Tiktok Takipçi Satın Al

Qualcomm’un Yasadışı Lisans Uygulamaları Milyarlara Mal Oldu

Bu yılın başında, Apple’ın gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklenen ilk 5G iPhone modelinde Intel’ in yeni geliştirilen 5G modem yongasını kullanmaya zorlandığı görülüyordu.

Apple, Qualcomm‘ dan 5G modem yongaları kullanmayı tercih etti, ancak iki şirketin birbirleriyle konuştukları tek zaman mahkemedeydi. İronik olarak, her ikisi de bir uzlaşma ilan edildiğinde söz konusu milyarlarca dava açmanın argüman aşamasına giriyorlardı. Apple, yonga üreticisine daha sonra 4,5 milyar dolar olduğu bildirilen bilinmeyen bir miktar ödedi ve altı yıllık bir lisans aldı.


Ancak Apple, yılın büyük bir bölümünde çaresiz hissediyor ve kesinlikle bir daha böyle hissetmek istemiyor. Böylece şirket kendi 5G modem yongasını tasarlamayı ve bu işi biraz kolaylaştırmak için Intel’ in akıllı telefon modem yongası işini satın almak için 1 milyar dolar harcadı. Apple’ ın, 2021 iPad Pro tableti teklifinde bulunmaya hazır olan ilk nesil 5G modem yongasına sahip olduğunu dahili olarak tartıştığı söyleniyor. Gelecek yıl, 2022 iPhone’ larına ikinci nesil bir 5G modem yongası yerleştirilecek.

Büyük Proje!

Intel‘ in akıllı telefon modem yongası işini Apple’ a sattığında, işleminde milyarlarca dolar zarar ettiğini iddia ediliyor. Intel, Qualcomm’ un yasadışı lisans gereklilikleri olarak tanımladığı şey nedeniyle işten ayrılmaya zorlandığını söyledi. Bu yılın başlarında, Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ve Qualcomm, Yargıç Lucy Koh’ nın başkanlık ettiği 10 günlük bir jüri dışı duruşma için mahkemede bir araya geldi. FTC, Qualcomm’ un çip satış politikalarının nasıl rekabet karşıtı olduğunu göstermeye çalışan bir tanıklık yayınladı. Buna ek olarak, FTC, firmanın sadece Qualcomm bileşeni yerine tüm telefonun fiyatına dayalı olarak telif ücreti alma pratiğini ve Qualcomm’ un standartlara uygun patentlerini (SEP) lisanslamama politikasını gündeme getirdi. Bunlar, rakiplerinin ürünlerinin teknik standartlara uygun olmasını sağlamak için lisans almaları gereken patentlerdir. Sonuç olarak, adil, makul ve ayrım gözetmeyen esasına göre lisanslanırlar.

Qualcomm’un Yasadışı Lisans Uygulamaları Milyarlara Mal Oldu

Yargıç Koh, daha sonra yılın sonunda FTC’ nin lehine karar verdi. Ancak, Qualcomm, dava son kararını verene kadar devam edecek olan dokuzuncu devre temyiz mahkemesinden bir ziyaret aldı. Bu, Koh’ in kararını yonga üreticisinin telefon üreticileri ile yürürlükteki sözleşmeleri yeniden müzakere etmeye zorlaması nedeniyle anlamlıdır. Bu çok iş ve Qualcomm temyizde zafer kazanırsa, sözleşmeleri duruşma öncesi şartlara geri döndürmek zorunda kalacak.

Beklenmedik Hamle!

Bu arada, birkaç otomobil üreticisinin ve tedarikçilerinin ABD birimlerini temsil eden ticaret grupları, San Francisco’ da bulunan dokuzuncu devre temyiz mahkemesiyle Qualcomm’ un lisans uygulamalarına karşı belgeler sunmuşlardır. Alman otomobil freni üreticisi Continental AG, temyiz mahkemesine Qualcomm’ un lisans uygulamaları nedeniyle Samsung ve MediaTek ile çalışmaktan vazgeçmek zorunda olduğunu söyledi. Continental, Qualcomm ve diğer patent sahiplerinin teknolojilerini çip üreticilerine lisanslamayı reddettiğini ve bunun yerine patentlerini on binlerce dolara araç satan ve her dolar için savaşmak için daha az motive olduklarını iddia eden araç üreticilerine lisans verdiğini iddia ediyor.

Otomobil tedarikçileri, tüketicilerin Qualcomm’ un lisans politikaları tarafından nihayetinde zarar gördüğünü söylüyor. Ticaret grubu, “Sonuçta ortaya çıkan verimsizlik sonuçta tüketiciler tarafından daha yüksek fiyatlar şeklinde karşılanmaktadır” diye yazdı. Qualcomm’ un lisans politikalarının tedarikçileri ve diğer muhalifleri, Yargıç Koh tarafından verilen orijinal kararın alınmasını istiyorlar.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu