Tiktok Takipçi Satın Al

SEO Çalışması Ne Kadar Sürer?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitelerinin çeşitli arama motorlarında performansını artırmak için yürütülen çalışmaların tümüdür.

SEO sayesinde web siteniz arama motorlarında çok daha iyi sıralamalara ulaşabilir. Performansınız, popülerliğiniz ve ulaşılabilirliğiniz SEO çalışması ile birlikte artar. Arama motoru optimizasyonuna yalnızca bir kerelik bir işlem değildir. Herhangi bir arama kelimede ilk sıraya geldiğinde sonlandırılması gereken bir çalışma değildir. İlk sıradaki varlığınızı korumanız gerekmektedir. Peki SEO çalışması ne kadar sürer, ne kadar süre SEO hizmeti almalısınız?


Bu sorunun maksimumda bir limiti bulunmamaktadır. SEO fayda sağladıkça devam ettirilmesi gereken bir çalışmadır. Optimum süreçler için aşağıda belirtilen detaylar doğrultusunda değerlendirme yapabilirsiniz. Ancak ziyaretçi davranışlarının ve arama niyetinin / anahtar kelimelerin sürekli değişmesi, sektörünüze devamlı yeni rakiplerin dahil olması, SEO performansını sürekli iyileştirmenizi gerektirmektedir.

Peki, SEO çalışması minimum ne kadar sürdürülmeli ya da başarı için ne kadar beklenmelidir?

Başarı süreci şu 3 temel kritere göre belirlenebilir:

İlgili Makaleler
  • Sektör ve rakip odaklı gereklilikler,
  • Rekabet hacmi,
  • Anahtar kelime zorluğu

Maddeleri açıklayarak, çalışma devamlılığı konusunda optimum bir süreç bulmaya çalışalım.

Bunun öncesinde kısaca SEO’nun gerekliliklerinden bahsedersek, maddelere ait yanıtlar daha açıklayıcı olacaktır.

SEO, web sitesinin yapım aşamasıyla başlayan bir süreçtir ya da web sitesi tamamlandıktan sonra kategori / menü mimarisi, UX odaklı tasarım geliştirmeleriyle başlayan bir süreçtir.

Sunulan ürün ve hizmetlerin isimleri, web sitesindeki menü ağacı ve site içi ulaşılabilirliği (link inşası) temel site içi SEO çalışmalarıyla başlayan denetim ve optimizasyon silsilesi, teknik SEO, içerik ve backlink çalışmalarıyla sürdürülmektedir.

Bu çalışmaların bütününe ait süreçler ve devamlılığın gereksinimleri ise yukarıda belirtilen 3 temel kritere göre gerçekleştirilmektedir. Şimdi bu kriterlere ait detayları açıklamaya çalışalım:

Sektör ve Rakip Odaklı Gereklilikler

SEO dahilindeki çalışmaların öncelikleri ve periyodik devam ettirilmesi gereken çalışmalar sektör ve rakiplere karar verilmesi minimum süreç belirlemekte yarar sağlayacaktır.

Turizm, sağlık, finans, hizmet, eğitim vb. Sektörlerde yani hedef kitlenin sürekli bir bilgiyi araştırdığı, onlara içerik pazarlamasıyla müşteri dönüşümü sağlayabilecek bir sektördeyseniz; sizin periyodik olarak içerik üretmeniz, sürekli ziyaretçi davranışına göre UX odaklı geliştirmeler yapmanız, site performansını sürekli maksimize etmeniz, periyodik arama niyeti analizleriyle içerikleriniz geliştirmeniz, marka bilinirliğini artırmak ve dönüşüm kazandırmak için otoriter ve etkileşim kazandıracak site dışı bağlantılar kazanmanız gerekmektedir.

Bu tarz sektörlerden birindeyseniz ve en iyi SEO ajansı ile çalıştığınızı düşünüyorsanız, çalışmayı ne zaman bırakmalıyım diye değil, sürekli fayda ve hedef kitle odaklı ziyaretçi artışı sağlıyor mu diye düşünüp, kontrol etmeli, değerlendirmelisiniz.

Öne çıkan sektörlerin yanı sıra rakiplerin SEO yatırımının düşük olduğu örneğin, a4 kağıt üretimi, fermuar hammadde ithalatçıları, kalemtıraş üreticisi vb. niş sektörlerde SEO’nun temel gereksinimlerinin üst seviyede yerine getirilmesi ve önemli anahtar kelimelerde ilk sıraya gelmesi ortalama 3-6 ay arasında olması muhtemeldir. Anahtar kelimelerin ilk sıraya gelmesi ardından, türev anahtar kelimelere yoğunlaşıp, ilk sıradaki otoriterliğin sağlanması için birkaç ay daha çalışmanın devam ettirilmesi yeterli olacaktır.

Bu süreçten sonra çalışmayı bırakabilir ya da sadece kontrol amaçlı destek almaya devam edebilirsiniz. Belirli bir başarı sağlandıktan sonra, sektörünüze çok güçlü bir oyuncu dahil olup, SEO yatırımını artırmadıkça uzun bir süre, yerinizi korumaya devam edersiniz. Bunun farkında olmak için SEO ajansınızdan periyodik analiz desteği almanız fayda sağlayacaktır.

SEO Çalışması Ne Kadar Sürer?

Rekabet Hacmi ve Rakip Otoriterliği

Bu madde, ilk maddede değindiğimiz örneklerle paralel ancak istisnai durumlara sahiptir. İstisnai durumları:

SEO hizmeti verilen markanın anahtar kelimenin hiçbir bilinirliği olmayabilir. Anahtar kelime zorluğuna bakarak aslında 2-3 ay gibi bir sürede bile ilk sırada yer alacak anahtar kelimeler için 6 aydan fazla çalışmak gerekebilir. Çünkü yapay zeka odaklı arama niyeti belirsizliği mevcuttur. İlgili aramalarla, doğru sonuçları eşleştirebilmesi için içerik üretimine, etkileşimli bağlantı sinyallerine hatta sosyal medya ve farklı platformlardan gelecek davranış sinyallerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu da başarı sürecini olması gerekenin üzerine çıkartır.

Rakip otoriterliği de çalışma sürecinin etkileyen benzer ve farklı bir husustur. Bu durum özellikle e-ticaret sektörü için geçerlidir. Niş bir ürün satıyor olduğunuzu varsayalım. Anahtar kelime arama hacmi ve arama niyeti belirginliği mevcut. Rakip az. Örneğin ürününüz sadece telefonun ön kameralarına yönelik lens koruyucu olsun. Ürün adınız “selfie kamera lens koruyucu sticker”

Bu ürünün normal şartlarda yine SEO da ilk sıra başarı için 2-3 ay olduğunu varsayalım. Ancak anahtar kelimeyle ilişkili “Apple yeni lens koruyucu çıkardı” gibi haber sonuçlarıyla, öne çıkan Pazar yerlerinde satılan lens koruyucularla bir rekabet olacağı için burada da sitenizin otorite kazanması için çalışmaların uzun bir süre devam ettirilmesi gerekebilir.

Anahtar Kelime Zorluğu ve Sektörel Otoriterlik

Bu maddede yine birinci ve ikinci madde ile ilişkili olmakla beraber bazı istisnaları bulunmaktadır.

Birinci maddede belirttiğimiz öne çıkan sektörlerden sağlık sektörünü ele alalım. Özellikle Google’ın son yıllarda sıralama kriterlerine aşırı hassasiyet gösterdiği YMYL (Your Money or Your Life) kategorisinde yer alan bu sektörde, SEO ile hedeflenecek anahtar kelimelerin zorluk derecesi zayıf/kolay olsa bile, marka otoritesi aranmaktadır. Google’ın öne çıkan anahtar kelimelerinde web sitenizi, ilk sıralardan ziyaretçiye sunmasını sağlamak artık için olması gerekenden çok daha fazla emek harcanması ve zaman gerekmektedir.

Bunun gibi istisnaları göz ardı etmeden diğer değerlendirilmesi gereken durum ise anahtar kelime zorluk derecesi. Bunu aynı zamanda anahtar kelime arama hacmiyle de paralel düşünebilirsiniz. Anahtar kelime zorluk derecesi ne kadar yüksekse, rakip o kadar fazladır, rekabet o kadar fazladır, otoriter rakipler fazladır. Tüm bunlarla yarışabilmek için yüksek rekabet hacmine sahip kelimelerde bazen 1-2 yıl sonra daha yeni yeni ilk sayfa hedeflerine ulaşılabilmektedir.

Bu aşırı uzun süren çalışmaların yer aldığı sektörler yine YMYL kategorisi (sağlık,finans, eğitim, haberler) başta olmak üzere; arama niyeti belirsizliği olan anahtar kelimeler ve aşırı manipülatif hamleleri uygulayan rakiplerin yer aldğı sektörler diyebiliriz.

Arama niyeti belirsizliği örneği: “SEO”. Bunu arayan kişi, “nedir” sorusunun yanıtını da, “fiyatı” hakkında örnekleri de, “SEO hizmeti, SEO danışmanlığı” yapan ajansı da arıyor olabilir.

Aşırı manipülatif rakiplerin yer aldığı sektörlere örnekler: Film siteleri, haber siteleri, nakliye ve tesisatçı gibi lokal bazda bile onlarca/yüzlerce rakibin olduğu sektörler başta gelmektedir.

Yukarıda değindiğimiz konulara istinaden ne kadar süre SEO hizmeti alınmalı, minimum ve ortalama SEO başarısı için çalışma süreci ve çalışma devamlılığı için dikkat edilmesi gereken detaylara yer verdik.

SEO çalışmalarını uygularken ya da SEO hizmeti alacağınız ajansı seçerken detaylandırılan konular ışığında firmalardan değerlendirmeler istemeniz, SEO ajansı seçiminde size ekstra yol gösterecektir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu