Tiktok Takipçi Satın Al

Plajların Yarısı 2100 Yılına Kadar Yok Olacak!

Nature Climate Change dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, iklim değişikliği yükselen deniz seviyeleriyle birleştiğinde, 2100 yılına kadar Dünya’nın kumsallarının yarısını yok edebilir.

İnsanlık, küresel ısınmanın ana nedeni olan fosil yakıtlarla gezegenin kirlilik seviyesini önemli ölçüde azaltmayı başarsa bile, Dünya’nın tüm kumlu kıyı şeridinin üçte birinden fazlası kaybolacak ve böylece Dünya’nın birçok ülkesinde kıyı turizmine önemli zarar verecektir. İnsanlığın yakında ünlü tatil beldelerinde rahatlama şansı olmayacak mı?

Plajlar nereye gidiyor?

İnsanlar Yakında deniz kıyısında yaz tatillerini unutacak gibi görünüyor. Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi’ndeki uzmanlar, dünyadaki plajlarda önemli bir düşüş öngörüyor. Bir kez daha, küresel ısınma suçlamaktır bu sadece deniz tatil beldelerinin yok edilmesiyle değil, aynı zamanda Antarktika’da eşi görülmemiş bir ısıyla ve hatta örümceklerin doğasını değiştirmekle suçlanıyor.


Yeni çalışmada, bilim adamları plaj eksikliğinin gezegenimizin iklim koşullarını olumsuz etkileyebileceğini savunuyorlar. Bu nedenle yeni raporlarına göre, kumlu plajlar sadece yaz turizmi için mükemmel bir hedef olmakla kalmaz. Doğal korumaları olmadan insanlık, kıyı kentlerini ve ülkeleri yıkıcı sonuçlarıyla tehdit eden aşırı hava olayları riskini taşır.

Makalenin yazarları, ABD gibi bazı ülkelerin zaten kapsamlı savunma sistemleri oluşturmayı planladıklarını savunuyorlar ancak dünyanın birçok ülkesinde bu tür büyük ölçekli mühendislik şemaları birkaç nedenden dolayı imkansız bir görev olacak. Bu nedenle bu ülkelerden biri, önümüzdeki 80 yıl boyunca ünlü plajlarının yaklaşık 15.000 kilometresini kaybetme riski taşıyan Avustralya olacaktır. Avustralya’yı yukarıda belirtilen Kanada, Şili, ABD, Çin, Meksika, Arjantin, Rusya, Brezilya ve Hindistan izleyecek.

Plajlar Tüm Dünya Kıyılarının Üçte Birinden Fazlasını İşgal Ediyor!

Plajların Yarısı 2100 Yılına Kadar Yok Olacak!

Yayınlanan makalede ayrıca kumlu plajların, genellikle en yoğun nüfuslu bölgelerde bulunan tüm dünya kıyılarının üçte birinden fazlasını işgal ettiği belirtiliyor. Kıyı şeridinin kaybolma oranını değerlendirmek için, bilim adamları son 30 yıldaki uydu verilerini analiz ettiler ve bu da iklim değişikliğinin iki senaryosuna göre erozyon olasılığını gösterdi.

Önerilen senaryolardan biri, karbon emisyonlarının büyüme oranlarını daha da artırmaya devam edeceğini; daha az korkutucu bir senaryo, insanlığın mevcut küresel ısınma oranını biraz aşacağını ancak 2015 Paris Anlaşması’nda öngörülen sınırların ötesine geçmeyeceğini umuyor.

Simülasyonun sonuçları bilim adamlarını şaşırttı: ilk hesaplamalara göre, dünya 2100 yılına kadar gezegenin tüm kumlu plajlarının neredeyse yarısını kaybetme riski taşıyor, sahildeki tatili (muhtemelen Karadeniz’de bile) oldukça pahalı ve erişilemez bir meslek haline getiriyor. Daha olası bir versiyon, 2100 yılına kadar “sadece” tüm kıyı şeridinin% 30’unun suların çoğunun, önümüzdeki 30 yıl içinde su altına gireceğini gösterdi.

Araştırmacılar, insanlık hangi senaryoyu alırsa alsın, yanan fosil yakıtların şu anda varsayıldığından çok daha feci sonuçlar doğurabileceğine inanıyor.

Bilim adamlarının buna henüz bir cevabı yok ancak Himalaya’lar, Antarktika ve Grönland dahil olmak üzere gezegenin birçok bölgesinde buzulların hızla erimesi, sadece kumlu plajlar alanında bir azalmaya değil, aynı zamanda dünyadaki su kütlelerinin deltalarının erozyonuna da neden olabilir ama bu zaten bizim için rekreasyona uygun plajlar alanında bir azalmadan daha üzücü sonuçlara yol açabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu