Tiktok Takipçi Satın Al

Morluklara Ne Sebep Olur?

Morluklar esasen deri altında biriken kanın bileşenleri parçalandıkça rengini değiştiren bir durumdur.

Bir morluk, tıbbi terimle “kontüzyon” olarak bilinen, vücudun kan damarlarındaki yaralanmalara verdiği tepki olarak tanımlanıyor. Genellikle dış etkenler veya vücuda gelen darbeler sonucu oluşan morluklar, bazen kişinin genetik yapısına veya altta yatan bir sağlık sorununa işaret edebilir.

Morluklar, deriyi bütün bıraksa da altındaki küçük kan damarlarının zarar görmesi sonucu ortaya çıkar. Bu damarlar hasar gördüğünde, kan çevre dokulara sızar ve deri altında birikir. İlk başta bu birikim kırmızı renkte görünür, ancak zamanla renk değiştirir ve mavi-mor ve yeşil-sarı tonlara döner. Morluğun rengi, biriken kanın içindeki bileşenlerin parçalanmasıyla değişir.


Parçalanma süreci, kanın rengini taşıyan hemoglobin adlı proteinden kaynaklanır. Hemoglobin, kana oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir proteindir. Morluk oluştuğunda, hasar görmüş damarlardan sızan kan, hemoglobini oksijeni bırakmaya ve karbon dioksiti yakalamaya zorlar. Hemoglobin bu süreçte önce methemoglobin adı verilen koyu kahverengi bir forma dönüşür, ardından biliverdin ve bilirubin adlı sarı pigmentlere dönüşür.

Morluklar genellikle iki hafta içinde solarken, bazen bir aydan daha uzun sürebilir. Morlukların fiziksel travma veya darbeye ek olarak alerjik reaksiyonlar veya kan pıhtılaşma bozuklukları gibi başka nedenlerle de oluşabileceği belirtiliyor. Bu tür sağlık sorunları, trombositopeni gibi durumları içerebilir; bu durumda kişinin pıhtı oluşturan kan pulcuğu seviyesi düşük olabilir ve bu durum genetik olabileceği gibi kimyasal maruziyet, alkol kullanımı, belirli ilaçlar veya diğer sağlık sorunlarının bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

Ayrıca, bazı ilaçların da morarma riskini artırabileceği belirtiliyor. Aspirin, ibuprofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler ve kan sulandırıcı ilaçlar, morarma riskini artırarak kanın pıhtılaşma yeteneğini azaltabilir. Ayrıca, belirli antibiyotikler, antidepresanlar ve ginkgo biloba gibi besin takviyeleri de kan pıhtılaşma sorunlarına katkıda bulunabilir.

Makale, genellikle küçük morlukların kendi başlarına geçici olduğunu ve genellikle kişinin sağlığına önemli bir risk oluşturmadığını belirtiyor. Ancak, morlukların dikkatli olunması gereken keskin mobilyalara dair bir hatırlatma olabileceğine işaret ediyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu