Tiktok Takipçi Satın Al

Kurbanın Önemi Nedir, Kimler Kurban Kesmelidir?

Kurban, Allah’a (c.c) teslimiyeti ve yakınlaşmayı ifade eden bir ibadettir. Nitekim “kurban” kelimesi, yaklaşmak anlamına gelen “k-r-b” kökünden türemiş ve ıstılahî olarak “Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey” anlamına gelmektedir. Hz. İbrahim’in (a.s) oğlu İsmail’i (a.s) Allah’a kurban etme hadisesi ise (Sâffât Suresi 104-111) Allah’a karşı teslimiyeti açık bir şekilde gösterir.

Kurban ibadeti, ayet ve hadislerde tavsiye edilmesiyle birlikte toplumsal bir faydaya vesile olması açısından da oldukça önemlidir. Kurban ibadetinin ifa edildiği Kurban Bayramı, paylaşma ve kardeşlik ikliminin yeşerdiği, yüzlerin güldüğü ve sofraların bereketlendiği mübarek bir süreçtir.

Kurbanın Önemi Nedir?


Kurban ibadetinin önemi, Kur’an-ı Kerim ayetleri ve Hadis-i Şerifler ile sabittir. İbn Mâce’de geçen bir Hadis-i Şerifte, Efendimiz “Ademoğlu kurban kesme gününde Allah katında kan akıtmaktan daha sevimli bir amel işlememiştir.” buyurmuştur. Kurban Bayramı’nda kurban kesmenin önemi ve sevabı bu Hadis-i Şerif üzerinden düşünülebilir. Yukarıda ifade ettiğimiz üzere Kur’an-ı Kerim’de geçen Hz. İbrahim (a.s) ile Allah’a kurban edeceği oğlu İsmail’in (a.s) kıssası da kurbanın önemini bizlere gösterir.

Kurbanın ibadet ve ecir olarak öneminin yanında ihtiyaç sahipleri ile buluşmak ve iyiliği paylaşmak gibi önemli bir yanı da vardır. Kurban Bayramı’nda yoksulların kapısı çalınır, çocukların yüzleri güldürülür, ihtiyaç sahiplerinin sofralarına kurban etleri ile misafir olunur. Kurban, paylaşmaya, mutluluğa ve kardeşliğe vesiledir.

Kurbanın Önemi Nedir, Kimler Kurban Kesmelidir?

Kimler Kurban Kesmelidir?

Kurban ibadeti 4 hak mezhebin 3’üne (Şafii, Maliki, Hanbeli) göre sünnet, Hanefi mezhebine göre ise vaciptir. Hanefi mezhebinde nisap miktarınca mala sahip kişilere (80.18 gram altın veya bu tutarda para yahut ticari mal) kurban vacip olur.

Vacip, “yerine getirilmesi gerekilen şey” anlamına gelir. Bu bakımdan Hanefi mezhebindeki Müslümanlar eğer nisap miktarınca altın/para/ticari mala sahip iseler kurban kesmekle mükellef olurlar.

Kurban ibadeti, rızkını ihtiyaç sahibi ile paylaşmaya ve Allah’a yakınlaşmaya vesile olduğundan, maddi imkanı yeten her Müslüman’ın yerine getirmek için beklediği kutlu bir vazifedir. Maddi yetersizlikten dolayı kurban kesemeyen fakat kurban ibadetini yerine getirmek isteyen Müslümanlar da daha makul bir miktar ile kurban faaliyeti gerçekleştiren insani yardım derneklerine kurban bağışında bulunabilir.

Kurban Kesemeyen Nasıl Bağış Yapabilir?

Kurban ibadeti, kurban bağışı ile de yerine getirilebilir. Vuslat Derneği, 22 yıllık tecrübesi ile hayırseverlerin kurban ibadetlerini vekaleten yerine getirmekte ve bağışçılara kesim videolarını göndermektedir.

Afrika, Asya ve Avrupa kıtalarında, ihtiyaç sahiplerinin yoğun olduğu 20 ülkede kurban organizasyonu gerçekleştiren Vuslat, bayramı kardeşliğe ve paylaşmaya vesile kılarak hayırseverler ile ihtiyaç sahipleri arasında köprü vazifesi görmeyi sürdürüyor.

Kurban kesemeyen kişi bu ibadeti yerine getirmek için Vuslat Derneği’ne kurban bağışında bulunabilir. Derneğin vuslat.org.tr web sitesinden yahut 02126592880 numaralı Çağrı Merkezi’ni arayarak bağış yapabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu