Tiktok Takipçi Satın Al

İşte Popüler Minecraft Modları (Minecraft Modu Nasıl Yüklenir?)

Minecraft modları nelerdir? Nasıl Minecraft piyasaya çıktığı ilk günden itibaren birçok oyuncu tarafından talep görmüştür.

Oyunun benzersiz dünyası ve uçsuz bucaksız haritaları oyuncuların oyunu tercih etmesine sebep olmaktadır. Tamamı ile sınırı olmayan bir dünya sunan Minecraft evreni birçok farklı deneyimi de oyunculara sunmakta.


Minecraft, İsveçli geliştirici Markus “Notch” Persson tarafından geliştirilen, 2011 yılında Mojang tarafından yayınlanan ve 2014 yılında Microsoft tarafından satın alınan sandbox oyunudur. Oyun, küplerle çeşitli tasarımlar yapmanıza olanak sağlar. 3 boyutlu voxel grafiklere sahiptir.

Oyuncular oyun içerisinde  farklı yapılar yapabilmekte,  farklı eşyalara sahip olabilmekte, madenlere inebilmekte, okyanusları aşabilmekte ya da çok derin denizlere dalabilmekte.

Minecraft, sadece birkaç yıl içinde, özellikle ağızdan ağza ve büyük bir pazarlama bütçesi olmamasına rağmen dünyanın en popüler oyunlarından biri haline geldi. Zaten oyun alanında sıcak bir sohbet konusu olan Minecraft, öğretmenler oyunu eğitim amaçlı kullanmanın yollarını giderek daha fazla buldukça sınıfa da taşındı.

Minecraft genellikle bir ‘sandbox oyunu’ olarak tanımlanır. Bu, kullanıcıların yapı taşlarını, sitede keşfedilen kaynakları ve kendi yaratıcılıklarını kullanarak kendi dünyalarını ve deneyimlerini yaratabilecekleri sanal bir arazi olduğu anlamına gelir.

Oyun birden fazla platformda mevcuttur. Bir bilgisayar, akıllı telefon, tablet, Pi, XBox, Nintendo Wii veya PlayStation’da oynayabilirsiniz. Özellikle ilkokul çağındaki çocuklar arasında popülaritesi gün geçtikçe artıyor.

Minecraft evreninde yapılabilecek şeyler sayılmayacak kadar fazla. Ancak bu unsurlar dahi bazı oyunculara yeterli gelmemekte ve oyun evreninde farklılıklar istemektedirler. Bu bağlamda Minecraft modları geliştirilmektedir.

Bu modlar sayesinde oyuna oyunda olmayan eşyalar eklenebilmekte ya da oyunun zorluğu azaltılabilip arttırılabilmektedir. Neredeyse her konuda bir moda sahip olan Minecraft bu konuda oldukça zengindir. En popüler Minecraft modları ise şu şekilde sıralanabilir;

Minecraft Modları

İşte Popüler Minecraft Modları (Minecraft Modu Nasıl Yüklenir?)

Optifine Modu

Bu mod sayesinde çok düşük sistemli bilgisayarlarda sahi oyun rahatlıkla oynanabilmektedir. Özellikle diz üstü bilgisayarlarda oyun oynamak bazı durumlarda içerisinden çıkılmaz bir hal almakta ya da sürekli olarak sorunlar ile karşılaşılmasına sebep olmaktadır.

Optifine modu Minecraft oyununun çok düşük sistemli bilgisayarlarda dahi sorunsuz bir şekilde oynanmasına imkan tanımaktadır. Aynı zamanda bu mod sayesinde oyunda görüntü iyileştirmeleri de sağlanmaktadır.

Journeymap

Bilindiği gibi Minecraft içerisinde bir mini map bulunmamaktadır. Oyuncuların nerede olduklarını anlamaları ve nereye gittiklerini görmeleri için birbirinden farklı haritalar yapmaları gerekmektedir. Bu mod sayesinde oyuna bir mini map eklenmektedir. Bu sayede oyuncu hangi konumda olduğu görebilmekte ve nereye gidebileceği hakkında bir fikir sahibi olabilmektedir.

Cars Mod

Minecraft içerisinde herhangi bir araba bulunmamaktadır. Ancak Cars mod sayesinde oyuna farklı arabalar eklenebilmektedir. Bu arabalar oyun içerisinde hızla bir noktadan diğer noktaya gidilmesine imkan tanımaktadır.

Charis

Oyuna rol yapma imkanlarını eklemektedir. Özellikle çevrim içi oyunlarda arkadaşları ile rol yapma şekilde oyun oynamak isteyenler için bu mod en iyi seçenektir. Örneği bu mod sayesinde bir kafe inşa edilebilir. İnşa edilen bu kafede oyuncu arkadaşları ile birlikte oturup bir şeyler içebilme fırsatı bulmaktadır.

SevTech: Ages

SevTech: Ages size oyuna başlarken yalnızca birkaç tarif veriyor. Oyunu oynadıkça mod paketinin bünyesinde bulunan modlara erişiminiz artıyor. Yüzlerce farklı içeriğin yanı sıra elinizdeki tariflerin sayısı da katlanıyor.

Hexxit

Hexxit oyunun yapısını değiştiren türde bir mod paketi. Kendisi oyuna yeni düşmanlar, görevler ve zindanlar ekleyerek, macera zevkini üst seviyelere çıkarıyor.

Tekkit

Tekkit içinde bulundurduğu eklentiler sayesinde en popüler mod paketlerinden biri durumunda.

Rope Bridge

Minecraft’ın 1.11.2 sürümüyle uyumlu çalışan Rope Bridge modu, oyunda keşif yaparken karşılaşılan en büyük sorunlardan birine çözüm getiriyor.

Millenaire

Millenaire modu, genellikle hiçbir şeyin olmadığı alanlara yeni bir içerik hazinesi getirerek bunu düzeltiyor. Bataklık standart köylü yerine insan erkek, kadın ve çocuklarla değiştirilir. Köylerde bile 11. yüzyıl Norman, Kuzey Hindistan ve Maya temalarını birleştiren bir makyaj vardır.

The Lost Cities

The Lost Cities (Kayıp Şehirler), sizi zaman içinde unutulmuş bir şehir haline getirir. Bu kıyamet sonrası çorak arazide ölümüne boyun eğmeden ne kadar süre hayatta kalabileceğinizi görün. Hayatta kalmayı bir adım daha ileriye taşımaktan hoşlanıyorsanız, bu mod ayrıca Biomes O Plenty mod ile de bağlantılıdır. Yani boş şehirlerin yanında keşfedilecek çok çarpıcı yeni alanlara sahip olacaksınız.

Twilight Forest

Bu mod, hem değerli hazineleri hem de tehlikeli canavarları gizleyen kalıcı alacakaranlıkta kaplanmış, yoğun ormanlıklı yeni bir boyut ekler.

Minecraft Mod Nasıl Yüklenir?

  • Aşağıdaki listede yer alan istediğiniz modu indirin,
  • Windows Çalıştır’a “%appdata%” yazın ve “Tamam” butonuna tıklayın.
  • Açılan klasörde “.minecraft” isimli klasöre girin
  • “mods” isimli klasörün içine, indirdiğiniz “.jar” uzantılı mod dosyasını atın.
  • “mods” isimli klasör sizde bulunmayabilir. Eğer yoksa aynı isimde bir klasörü sizin oluşturmanız yeterli olacaktır.

Minecraft mod yükleme işlemi için ilk olarak Minecraft Forge isimli programın doğru sürümünü indirmeniz gerekiyor. (Forge programını bu bağlantıdan indirebilirsiniz.)

Minecraft Oyun Modları

Hayatta Kalma (Survival)

Bu modda oyuncular çalışma masasında bir şeyler üretip kendini geliştirebilir, silahlarla kendini savunabilir, dilediğince ulaşım malzemelerini kullanıp ya da yürüyerek keşif yapabilir, köylüler ile ticaret yapabilir, Nether’ın zorlayıcı, ölümcül biyomlarında ve vadilerinde savaşabilir, Stronghold’u bulup End’e gidip oyunu bitirebilir veya iksircilik, kızıltaşcılık gibi farklı alanlarda çalışabilir. Oyuncular hileleri açarsa komutları kullanarak diğer modlara geçebilir.

Zorlayıcı (Hardcore)

Normal hayatta kalma kuralları geçerlidir. Fakat bu modda oyuncular herhangi bir şekilde ölürse doğamaz, sadece dünyayı izleyebilir. Eğer oyuncular oyunu yerel ağda paylaşıp hileleri serbest yaparsa “/gamemode survival” komutu ile yeniden doğabilir. Dünyayı oluştururken oyuncular hileleri açamaz, bonus sandık alamaz ve zorluğu “zor”dan çıkaramaz. Sadece bahsedildiği gibi yerel ağ sayesinde bu olaylar yapılabilir.

Yaratıcı (Creative)

Oyuncular oyundaki her tür malzemeyi kullanabilir fakat bariyer, komut bloğu, boşluk bloğu gibi blokları sadece kod ile alabilir. Oyuncular Klasik gibi can veya açlık gibi sınırları ve tecrübe seviyesi olmadan oyuncuların kendi tasarımlarını oluşturabilsini sağlar. Yaratıcı modda oyuncular uçabilir ve her tür bloku anında kırabilir (Katman kayası dahil). /gamemode creative komutlarıyla bu moda geçilir ve canavarlara karşı oyuncular görünmez olur.

Macera (Adventure)

1.4.2-1.8 sürümleri arasında bu modda bloklar yalnızca doğru aletlerle kazılabilir. Daha eski ve daha yeni sürümlerde hiç kazılamaz. İnternette oyuncular birçok Macera Haritası bulabilir. Adventure’da Hayatta Kalma Modunda olduğu gibi can ve açlık barları vardır. Oyuncular bir oyuna Macera modunda başlayamaz. /gamemode adventure komutları ile bu moda geçilir. Harita yaparken bu mod oyuncuların işine yarayabilir. Oyuncular bu modu dünyayı açarken seçemez fakat, oyuncular dünyanın genel oyun modunu “/defaultgamemode adventure” ile macera yapabilir. Oyuncular bu modda hiçbir şey kıramaz ama sandıklar, redstone etkenleri ve eşya çerçeveleri ile etkileşim kurabilirler.

Seyirci (Spectator)

1.8 güncellemesi ile eklenen bir oyun moddur. Oyuncu dünya ile etkileşimde bulunamaz ve sürekli uçarak olayları izler. Oyuncunun varlığı doğma, yaratılma mekaniklerini etkileyecektir. Yaratıkların veya diğer oyuncuların üstüne tıklanıldığında onların dünyayı nasıl gördüğüne bakılabilir. /gamemode spectator komutu ile geçilir. Bedrock Edition’da bulunmamaktadır. Ve eğer envanter çubuğunuzdan izleme eşyası ile insanların yanına ışınlanabilir ve onların gözünden izleyebiliriz.

Oyunun görüntü kalitesi aynı dönemde yapılmış diğer oyunlara göre çok düşüktür fakat, Doku Paketleri (Texture Pack) adı verilen dosyalar ile biraz daha iyi ve şekilli olabilir. Oyuncular 1.7 sürümü ile Doku Paketi karıştırabilir. Ayrıca 1.6 sürümünde gelen bir yenilik olan Resource Pack (Kaynak Paketi) ile görüntü ile birlikte ses de değiştirilebilir ve ileri ki sürümlerde oyun doku paketi tamamıyla değişip, iyileşme yaşamıştır.

İşte Popüler Minecraft Modları (Minecraft Modu Nasıl Yüklenir?)

Minecraft Neden Bu Kadar Popüler?

Minecraft, 2009’da piyasaya sürüldüğünden bu yana, hızla dünyanın en popüler oyunlarından biri haline geldi. Çok küçük bir ekip tarafından geliştirilen bağımsız bir oyun olan Minecraft’ın başarısı, büyük kaynaklara veya dikkatle planlanmış bir reklam stratejisine bağlı değildir. Peki çocuklar arasındaki popülaritesini ne açıklıyor?

Minecraft, kuralsız bir oyun olarak tanımlanmıştır. Bir dizi talimat veya belirtilen bir hedefle gelmez – oyuncular istedikleri gibi inşa edebilir ve keşfedebilirler. Genellikle sanal Lego ile karşılaştırılır.

‘Çocuklar oyunun her seviyesinde kendi maceralarını yaratabilirler’ Bu, Minecraft hayranlarının nasıl oynadıkları konusunda çok fazla esnekliğe sahip olduğu anlamına gelir. Kullanıcılar mevcut bir fantezi dünyasını yeniden yaratabilir veya sıfırdan yeni bir dünya inşa edebilir, kötülerle savaşabilir ve macera arayabilir ve tek başlarına veya arkadaşlarıyla oynayabilirler.

Ayrıca herhangi bir seviyede oynanabilir. Pek çok popüler oyunda, bir sonraki mücadeleye geçmek için belirli bir beceriye ihtiyacınız var. Bu, bir oyunda gerçek ilerleme kaydetmek için her zaman gereken yeteneklere veya sınırsız zamana sahip olmayan küçük çocuklar için sinir bozucu olabilir. Minecraft’ta çocuklar, herhangi bir oyun seviyesinde kendi maceralarını yaratabilirler.

İşte Popüler Minecraft Modları (Minecraft Modu Nasıl Yüklenir?)

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu