Tiktok Takipçi Satın Al

PHP 7.2 Sürümü Yolun Sonuna Yaklaştı!

PHP 7.2 sürümü 30 Kasım 2020'de kullanım ömrünün sonuna geldi.

En popüler içerik yönetim sistemlerinden dördü (WordPress, TYPO3, Joomla ve Drupal) PHP kullanır.

Bu CMS için çoğunlukla açık kaynak kodlama dilini kullanır dinamik web içeriği programlama içinde sunucu tarafı programlama , süre böyle HTML, CSS ve JavaScript adresi web tarayıcısı (istemci tarafında programlama) gibi diğer komut dosyası ve programlama dilleri.


2017 sonbaharında, PHP 7.2 sürümü , PHP 7.1’in halefi olarak tanıtıldı . 30 Kasım 2020’de bu sürüm resmi kullanım ömrü (EOL) tarihine ulaşacak ve artık desteklenmeyecektir. Web sitenizin bilgisayar korsanlarına karşı mümkün olan en iyi korumayı sürdürmesini sağlamak, hataları düzeltmek ve web sitenizin performansını optimize etmek için, son destek bitiş tarihinden sonra en son sürümlere güncelleme yapılması şiddetle tavsiye edilir.

Çok ileriyi planlamak istiyorsanız, PHP 8’de büyük bir güncelleme için PHP 7.2’nin kullanım ömrü sonu dönemini de kullanabilirsiniz  PHP 8 yıl sonu için duyuruldu ve PHP 7 sürümlerine göre önemli iyileştirmeler vaat ediyor. Sitenizin PHP 8 ile uyumluluğunu bugün test etmek istiyorsanız, test için artık bir Beta sürümü mevcuttur.

PHP 7.2 İçin Yolun Sonu

Son PHP dağıtım istatistikleri, güncel olmayan PHP kodunun genellikle güncellenmediğini göstermektedir. Görünüşe göre pek çok kullanıcı geçiş çabasından çekiniyor ve geçiş yaparken teknik sorunlardan korkuyor. Zaman eksikliği, birçok web yöneticisinin gecikmiş güncellemeleri veya ana sürüm yükseltmelerini ertelemesinin bir başka yaygın nedenidir. Bununla birlikte, bağlantınızı kaybettiğinizde, güncellemeleri yüklemek için gereken çaba önemli ölçüde artabilir.

Temel olarak, iki PHP sürümü arasındaki boşluk ne kadar fazla olursa, uyarlama çabalarınız o kadar büyük olacaktır. Ek olarak, yeni bir ana sürüme geçerken, örneğin sürüm 7’den sürüm 8’e geçerken, ek bakım çalışmaları beklenmelidir.

PHP 7.2 Sürümü Yolun Sonuna Yaklaştı!

Ancak, sisteminizi güncel tutmazsanız, sonuçlarla başa çıkmaya hazır olmalısınız . Veritabanı bilgileriniz artık güncel olmayacağından teknik sorunlar birikebilir. Sonuç olarak, web sitenizin performansı düşecek ve bu, uzun yükleme süreleri nedeniyle rakip tekliflere kıyasla çok daha fazla öne çıkmasını sağlayacaktır . Sonuçta bu, ziyaretçi sayılarının düşmesine neden olabilir.

Eski Sürümlerin Yan Etkisi Büyük

Eski PHP kodunun, web tekliflerinin güvenliği üzerinde özellikle olumsuz bir etkisi vardır. Bilgisayar korsanları, kapatılmayan güvenlik açıklarını her zaman ararlar. PHP güncellemelerinde çok uzun süre beklerseniz, bu güvenlik açıkları şüphesiz birikecektir. Aslında, 7.3.8 sürümüne kadar olan PHP sürümlerindeki hataların ve güvenlik açıklarının, rastgele kod çalıştırma, üçüncü taraf programların yüklenmesi, verilerin değiştirilmesi ve hatta verilerin silinmesi için yol açacağını varsayabilirsiniz .

Bu nedenle , web tekliflerinizi güncellemeyi ciddiye almalı ve en kısa sürede desteklenen en son sürüme güncellemelisiniz. PHP 7.2 EOL tarihi ışığında, mevcut sürüme geçiş kesinlikle önerilir. Örneğin PHP 7.4, WordPress, Joomla veya Drupal gibi yerleşik ve popüler içerik yönetim sistemleriyle herhangi bir uyumluluk sorunu olmadan çalışır.

Güncellemeler genellikle ek işlerle ilişkilendirilir ve teknik sorunların çözülmesini, yeni çözümler bulmayı ve eski eklentileri değiştirmeyi gerektirebilir.

Ancak uzun vadede, yeni özelliklerden ve halef sürümlerin performans ve güvenlik optimizasyonlarından yararlanacaksınız. Bununla birlikte, güncellenmiş PHP kodu ile çevrimiçi olmadan önce, güvenli bir çevrimdışı ortamda testler yapmalısınız . Oluşan herhangi bir hata ve sorun, web sitesi başkaları tarafından erişilebilir hale gelmeden önce çözülebilir. Ek desteğe ihtiyacınız varsa, eklenti üreticileriyle iletişime geçebilir veya PHP topluluğuna ulaşabilirsiniz. Daha yeni 7 sürümün yanı sıra, PHP 8 büyük bir güncelleme için kısa bir süre sonra piyasaya sürülecek.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu