Tiktok Takipçi Satın Al

Teknoloji Severler İçin Zeytinyağı Tavsiyesi

Yemeklerde ve birçok güzellik malzemesi temizleme ürünü olarak kullanılan zeytinyağı yemekleri lezzetlendiren sofralarda vazgeçilmeyen bir üründür.


Sofralara gelene kadar yapım aşamasından geçen zeytinyağı yapım aşaması oldukça zahmetli bir iş olduğundan teknolojik olarak kullanılan makinelere ihtiyaç duyulmaktadır, Zeytinyağı yapımında ayçiçeği ve zeytininin yağından çıkarılarak elde edilmesinde yapılan aşamalar ise ezme-kırma yoğurma işlemi ayrıştırma yolu ile zeytinyağı elde edilir.

Zeytinyağı yapım aşamalarında şu yöntemler kullanılarak zeytinyağı üretimi yapılır. Genelde zeytinyağı yapımında santürfaj ve presleme işlemi yapılmaktadır. Birçok farklı makinede üretimi yapılan zeytinyağı lezzeti değişmez özellikte kalitede üretilir. Eskiden değirmen taşları ile ezilerek elde edilen zeytinyağı şimdilerde sanayi ve teknolojinin değişmesi ile fabrikalarda makineler yardımı ile üretilmeye başlanmıştır. Günümüzde yapılan zeytinyağı üretiminde kullanılan yöntemler şöyledir;

Zeytin Hasatı

Ekim ayı ve mart ayında hasat edildikten sonra 24 saat içinde üretime geçilmelidir. Toplanan hasatlardan yaprak ve dalların ayrılması gerekir. Arada karışan taş toprak gibi maddeler temizlenir. Hasat edilmiş ürünler daha sonra bunker denilen çukur bölüme atılıp taşıma bandı elavatör ile fan bölümüne taşınır. Fan bölümü taş yaprak ve dal gibi yabancı maddelerin ayrıştırma işleminde yardımcı olur.

Suda yıkama

İkinci aşama olarak bilinen suda yıkama kir ve tozun hasattan temizlenmesi işidir. Yıkama havuzuna atılan hasat daha sonra fan ile kurutularak diğer işlem olan kırma- ezme bölümüne geçilir.

Kırma-ezme

Yabancı maddelerden temizlenen zeytin kırıcı bölümüne alınır. Çekirdeği ile birlikte ezilip kırılarak hamur olarak işlenir. Hamur olması daha kolay zeytinyağı çıkarılması için yapılan bir işlemdir.

Yoğurma (Malaksasyon)

Pelte şeklinde zeytin yaklaşık olarak 20 ila 40 dakika arasında malaksör adlı makinada yoğrulur. Sıcak ve soğuk sıkım olarak işlenen bu aşamada sıcak suyun ısıtılması sayesinde zeytinyağı da suyun dolaşması sayesinde ısınmış olur. Zeytinin 27 derece altında ısınması soğuk sıkım olarak adlandırılır. Sıcak sıkım işleminde zeytin 35 ila 60 derecede ısıtılmaktadır.

Teknoloji Severler İçin Zeytinyağı Tavsiyesi

Ayrıştırma

Yoğurma işleminin ardından hamur haline getirilen zeytin pompa yardımı ile dekantör bölümüne gönderilir. Koni şekline sahip olan dekantör silindir biçimli bir sisteme sahiptir. Zeytin atığından karasu ve prina ayrılarak posa kıvamına gelir. Bu posa yakıt olarak ta kullanılmaktadır. Yatay düzlemde dönen zeytin hamurundan atık ve prina atılarak ayrıştırma işlemine davam edilir. Ayrıştırılan yağ ve karasu santrifüj bölümüne yollanır.

Santrifüjleme

Pompalar sayesinde karasu ve yağ prinadan ayrılıp santrifüj olarak adlandırılan seperatör bölümüne gönderilir. Ağır olan zeytinyağından hafif olan karasu ayrılarak kalan tortuların ayrıştırılması gerçekleştirilir. Artık son aşamaya zeytinyağı üretiminin en son aşamasına gelinebilir.

Filtreleme

Son yapılan işlem zeytinyağı elde edilmesi için yapılan filtre işlemidir. Filtre olarak pamuk ve kağıt filtre kullanılmaktadır.

Tortulardan arındırılan yağ parlak görünümde elde edilir. Filtre kullanılmadan elde edilen üretimde ki yağlar filtresiz yağdır.

Analiz ve tadım

Lezzetli yemekleri yapabileceğiniz zeytinyağları üretimi birçok duyusal ve kimyasal işlemlerden geçirilerek sofralarınızda yerini alır. Analizleri laboratuar da gerçekleşen zeytinyağları tadım analizinden sonra özellikleri belirlenir.

Ambalajlama

Kalite ve standartlara uygun olarak hijyenik şartlarda sofralarınıza getirilmektedir. Aşamaları makinada gerçekleşen zeytinyağı kontinü sistemi ile devamlı çalışan makinalarda oksijen, ışık ve ısıdan korunmaktadır. Yapılan işlemler zeytinyağının kalitesinin korunması için yapılmaktadır. Isı, ışık ve oksijen zeytinyağının kalitesini etkileyebilecek etkenlerdir.

Sofralarda lezzetli yemekleri elde etmenizde önemli yere sahip bir malzeme olan zeytinyağı ile yapılan yemeklere doyun olmaz. Soğuk koşullarda saklanması gereken zeytinyağı katı yağlara oranla daha sağlıklı olsa bile kalorisi yüksek değere sahip bir besindir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu