Tiktok Takipçi Satın Al

Renk Değiştiren Kelebek Şeklinde Molekül Geliştirildi

Bilim adamları, papyon şeklinde çeşitli koşullar altında renk değiştiren bir molekül geliştirdiler. Havadaki toksik kimyasalları kontrol etmek için kullanılabilir.

Çin Fizik ve Kimya Teknik Enstitüsü’nden araştırmacılar BowtieArene adını verdikleri bir madde topladılar. İki beşgen molekülü bağladılar. Tetrafeniletilen adı verilen bir floresan molekülü iki pilarene bağlandı ve papyona benzeyen bir yapı oluşturdular.


Tek tek molekülleri bir araya getirdiklerinde, elektronik etkileşim, onları bir Noel ağacı şeklinde birbirlerinin üzerine düzgün bir şekilde istifledi. Elde edilen sıralı kristaller ışıkla etkileşime girerek mavi floresan geliştirildi.

Renk Değiştiren Kelebek Şeklinde Molekül Geliştirildi

Araştırmacılar, yapıları mekanik olarak öğüterek, kristalleri çizerek veya sıvılarda çözerek parçalara ayırdığında, ayrılan moleküller yeşil veya sarı floresan ışık yaydılar. Ekip daha sonra molekülleri ksilen buharına maruz bırakarak tekrar maviye çevirebileceklerini gösterdi.

Bu renk değiştirme özelliği, havadaki toksik kimyasalları tespit eden sensörler oluşturmak için kullanılabilir. Araştırmacılar şimdi bu elementlerin diğer potansiyel montaj özelliklerini keşfetmek için kelebek molekülünün çeşitli versiyonlarını geliştiriyorlar.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu