Tiktok Takipçi Satın Al

Koronavirüste 2. Dalga

NG Araştırma tarafından yapılan koronavirüsle ilgili 5. kamuoyu araştırması, 9 – 13 Aralık 2020 tarihleri arasında, Türkiye genelinde 81 ilden, 15 yaş üzeri 2145 kişinin katılımı ile online araştırma yöntemiyle gerçekleşti.

Koronavirüs ne zaman kontrol altına alınır?


Pandemi nedeniyle 2020 senesi bizim için sağlığın ilk sırada olduğu bir yıl olarak geçmiş oldu. Peki artan vaka sayıları ile birlikte koronavirüsün kontrol altına alınması ne kadar daha sürer?

Araştırmamızda %3 oranında kişi 1 ay veya daha kısa zamanda koronavirüsün kontrol altına alınacağını düşünüyor. 2-5 ay arası süreçte biteceğini düşünenler ise %24. 6 aydan fazla bir sürede sonlanacağını belirten insanların oranı %64!

Test sayıları yeterli mi?

Ülkemizde görülen ikinci dalga ile birlikte artan vaka sayıları test sayılarının da artırılmasını zorunlu kıldı! Peki halkımız bu sayıyı yeterli buluyor mu?

Koronavirüste 2. Dalga

Yaptığımız araştırmada her 5 kişiden 3’ü vakaları tespit etmek için yapılan test sayısının yeterli olmadığını savunuyor!

Önlem alıyor musun?

Koronavirüsten korunmak için bakanlığın uyguladığı tedbirlerin yanında bireysel aldığımız önlemler de hayati bir önem taşıyor.

Koronavirüste 2. Dalga

Araştırmamızda insanlara sorduğumuzda, %98 oranında kişi koronavirüsten korunmak için önlem aldığını belirtti.

Koronavirüse yakalanan bir yakının var mı?

Kendimiz için endişelenirken özellikle yaşlı veya hasta olan yakınlarımızın koronavirüse yakalanma tehlikesi, bizleri zaman zaman daha da korkutabiliyor.

Araştırmamız katılanların %74’ü, çevresinde koronavirüs tespit edilen insanlar olduğunu belirtirken, kalan %26’sı ise yakınlarından birisinin virüse yakalanmadığını ifade etti.

‘Evde Kal’ uyarısını ne kadar uyguladın?

Haziran’da başlayan normalleşme süreciyle birlikte hiç evden çıkmayanların oranı %25’ten %5’e gerilemişti. 2.dalga ile birlikte ise bu oran sadece %7 oranına yükseldi!

Zorunda olmadıkça evden çıkmayanların oranı %45 iken sadece temel ihtiyaçları ve işi dolayısıyla evden çıkanların oranı %46. Kalan %2 ise dışarıya çıkma rutininde bir değişiklik olmayanlardan oluşuyor.

Yılbaşında sokağa çıkma yasağı olmalı mı?

Araştırmamızda 2.dalga sürecini de hesaba katarak, yaklaşan yeni yıl tatili için katılımcılara düşüncelerini sorduk.

Koronavirüste 2. Dalga

Katılımcıların %83’ü, yılbaşında sokağa çıkma yasağının getirilmesini savunanlardan oluşuyor!

Aşı yaptırmayı düşünüyor musun?

Dünya genelinde aşı konusunda yapılan bilimsel araştırmalar sonuç verdi. Ülkemizde de içinde bulunduğumuz Aralık ayı sonunda aşı yapılmaya başlanması planlanıyor.

Koronavirüste 2. Dalga

Aşı yaptırmayı düşünen kişilerin oranında önceki araştırmamıza göre azalma görünüyor. Önceki araştırmamızda yaklaşık olarak 2 kişiden 1’i aşıyı yaptıracağını belirtmişti. Fakat bu araştırmamızda katılımcıların yalnızca %27’si aşı yaptıracağını belirtirken, %27’lik kesim aşı yaptırmak istemiyor. Kalan katılımcılar ise aşı konusunda hala kararsız durumda…

Aşı istemeyenlerin nedenleri şaşırttı!

Aşıyı yaptırmayı düşünmeyenlerle kararsızlara sorduğumuzda %55 oran ile yan etkilerinden endişe duyulması ilk sırada yer aldı! Katılımcıların %20’si aşının üretildiği ülkeye güvenmezken kalanlar aşının koruyuculuğuna inanmayanlar ve diğer sebeplerden oluşuyor.

Aşıyı Yaptırmak İstememe Nedeni Oran
Yeni bir aşı olduğu için yan etkilerinden endişe ediyorum 55%
Aşının üretildiği ülkeye/şirkete güvenmiyorum 20%
Aşının koronavirüse karşı koruyucu olacağını düşünmüyorum 8%
Gerekli tedbirleri aldığım için aşıya gerek duymuyorum 6%
Eğer aşı ücretli olursa maddi durumumdan dolayı yaptırmayı düşünmüyorum 4%
Kendimi koronavirüs için riskli grupta görmüyorum 4%
Diğer 3%

 

Hangi ülkenin aşısına güveniyorsun?

İnsanlar her ne kadar bu sürecin sonlanmasını ve bir an önce koronavirüs tehlikesini atlatmayı istese de aşı konusunda çekinceleri olabiliyor. Peki halkımız en çok hangi ülkenin aşısına güveniyor?

En fazla oranı %27 ile ABD – Almanya ortaklığı olan Pfizer – Biontech alıyor.

Hiçbir ülkenin aşısına güvenmeyenlerin ve bu konuda fikri olmayanların her birinin oranı ise 4 kişide 1 olarak çıktı.

Aşıyı Geliştiren Ülke (Firma) Güven Oranı
ABD – Almanya (Pfizer – Biontech) 27%
Çin (Sinovac) 8%
İngiltere – İsveç (AstraZeneca) 5%
Rusya (Sputnik V) 2%
Diğer 8%
Hiçbiri 26%
Fikrim yok 25%
Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu