Bilim İnsanları Mamut Genlerini “Yeniden Canlandırdı”

Gezegenimizde yaklaşık 11.000 yıl önce son mamut nüfusu da yok oldu. Binlerce türden sadece Wrangel Adası’ndaki sert iklimde hayatta kalabilen bireyler hayatta kaldı.

Mamut, filgiller familyasının nesli tükenmiş bir cinsi. Son buzul çağında Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika’da birçok farklı türleri ile yayılım göstermiştir. 4,5 m boy ve 8 ton ağırlığa kadar varan bu cinsin son üyeleri MÖ 1700 yılında yaşamıştır. Bilimsel adı Mammuthus, Mammut cinsi ile karıştırılmaması gerekir.

Ancak aynı zamanda küçük nüfuslarını yok olmaktan kalıcı olarak kurtaramadılar. Sibirya kıyılarında yaşayan en büyük memelilerin cüce temsilcilerinin yaklaşık 4000 yıl önce soyu tükendiği bilinmektedir.

Olabileceği gibi, şu anda eski hayvanların ölümünü açıklayabilecek birkaç temel hipotez var. Bunlardan en az birini kanıtlamak için, bilim insanları yakın zamanda bulunan mamut kalıntılarından genleri diriltebildi.

Mamutlar neden tükendi?

Binlerce yıldır gezegenimizde yaşayan büyük memelilerin tamamen yok olmasının nedenleri hakkındaki gizem, gezegenimizin en ilginç sırlarından biridir. Bazı tahminlere göre, mamutların yok olmasının zirvesi, keskin bir ısınma dönemine denk geldiğinden, beklenmedik bir iklim değişikliği hipotezi en yaygın tahmin olarak kabul edilir. Wrangel Adası’ndaki toprağın artan nemi ve su basması nedeniyle, mamutlar kendi yiyeceklerini almak için hareket etmeyi zorlandılar.

Mamutların ölüm nedenleri hakkında bir başka olası teori, genetik çeşitliliğini kaybetme fikridir. Bu nedenle, mamutların küçük yaşam alanı nedeniyle (Wrangel Adası 300’den fazla kişiyi besleyemez), bir noktada yakından ilişkili vakalar daha sık hale geldi ve bu da hayvanların çeşitli genetik mutasyonların bir sonucu olarak üreme yeteneğinin kaybına yol açtı.

Bilim İnsanları Mamut Genlerini “Yeniden Canlandırdı”

Genome Biology and Evolution (GBE) dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, uzmanların mamutlarda çeşitli genetik kusur türlerinin ortaya çıktığını gösteren çeşitli nedenleri var. Bu teoriyi doğrulamak için, bilim insanları “dirilmiş” mamut genomu üzerinde bir çalışma yürüttüler ve mamutların üreme yeteneklerini ve koku alma yeteneğini kaybedebileceklerini düşündürdüler.

İLGİLİ İÇERİK:  Oppo Reno3 ve Oppo Reno3 Pro Tanıtıldı!

Bu çalışmanın sonuçları, Wrangel Adası’nda mamutların yok olmasının hem birinci hem de ikinci ana hipotezlerini kanıtlayabilir, çünkü bilim insanları, elde edilen yiyecek miktarındaki azalmadan dolayı popülasyondaki hızlı düşüş nedeniyle, mamutların uzak akrabalarıyla karışabileceğinden emindir. Bu geçiş genetik çeşitliliklerini önemli ölçüde azalttı, bunun sonucunda hayvanların genomu “arındırma” yeteneğini kaybedebildiler.

Çalışma sırasında, bir grup bilim insanı mamutun DNA’sını fil ailesinin yaşayan üyeleriyle ve on binlerce yıl önce Afrika kıtasının topraklarında yaşayan en eski mamutlarla karşılaştırdı. Deney sırasında uzmanlar, Wrangel Adası’ndaki hayvanlarda, hayvanların nörolojik gelişiminden, doğurganlıklarından, insülin sinyallerinden ve koku alma yeteneklerinden gerçekten sorumlu olan bir dizi genetik anormallik ortaya koydu. Şu anda, bilim insanları hayvanların koku duyularını tamamen kaybedebileceğini ve yenilebilir yiyecek kokusunu yenmezden ayırt edemediğini öne sürüyorlar. Tüm olumsuz faktörlerin kombinasyonu, mamutların yaşam tarzını etkiledi ve bir tür olarak kademeli, ancak kaçınılmaz yok olmalarına neden oldu.

Bilim İnsanları Mamut Genlerini “Yeniden Canlandırdı”

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu