itibaren birbirinden farklı konularda yarışmalar düzenleyerek yardımlara projelere katılarak ulaşmalarını sağlayacağız” diye açıkladı.

Esra Karaduman sözlerine şöyle devam etti: “ Fikir yarışması devam ederken Codemodeon şirketi ve Bahçeşehir Öğretim Üyesi Ercan Altuğ Yılmaz desteği ile gönderilen sanal gerçeklik gözlükleri Gaziantep’te bulunan köy okullarına dağıtılmaya başlandı. Çocukların gözlerindeki o mutluluk görülmeye değerdi. Hem öğretmenlere hem öğrencilere sanal gerçeklik gözlükleri konusunda eğitim verilmesi sağlanarak nasıl kullanacaklarına dair bilgilendirme yapılarak projeler geliştirilecektir.”

İLGİLİ İÇERİK:  HelpSteps ile Beşiktaş'ın Büyük Projesi!

Türkiye’yi Gelecek Nesillere Daha İyi Hazırlamak İçin Bir Girişim Projesi

Peki yarışma süreci nasıl ilerleyecek?

Öğrenciler okullarında,ilçelerinde,illerinde,Türkiye’de hatta Dünya’da araştırma yaparak buldukları

  • Problem durumları için proje fikirleri üreterek öğretmenleri rehberliğinde video çekerek (esitimkanlarprojesi@gmail.com)adresine gönderecek.
  • Eşitim Youtube kanalına eklenecek olan videolar oylamaya ve jüri üyelerine sunularak seçilecektir.
  • Seçilen projelere sanal gerçeklik gözlüğü verilecek ve fikirlerini gerçekleştirmeleri için mentorler ile görüşmeleri sağlanacaktır.

Son başvuru tarihi: 8 Mart 2019

Eşit İmkanlar Projesi Web Sitesi: esitim.org

Eşit İmkanlar Projesi e-mail adresi: esitimkanlarprojesi@gmail.com

Abone Ol 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu