Kolay İş Bulma Teknikleri

Yeni bir iş bulma konusunda kendinize güveniyor musunuz? Aramanıza nerede başlayacağınızı ve gerçekten nasıl görünmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Muhtemelen iş bulma konusunda sağlam fikirleriniz bulunmaktadır fakat yine de bazı durumlarda bu fikirlerin yanlış olduğu ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı özellikle iş ararken ya da iş başvurusunda bulunurken dikkat etmeniz gereken azı hususlar vardır. Bu hususlar iş bulmanız ve bulduğunuz işe kabul edilebilmeniz için oldukça önemlidir.

Bu işlemleri yapmadan önce ilk olarak cv hazırlamanız gerekmektedir. Bu sayede iş başvurularında kendini adına detaylı bilgilerin elde edilmesini sağlamış olursunuz. Bu işlem için hazır cv örnekleri kullanmanız sizin için çok önemlidir. Hem daha önce hazırlanan cv’leri inceleyip hem de kendi bilgilerinizi bu şartlar altında hazırlamanız durumunda hatasız bir hazırlık dönemi yapmış olacaksınız. Bu durum da hem iş bulma hem de işe kabul edilme şansınızı arttıracaktır. Öyle ki günümüzde hemen hemen tüm işe alım süreçlerinde iş başvurusu yapanlardan cv talep edilmektedir. Bunun için bazı adımları takip etmeniz ve uygulamanız da oldukça önemlidir.

Güçlü Başlayın

İnternet çağında yaşadığımızı unutmamalısınız. Bunun için işverenler tarafından fark edilmek için çevrimiçi profilinizi optimize edin yani İnternet üzerinden iş ve işçi alımlarıyla ilgili olan platformları ziyaret ederek o alanlara hazırladığınız cvnizi ekleyin. Günümüzün dijital dünyasında, birçok iş arama kanalı tamamen dijitaldir. LinkedIn, Türkiye’de yaklaşık 5,7 milyon LinkedIn kullanıcısıyla hem işe alım yapanların hem de işe alım yöneticilerinin en çok kullandığı çevrimiçi platformdur. Bunun gibi çevrimiçi hizmet veren platformlarda ki bilgilerinizi sürekli olarak güncel tutun. Önceki çalıştığınız işleriniz ile ilgili ayrıntılı bilgi verin ve endüstri terminolojisini veya anahtar kelimeleri kullanın. Teknik becerilerinizi ekleyin. Konuştuğunuz dilleri ve sahip olduğunuz sertifikaları ekleyin.

Kişiye Özel İş Arama

Özellikle LinkedIn’de arama araçlarını, deneyimleriniz, becerileriniz ve istediğiniz konumunuza göre filtreleme imkanına sahipsiniz. Deneyiminiz ve becerilerinizle alakalı anahtar kelimeler kullanın ve aramanızı sınırlandırmamanız için bunları genişletin; örneğin, mevcut başlığınız Finans Yöneticisi ise, Finans Koordinatörü rollerini de arayın. Ardından seçenekleri artırmak için çeşitli konumlar seçin. Unutmayın ki bu tür platformlarda filtreleme özelliğini oldukça iyi kullanarak daha fazla kişiye ulaşmanız mümkündür.

Kolay İş Bulma Teknikleri

Sabırlı Olun ve Dikkatle Okuyun

İş listelerini tararken, zaman ayırın ve iş unvanına odaklanmayın. Bir şirkette Pazarlama Müdürü, diğerinde Pazarlama Stratejisti, Koordinatör ve hatta Yönetici olabilir. Eksik bilgiden uzak durmak için iş tanımlarını dikkatlice okuyun. İş bulma noktasında sabır oldukça önemlidir. Bundan dolayı aceleci davranmadan sabırla beklemeyi öğrenmelisiniz.

Haber Bültenlerine Kaydolun

İnternet üzerinden hizmet veren, işe alım danışmanlarından ve iş kurullarının kendilerinden iş bildirimleri almak için abone olun. Filtreleri seçerken, arama anahtar kelimelerinizle aynı kuralı kullanarak seçeneklerinizi mümkün olduğunca genişletin.

Kapsamınızı Genişletin

Facebook gibi sosyal medya sitelerini de yakından takip etmelisiniz. Özellikle sayfası olan  topluluklara ve iş ağlarına abone olun. Bununla birlikte güncel kalmak için sürekli olarak çevrimiçi olan ve gerekli noktalarda yorum yapmaktan ve kendinizden bahsetmekten çekinmeyin. Özellikle bu gibi yerlerde sık sık cv’nizi paylaşarak daha hızlı hareket etmeniz mümkün olacaktır.

Aynı zamanda İŞKUR üzerinden aramalar yapmaya ve kayıt oluşturmaya özen gösterin. Özellikle bu alanlarda ki işçi alımlarında devletin kurumlara sağladığı birçok kolaylık olduğundan dolayı çok sayıda ki işveren bu alandan alımlar yapmaktadır. Bu sayede hem kendisine gerekli olan istihdamı sağlamış olmakta hem de devletin sağladığı birçok fırsattan yararlanabilmektedir. Bundan dolayı bu gibi alanlarda mutlaka kaydınızın olması gerekmektedir. Bu sayede iş bulma imkanınızı genişletmiş olacaksınız.

Klasikler Asla Eskimez

İnsanlarla sürekli konuşarak yeni arkadaşlıklar edinin. Özellikle LinkedIn gibi sosyal platformlarda insanlara “Merhaba” demekten geri durmayın. Özellikle burada konuştuğunuz ya da tanıştığınız bu kişiler sizi başkalarıyla, özellikle işe alım görevlileri, işe alma yöneticileri veya şirket karar vericileri ile tanıştırabilir.

Bu sayıyı arttırmak için içinizdeki sosyal kelebeği serbest bırakın. Bazıları, özellikle de içe dönük olanlar için, az çaba ve pratikle zorlayıcı olsa da, sosyal ve ağ becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Yakın Çevrenizle başlayın

Bu tür olaylara yabancıysanız ya da cesaretinizi bir türlü toparlayamıyorsanız o zaman yakın çevrenizden başlayarak insanlara iş aradığınızı iletin. Özellikle komşu, yakın arkadaş ya da aile bireyleriyle sürekli olarak bu konuyla alakalı bilgi vererek onların aracılığıyla yeni işlerden haberdar olmaya çalışın. Bu sayede belki de doğrudan sizi tanımayan birisi bu referansı kullanarak size iş teklifinde bulunabilir.

Geleneksel Medya

Şaşırmayın! Şirketler halen basılı medyada iş yayınlıyor. Bu konuda fırsatları ve iş yerlerini görebileceğiniz sektöre özgü ve yerel yayınlara dikkat ederek ulusal gazeteleri takip edin. Gazete okumak aynı zamanda size bir sektöre genel bakış, yetenek arayan şirketlere ilişkin iç görüler ve en son sektör haberlerini sunar. Bununla birlikte güncel kalmanıza yardımcı olur.

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu