Tiktok Takipçi Satın Al

Mimari Render

Mimari render inşaat sektöründe yer alan projelerin 3D görselleştirme teknikleri kullanılarak resim veya animasyon olarak hazırlanmasına verilen isimdir.

Mimari render kavramı mimari görselleştirme olarak da anılmaktadır. Render kelimesini her ne kadar görselleştirme olarak Türkçe’ye çeviriyor olsak da aslında birçok teknik kelimede de olduğu gibi tam Türkçe karşılığı bulunmamaktadır.

Render Ne Demek?

Türk Dil Kurumu sözlüğüne baktığımızda render kelimesinin en sık kullanılan karşılığının parçalamak olduğunu görüyoruz. Ancak bilgisayar destekli yazılımların render almak olarak adlandırılan işlemleri yaptığında parçalamaktan daha çok hesaplama işlemleri yaptıkları aşikardır. Render bilgisayarlarda sadece 3D çizim programlarında kullanılan bir teknik değildir. 2D grafik programlarından, müzik düzenleme programlarına kadar bir çok farklı sektörün kullandığı yazılımlarda render özelliği mevcuttur.

Diyelim ki bir müzik düzenliyorsunuz ve parçanın bir kısmına eko vermek istediniz. İlgili müzik parçacığını seçip ardından yazılım üzerinden bu bölüme eko verme seçeneğini seçtiğinizde kısa bir süreliğine beklemeniz gerekecektir. Bekledikten hemen sonra program artık size ilgili bölümü ekolu olarak gösterir. İşte geçen o kısa sürede bilgisayar hesap yapmıştır yani render almıştır. Aynı şekilde katman katman oluşturulan bir animasyonun da mp4 formatına çevrildiği esnada yine yazılım sizi bekletirken ekranda “Rendering” ifadesini görürüz.

3D Render Neden Uzun Sürüyor?

Şu ana kadar render hakkında anlattığımız bütün örneklerde renderın nispeten kısa süren bir işlem olduğundan bahsetmiş olduk ancak biliyoruz ki 3d render işlemleri çok uzun süren işlemlerdir. Peki 3D render işlemi neden uzun sürüyor? Bunun sebebini anlayabilmek için 3D render hakkında biraz daha teknik bilgiden bahsetmemiz gerekecek.

3D render işleminin ilk aşaması 3d modelleme aşamasıdır. 3D modelleme programları kullanılarak gerçek dünyadaki bir nesnenin bir benzerini dijital dünyada oluştururuz. Ardından bu oluşturduğumuz modele bir sahne hazırlarız. Bu sahneyi de aynı gerçek dünyadaki bir fotoğraf stüdyosu gibi düşünebilirsiniz. Yardımcı nesneler, ışıklar ve kamera ile oluşturduğumuz bu sahnenin resim veya animasyona dönüşebilmesi için kameradan çekim yaparız.

Peki gerçek hayatta bu işlemleri yaparken neler yaşanır bir bakalım. Etraftaki bütün ışık kaynaklarından etraftaki bütün nesnelere ışık ışınları çarpar ve ardından bu ışınlar kameranın sensörüne ulaşır. Kamera sensörüne gelen bu ışınları hesaplar ve üst üste kaydeder. Üst üste diyorum çünkü sensörün aynı noktasına pek çok farklı açıdan pek çok farklı renk ve şiddette ışık ışını gelecektir. Bütün bu katmanları üst üste koyup hesaplamalarını bitirdiğinde de istediğimiz görüntüyü almış oluruz.

Tabi ki bu ışıklar sadece ışık kaynağından nesneye ulaşıp oradan da kameramıza ulaşmaz. Aynı zamanda nesnelerden yansıyan ışık ışınları diğer nesneleri de aydınlatıyor. Yani nesneler arasında ışınlar sekerek kamera sensörüne ulaşana kadar etrafı aydınlatmaya devam ederler. Bu olaya küresel ışıklandırma (Global illuminition) denir. İlk soruya geri dönecek olursak, 3d render süresinin uzun olmasının sebebi bütün bu ışınların hareketlerinin hesaplanmasının gerekiyor olmasıdır.

Kısace render ne demek bundan bahsetmiş olduk. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz RT Akademinin hazırlamış olduğu render ne demek yazısını okuyabilirsiniz. RT Akademi sayasından aynı zaman ücretsiz 3D modelleme ve 3D görselleştirme eğitimleri de verilmektedir. Bu eğitimler kapsamında SketchUp, 3Ds Max, Vray ve Lumion programlarının kullanımı anlatılmaktadır. Ayrıca yine RT Akademi içerisinde ücretsiz 3D modeller ve ücretsiz vray malzeme kütüphaneleri de mevcuttur.

Render Firmaları

Render almak karışık bir süreçtir ve bütün bu süreci sizin adınıza yöntebilecek render firmaları vardır. Render firmaları uzmanlıklarına göre ayrılmıştır. Render firmalarının içerisinde sadece sizin tarafınızdan çizilmiş ve sahneleri ayarlanmış 3d modellerin renderlarını alan render farming firmaları da vardır bütün tasarımları, modellemeleri ve render işlemlerini yapan tasarım firmaları da vardır.

Render Farming

Render işlemleri yukarıda da anlattığımız gibi yüksek işlemci gücüne ihtiyaç duyan işlemlerdir. Bu sebepten dolayı 3d tasarımı tamamlanmış çizimlerin görselleştirilmesi için çok güçlü bilgisayar veya bilgisayarlara ihtiyaç duyulur. Böyle bir sistemi kurmanın maliyeti çok yüksektir ve sürekli kullanılmazsa kaynakların boşa harcandığı anlamına gelir. Sektörler hep böyle çıkmazlarda kendi çözümlerini üretirler. 3D tasarım sektörü ise bu işin çözümünü render farming firmaları kurmakta bulmuştur. Render farming firmaları, 3d tasarım firmalarının tasarımlarını bitirdikten sonra yüksek işlemci gücü isteyen render işlemlerini yapabilmek için sistemlerini kiralayan donanım firmalarıdır.

3D Görselleştirme Firmaları

Özellikle inşaat sektöründe mimarlar tarafından mimari projelerin cepheleri 2 boyutlu olarak çözümlenir ve imalata esas oluşturabilecek şekilde çizilirler. Ancak bu çizimler başta müşteriler olmak üzere teknik olmayan insanlar tarafından anlaşılamazlar. Bu sebepten dolayı özellikle pazarlama işlernde kullanılmak üzere bu 2 boyutlu çizimlerin 3d olarak modellenmesi ve görselleştirilmesi gerekmektedir. Render firmalarının bir kısmı sadece görselleştirme alanında uzmanlaşmıştır. Bu firmalar tasarımı yapılmış olan projeleri birebir olacak şekilde modelleyen ve ardından renderını alarak görselleştiren firmalardır.

3D görselleştirme firmalarının içerisinde özellikle mimari projelerde uzmanlaşmış bir çok firma da mevcuttur. Bu firmalar da mimari görselleştirme veya mimari render firmaları olarak anılırlar. Render firmaları içerisinde en sık karşılacağınız firmalar bu tür firmalardır. 3D görselleştirme firmalarının ağırlıklı olarak mimari görselleştirme firması olarak hizmet veriyor olmasının sebebi de render sektörünün başlıca müşterilerinin inşaat sektöründeki firmalar olmasıdır.

3D Tasarım Firmaları

Render firmaları içerisinde en kapsamlı hizmeti veren firmalar ise 3D tasarım firmalarıdır. 3D tasarım firmaları hem 3D ürün tasarımı gibi endüstriyel alanlarda hemde dış cephe tasarımı gibi mimari alanlarda hizmet verebilmektedir. Tasarım hizmetlerini farklı sektörlere de verebilmek için bünyesinde makine mühendisi, endüstri ürünleri tasarımcıları ve mimarlar bulundurmaları gerekmektedir. Eğer iyi bir 3d tasarım firması arıyorsanız geniş ekibi ile size özel tasarımlar sunan Render Tasarım firmasını inceleyebilirsiniz.

Render Tasarım mimari görselleştirme alanında dış cephe tasarımı, iç mekan tasarımı, sanal tur ve mimari animasyon gibi dallarda hizmet vermektedir. Özellikle dış cephe tasarımları ile tanınan Render Tasarım firmasının yurt dışında da bir çok projesi mevcuttur.

Render Fiyatları

Bütün bu hizmetleri almanın tabi ki bir ücreti vardır. Render fiyatları 2022 senesinde bir önceki seneye göre çok büyük bir artış göstermemiştir. Bunun başlıca sebebi ise 2021 senesinde başlayan ve yaygınlaşan küresel salgının piyasalardaki iş miktarını düşürmesidir. Arz talep dengesi talep alehinde değiştikten sonra arzı sağlayan render firmaları da render fiyatlarında artış yapamamıştır. Hatta bazı durumlarda render fiyatları 2022 senesinde bir önceki seneye göre daha düşük seviyelere bile inmiştir.

Kısmen sessiz geçen bir senenin ardından özellikle inşaat firmalarının tekrar proje yapmaya başlaması ile birlikte render firmaları da fiyatlarını güncellemeye başladılar. Tabi ki render fiyatlarında ki artışın tek sebebi arz talep dengesi değil. Aynı zamanda dolardaki artış ve yurt içinde yaşamış olduğumuz enflasyon şartlarından dolayı render fiyatları 2023 senesinde bir önceki döneme göre en az %100’lük bir artış gösterecek gibi duruyor.

Güncel render fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için render fiyatları listesini inceleyebilirsiniz. Fiyat listesi sürekli güncellenmektedir ve 2023 senesinde de güncellenmeye devam edecektir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu