Tiktok Takipçi Satın Al

TikTok’un Nasıl 800 Milyon Kullanıcısı Var? Bir Sosyal Medya Devinin Hikayesi

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yerini alan TikTok nasıl bu kadar büyüdü ve 800 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor?

Başkan Donald Trump, bir Amerikan firması ABD operasyonlarını satın almadıkça TikTok’u yasaklayacağı konusunda uyardı.


Öyleyse bir uygulama nasıl milyonlarca kullanıcıyı cezbetti, ancak sadece iki yıl içinde ulusal güvenlik riski olarak görülmeye başladı?

Tek başına duruyor, loş bir sahnenin tepesinde kırmızı sakızlı bir ayı ve Adele’nin şarkı söylemesinin kusursuz sesi. Sonra, görünmeyen kalabalık bir sonraki çizgiye katılırken, kamera, birlikte şarkı söyleyen yüzlerce sakızlı ayıyı ortaya çıkarır. Büyük bir bağımlılık yapan platform!

Sevimli ve son derece izlenebilir. Ve yeni başlayan video uygulaması TikTok için 15 saniyede milyonlarca pazarlama bütçesinden daha fazlasını yaptı.

Aralık 2018’de yayınlandı, uygulamada hızla milyonlarca görüntülemeyi topladı, ancak daha da önemlisi diğer sosyal ağlarda binlerce taklitçi tarafından yakalandı.

Dünya uygulama konusunda uyarıldı ve TikTok o zamandan beri yüz milyonlarca aktif, yaratıcı ve genç bir izleyici kitlesini çekti.

Nasıl Bu Kadar Büyüdü?

TikTok'un Nasıl 800 Milyon Kullanıcısı Var? Bir Sosyal Medya Devinin Hikayesi

TikTok’un kökenleri, daha önce duyduğumuz peri masalı başlangıç ​​hikayesinden farklıdır. Bu, annelerinin garajında ​​harika bir fikir olan birkaç arkadaş tarafından inşa edilen bir imparatorluk değil.

Aslında hayata üç farklı uygulama olarak başladı. İlki, 2014 yılında Şangay’da başlatılan, ancak güçlü ABD iş bağlantılarına ve bu önemli pazarda sağlıklı bir kitleye sahip olan Musical.ly adlı bir uygulamaydı.

2016 yılında, Çinli teknoloji devi ByteDance, Douyin adlı benzer bir hizmeti Çin’de başlattı. Bir yıl içinde Çin ve Tayland’da 100 milyon kullanıcı çekti.

ByteDance bunun bir şey olduğuna karar verdi ve farklı bir marka olan TikTok altında genişletmek istedi. Böylece 2018’de Musical.ly’yi satın aldı, katladı ve TikTok’un küresel genişlemesine başladı.

İnsanları Etkisi Altına Almayı Başarıyor

TikTok’un sırrı, müzik kullanımında ve kullanıcıların hangi içerikleri görmeyi sevdiklerini diğer uygulamalardan çok daha hızlı öğrenen olağanüstü güçlü bir algoritmada yatıyor. Kullanıcılar, dudak senkronizasyonuna kadar çok sayıda şarkı, filtre ve film klibi veritabanından seçim yapabilirler.

Birçok kişi zamanının çoğunu “Sizin İçin Sayfasında” geçirir. Bu, algoritmanın içeriği kullanıcıların önüne koyduğu ve halihazırda etkileşimde bulundukları içeriğe göre nelerden keyif alacaklarını tahmin ettiği yerdir. Aynı zamanda viral hale gelebileceğini düşündüğü içeriği gösterdiği yer. Buradaki fikir, içerik iyiyse, içerik oluşturucunun kaç takipçisi olduğuna bakılmaksızın seyahat edeceğidir.

Pek çok TikTok topluluğu, keyif aldıkları içerik türleri veya kimlik duyguları tarafından bir araya getirilerek ortaya çıktı.

Geçen yıl Temmuz ayında uygulamalar dünya çapında bir milyar kez indirildi ve bunların 500 milyonu aktif kullanıcıydı. Bir yıl sonra iki milyar indirme ve yaklaşık 800 milyon aktif kullanıcı vardı. 

TikTok'un Nasıl 800 Milyon Kullanıcısı Var? Bir Sosyal Medya Devinin Hikayesi
Grafik: BBC

Uygulamanın hızlı büyümesi, TikTok’u politikacıların zihninde de ön plana çıkardı. Bir Çin uygulamasının bu kadar hızlı bir şekilde modern yaşamın büyük bir parçası haline gelmesi ne anlama geliyor?

Suçlamalar belirsiz olsa da, Hindistan ve ABD, TikTok’un kullanıcılardan Çin hükümeti tarafından casusluk için kullanılabilecek hassas veriler topladığına dair endişelere sahip. Her büyük Çin girişiminin, iktidardaki Çin Komünist Partisine karşı sorumlu bir iç “hücre” olduğu ve birçok ajanının sırları toplamakla görevlendirildiği iddia edildi.

Hindistan, pornografiyi yaymak için kullanıldığını iddia eden bir mahkeme, uygulama mağazalarından kaldırılmasına karar verdikten sonra, başlangıçta Nisan 2019’da TikTok’u yasakladı . Bu karar temyizde bozuldu.
O zaman tekrar TikTok yasaklı Haziran 2020 yılında uygulamalar olunan diğer Çince onlarca birlikte, Hint hükümeti “çalarak ve gizlice kullanıcıların verilerini aktaran” Bu uygulamalar hakkında şikayet aldıklarını söyledi.

 TikTok Zirveden Düşmüyor

Son zamanların popüler uygulaması Tiktok diğer sosyal medya platformlarını geride bırakarak Ağustos ayında 44,6 milyon kez indirildi. TikTok’u ikinci sıradan Instagram takip ederken geçtiğimiz ay 38,5 milyon kere indirildiği kaydedildi.

Medya takip kurumu Ajans Press, sosyal medya ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre bu yıl sosyal medya ile alakalı çıkan haber adedi 144 bin 287 olarak görüldü. Bu yıl içerisinde sadece TikTok ile çıkan haber adedi ise 2 bin 421 olarak kayıtlata geçti. Haber içerikleri incelendiğinde ise son dönemlerde ABD ve Çin arasında yaşanan TikTok gerginliğin medyada en çok konuşulan başlıklar arasına girdiği gözlendi.

TikTok'un Nasıl 800 Milyon Kullanıcısı Var? Bir Sosyal Medya Devinin Hikayesi

Finbold verilerinden elde ettiği bilgilere göre sosyal medya uygulamalarının indirilme sayıları belli oldu. Böylelikle son zamanların popüler uygulaması Tiktok diğer sosyal medya platformlarını geride bırakarak Ağustos ayında 44,6 milyon kez indirildi.

TikTok’u ikinci sıradan Instagram takip ederken geçtiğimiz ay 38,5 milyon kere indirildiği kaydedildi. Facebook indirilme sayısı ise 22,1 milyon olurken oldukça geride kaldığı görüldü. Araştırma Apple ve Android Store olmak üzere ele alınırken, TikTok’u bu yıl en çok indiren ülkenin 99,8 milyon ile Hindistan olduğunu açıkladı. İkinci sırada ise neredeyse yarısına tekabül eden 45,6 milyon indirilme ile ABD yer aldı. TikTok çıktığı günden itibaren büyüme kat ederken, 72,8 milyon indirilme ile geçtiğimiz Mayıs ayında zirve yaptığı saptandı.

TikTok'un Nasıl 800 Milyon Kullanıcısı Var? Bir Sosyal Medya Devinin Hikayesi

TikTok'un Nasıl 800 Milyon Kullanıcısı Var? Bir Sosyal Medya Devinin Hikayesi

TikTok'un Nasıl 800 Milyon Kullanıcısı Var? Bir Sosyal Medya Devinin Hikayesi TikTok'un Nasıl 800 Milyon Kullanıcısı Var? Bir Sosyal Medya Devinin Hikayesi TikTok'un Nasıl 800 Milyon Kullanıcısı Var? Bir Sosyal Medya Devinin Hikayesi TikTok'un Nasıl 800 Milyon Kullanıcısı Var? Bir Sosyal Medya Devinin Hikayesi

TikTok'un Nasıl 800 Milyon Kullanıcısı Var? Bir Sosyal Medya Devinin Hikayesi TikTok'un Nasıl 800 Milyon Kullanıcısı Var? Bir Sosyal Medya Devinin Hikayesi TikTok'un Nasıl 800 Milyon Kullanıcısı Var? Bir Sosyal Medya Devinin Hikayesi

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu