Tiktok Takipçi Satın Al

Mukus Neden Yapışkan?

Genellikle burnunuzdaki mukusu pek fark etmediğiniz ancak bir soğuk algınlığı veya mevsimsel alerjileriniz olduğunda burun deliklerinizi dolduran yapışkan bir madde olan sümüğün neden bu kadar yapışkan olduğunu merak ediyor musunuz? Mukus, burununuzu tıkadığında rahatsız edici olabilir, ancak yapışkanlığı önemli bir amaç için hizmet eder: Soluduğunuz hava ile birlikte burun geçitlerinize çekilen küçük tahriş edicileri tuzaklamaya ve uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Dr. Johannes Uys, Londra’daki Broadgate General Practice kliniğinde birinci basamak bir doktor, e-posta aracılığıyla Live Science’a verdiği demeçte, mukus olmadan toz parçacıkları ve zararlı mikropların solunum yollarının alt kısımlarına ulaşabileceğini ve akciğerlerdeki hassas dokulara zarar verebileceğini belirtti. Bu nedenle burun mukusunun tutarlılığı, bağışıklık savunmalarınızda önemli bir rol oynar.


Sümük, yalnızca havadaki kirleticilere karşı bir fiziksel bariyer değildir; aynı zamanda antiviral ve antibakteriyel bileşenler de içerir, bunlar arasında enfeksiyonları önlemeye yardımcı olan bağışıklık sistemi tarafından üretilen antikorlar bulunur. Sümük ayrıca, enfaziyonlara karşı özel enzimleri içeren lizozomları da içerir.

Sümüğünüzün tutarlılığı, diğer belirtilerle birlikte bu bilgiyi kullanarak sağlığınız hakkında size birçok şey söyleyebilir. Amerikan Aile Hekimleri Akademisi’nin yönetim kurulu üyesi Dr. Jay Lee, e-posta aracılığıyla Live Science’a verdiği demeçte, “Normal mukus açık ve sulu iken, bulanık veya renkli mukus – yeşil veya sarı gibi – virüs veya bakteriyel bir enfeksiyona işaret edebilir” dedi. Çünkü sümük, bir tür bağışıklık hücresi olan ölü beyaz kan hücreleri ve bağışıklık tepkisinden kalan diğer atık ürünleri içerir. Bu nedenle enfeksiyon sırasında rengini değiştirir.

Sümük, büyük ölçüde yapışkanlığını ve jel oluşturan özelliklerini, Lee’ye göre “mukinler” adı verilen moleküllere borçludur. Bu yapışkan moleküllerin yapısı şişe fırçasına benzemektedir: İnce, uzun bir protein omurgası ve bu omurgadan çıkan kalın, kıllı karbonhidrat dalları vardır. Bu benzersiz şekil, mukinlerin birbirine bağlanmasına izin veren bir ağ oluşturmasına olanak tanır. Bu nedenle, burun mukusu, kısa süreli olarak yapısının bozulsa bile özgün şekline hızla geri dönebilir.

Mukinlerin kimyasal yapısı aynı zamanda büyük miktarlarda su bağlama yeteneğine sahiptir, bu da sümüğün kalın, jelatinimsi dokusuna katkıda bulunur. Mukinler, mukus içindeki diğer aktif bileşenler için bir iskelet görevi görür, ancak bununla sınırlı değildir. Örneğin, bu yapışkan moleküller, doğal olarak mukus bariyerinin içinde bulunan mikroplarla etkileşime girebilir ve bu mikroplara bir yakıt kaynağı olarak hizmet edebilir. Mukinler, bazı bakterilerin büyümesini desteklerken, aynı zamanda Staphylococcus aureus veya Candida albicans gibi zararlı mikropların burun duvarlarına yapışmasını engellemeye yardımcı olabilir.

Bu nedenle, bir burun tıkanıklığıyla karşılaştığınızda, sümüğünüzün size yardım ettiğini hatırlayın: Enfeksiyonla mücadele etmenize yardımcı oluyor. Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi tavsiye sunmak amacını taşımamaktadır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu