bayigram.com

Mağazların Tek Kullanımlık Kupon Kodu Paylaşması Neden Daha Mantıklı?

Online alışverişte hem müşteriler hem de mağazalar için büyük avantajlar sunan indirim kuponlarının etkili olabilmesi için doğru planlama şart.


Kupon kodlarının kötüye kullanılmasını önlemek ve daha etkili bir kupon kodu stratejisi geliştirmek için mağazaların alabileceği önlemlerden biri olan tek kullanımlık kupon kodlarının neden daha mantıklı olduğunu örnekler birlikte inceleyelim.

Kupon Kodu Stratejisinde Güvenlik Neden Önemli?

Ülkemzide de yayın yapan Avrupa merkezli Once Coupon A Time’a göre mağazaların pazarlama hedeflerini gerçekleştirmek ve yeni müşterilere ulaşmak için kullandıkları, müşterilerin ise daha hesaplı alışveriş yapmak için başvurduğu kupon kodlarının her iki taraf için de etkili olabilmesi için detaylı ve güvenilir bir kupon kodu stratejisinin uygulanması çok önemli.

Mağazaların kupon kodu stratejilerini geliştirirken kâr-zarar dengesi, stok durumu, kampanya verimi, hedef kitle gibi pek çok konuyu göz önünde bulundurarak, etkili bir indirim kuponu stratejisi geliştirmeleri gerek. Ancak, planlama aşamasında gözden kaçırılmaması gereken noktalardan biri de güvenlik.

Müşterileriyle kupon kodu paylaşan bir mağaza, gerekli güvenlik önlemlerini almadığında, kupon kodunun kötüye kullanılması, tek müşterinin aynı kodu defalarca kullanması, indirim dönemi dışında kupon kodu kullanımı vb. çeşitli problemlerle karşılaşılabilir. Tek kullanımlık kupon kodları, paylaştıkları kupon kodlarının kötüye kullanılmasını engellemek isteyen mağazalar için en etkili çözümlerden biri. Tek kullanımlık kupon kodlarının avantajları ve işleyişinden bahsetmeden önce kupon kodlarının nasıl formüle edildiğini inceleyelim.

Kupon Kodları: Statik vs. Rastgele Dizimli

Alışveriş yaparken kullanılan kupon kodlarının bazılarının kampanya içeriğini tarif eden kelimeler ve sayılar içerdiğini bazılarının ise rastgele dizilmiş harf ve rakamlardan oluştuğunu fark etmiş olabilirsiniz. Kupon kodları, kullanılan formülasyon yöntemi itibariyle statik ve rastgele dizimli kupon kodları olarak ikiye ayrılır.

N11, Trendyol gibi sık sık kupon kampanyaları düzenleyen mağazalar dönemsel olarak bunların her ikisini de kullanmaktalar. Bunların bazı örneklerine şurada bulabilirsiniz:

https://oncecouponatime.com/tr/indirim-kodu/trendyol

Mağazların Tek Kullanımlık Kupon Kodu Paylaşması Neden Daha Mantıklı?

Statik Kupon Kodları: Avantajları ve Dezavantajları

Statik kupon kodları daha kullanıcı dostu gibi görünse de bu tür kupon kodlarının kötüye kullanılma ihtimali daha yüksektir. Çoğu mağaza, “İNDİRİM”, “YAZ”, “SEZONSONU” vb. anahtar kelimelerin yanına indirim tutarını ekleyerek kupon kodu oluşturur ve bunu müşterilerle paylaşır. Bu tür kupon kodları daha çok akılda kalsa da mağazalar açısından pek de güvenli bir tercih olmayabilir.

Statik kupon kodlarının kötüye kullanıma daha elverişli olmasının sebeplerinden biri de son kullanma tarihinde yapılabilecek yanlışlar. Müşteriye özel, tek kullanımlık kupon kodları yerine genel geçer ve tahmin edilebilir indirim kuponlarını kullanan mağazalar, son kullanma tarihini belirlemediklerinde, müşteriler yılın farklı zamanlarında hatta birkaç yıl sonra dahi aynı kupon kodunu uygulayabiliyorlar. Üstelik, Honey gibi kullanılabilir kupon kodlarını tarayıp müşteriye öneren uygulamalar ve tarayıcı eklentileri de bu tür açıkları yakalayarak mağazaların uzun vadede zarar etmelerine sebep olabiliyor.

Müşteriler açısından kullanımı rahat bir seçenek olsa da tahmin edilebilirlik, birden fazla kez kullanılma riski, uzun vadede teknik takibin zorluğu gibi sebeplerden dolayı statik kuponların daha riskli bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

Rastgele Dizimli Kupon Kodları: Avantajları ve Dezavantajları

Bir araya geldiğinde herhangi bir şey ifade etmeyen ve rastgele arka arkaya dizilmiş harf ve rakamlardan oluşan kupon kodları, müşteriler için çok kullanıcı dostu olmasa da mağazalar için daha güvenli bir seçenek. Müşteriye özel, tek kullanımlık kupon kodu oluşturmak için kullanılan rastgele dizimli kupon kodlarını akılda tutmak bir hayli zor. Müşterilerin kuponu kullanabilmek için kopyala-yapıştır yöntemini kullanmaları gerekiyor.

Ancak bu tür küçük dezavantajları bir kenara koyarsak, rastgele dizimli kupon kodları defalarca kullanılamadığı ve müşteriye özel üretildiği için mağazaların kupon kodu performansını takip etmeleri ve kötüye kullanımı önlemeleri çok daha kolay. Bir kez kullanıldıktan sonra kendini imha eden rastgele dizimli kupon kodları sayesinde mağazaların indirim kuponu stratejilerini uygulamaları ve takip etmeleri çok daha kolay.

Tek Kullanımlık Kupon Kodları Neden Daha Mantıklı?

Özetle, mağazaların kupon kodu stratejilerinde daha gerçekçi veriler toplayabilmeleri, performansı takip edebilmeleri ve kötüye kullanımı önleyebilmeleri için tek kullanımlık ve rastgele dizimli kupon kodu yöntemini tercih etmelerinde fayda var. İlk bakışta müşteriler için kullanıcı-dostu olmayan bir yöntem gibi görünse de çeşitli kullanıcı arayüzü çözümlerine ve kısayollara başvurarak tek kullanımlık kupon kodlarının kullanımını kolaylaştırmak mümkün.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu