Tiktok Takipçi Satın Al

Microsoft, Oyun Şirketi Bethesda’yı 7,5 Milyar Dolara Satın Aldı

Microsoft, popüler oyun Fallout'un geliştiricisi Bethesda'yı 7,5 milyar dolara satın aldı

Xbox sahibi Microsoft, Doom, Fallout, Skyrim ve Wolfenstein gibi gişe rekorları kıran oyunların arkasındaki oyun şirketi Bethesda’yı satın aldı.

Microsoft, Bethesda ‘nın alt şirketi ZeniMax Media için 7,5 milyar dolar (5,85 milyar £) ödedi. Xbox, yayıncının franchise’larının konsollar ve PC’ler için Game Pass abonelik paketine ekleneceğini söyledi.


Bu, gelecek Xbox Series X’i bazı oyuncular için PlayStation 5’ten daha çekici hale getirmeye yardımcı olabilir. Her iki cihaz da Kasım ayında piyasaya sürülecek.

Game Pass, oyunculara halihazırda 200’den fazla oyuna erişim sağlıyor. Microsoft, ek maliyet olmaksızın “nihai” paketine kaydolanlara lansman noktasında birinci taraf oyun ekler.

Buna karşın Sony, kendi ana sürümleri için oyunculardan 70 £ ‘a kadar ücret almayı seçti ve PlayStation Plus Collection hizmetine yeni oyunlar eklemeyi düşünmüyor.

Devralmanın Bethesda’nın The Elder Scrolls 6, Starfield ve diğer bitmemiş oyunları platformlar arası oyunlar olarak geliştirme planlarını nasıl etkilediği henüz belli değil.

Microsoft, Oyun Şirketi Bethesda'yı 7,5 Milyar Dolara Satın Aldı

Oyun Dünyasında Yeni Kapı Aralanıyor

Xbox başkanı Phil Spencer yaptığı açıklamada, iki firmanın “geliştiricilerin ve oyunlarının daha fazla oyuncuya daha fazla yoldan ulaşma fırsatları için benzer vizyonları paylaştığını” söyledi.

BBC’ye verdiği demeçte, “Microsoft, Sony ve Nintendo ile kıyaslandığında ağır isabet eden birinci taraf oyun franchise’larından yoksun olduğu için sık sık eleştiriliyor. Bu anlaşma Microsoft’un oyun portföyünü çok daha güçlü bir konuma getiriyor” dedi.

Orijinal Doom, Wolfenstein ve Quake oyunlarının arkasındaki bazı teknolojilere öncülük eden efsanevi oyun geliştiricisi John Carmack, satın almanın onu bu franchise’lardan bazılarına geri getirebileceğini de öne sürdü.

Son olarakicrosoft tarafından paylaşılan bilgilere göre söz konusu anlaşmalar devam edecek. Gerçekleşen satın alma ile birlikte Bethesda’nın hem eski hem de gelecekte çıkacak tüm oyunları Microsoft’un kontrolüne geçmiş oldu. Paylaşılan bilgilere göre uzun zamandır beklenen Starfield de dahil olmak üzere gelecekte karşımıza çıkacak tüm Bethesda oyunları çıktıkları gün Xbox Game Pass’e dahil edilecek.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, Bethesda’ının Microsoft’a katılması ile birlikte oyun konusunda çalışan 15 yaratıcı ekip sayısının 23’e çıkacağını da dile getirdi.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu