Tiktok Takipçi Satın Al

Silikon Plaka Üzerinde Yürüyen Milyonlarca Robot Oluşturuldu

Silikon bir plaka üzerinde yürüyebilen milyonlarca robot oluşturuldu. Detaylar makalemizde…

Yeni bir nano üretim tekniği sayesinde 4 inçlik(102mm) silikon plaka üzerinde milyonlarca fonksiyonel nano robot üretildi. Ayrıca bu yeni geliştirilen robotlar ,öncesinde gördüğümüz nano robotların hedefine yürüyerek gidebiliyor. Pennsylvania Üniversitesi’nden yrd. Doç. Dr. Marc Miskin tarafından ilk geliştirilen bu teknoloji teknolojide, Prof. Itai Cohen ve  Paul McEuen ve araştırmacı Alejandro Cortese’in katılımıyla geliştirildi.


Özel çok aşamalı nano üretim tekniği sayesinde birkaç hafta içinde 70 mikron boyunda milyonlarca robot üretilebiliyor ve bunların hepsi 10,2 cm’lik silikon kompozit plakada yer alıyor.

Her robotun  çok ince bir cam tabakası var, bu tabakada elektronik kontrol üniteleri ve oyulmuş iki ile dört güneş hücresi yer alıyor. Ayaklar ise biri platin ve diğeri  titanyum tabakadan oluşan bir yapıya sahip.

Lazer güneş hücrelerini aydınlattığında, elektrik akımı oluşarak ön ve arka ayakları hareket ettirmeye başlıyor. Bu akım nedeniyle platin genişlerken, titanyum rigid kalıyor bu sayede de ayaklar bükülüyor. Akım kesildiğinde, ayaklar geri düzeliyor. Bu hareket sayesinde robot ileri doğru hareket edebiliyor.

Robotlar vücuda hipodermik iğneyle enjekte edilebiliyor. Yine vücuttaki hareketleri oldukça sınırlı olabilir, dışardan verilen lazer ışığı ancak tırnak altı gibi yerlerden yeterince geçebiliyor. Araştırmacı Miskin şimdi ultrason ve manyetik alan gibi farklı güç kaynaklarını kullanıp kullanamayacağına bakıyor. Ayrıca Pennsylvania ve Cornell’den meslektaşları robotların sensör, saat, ve kendi kendini kontrol edebilecek akıllı versiyonları üzerinde çalışıyor.

Kaynak: Gercekbilim.com

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu