Tiktok Takipçi Satın Al

Kan Damarlarını Dikebilen “Robot Cerrah”

Bir zamanlar, kaba aletler kullanılarak cerrahi operasyonlar gerçekleştirildi ve genellikle hastanın ölümüyle sonuçlandı.

Günümüzde ameliyat çok ileriye doğru adım attı ve doktorlar alkolizmi tedavi etmek için beyin ameliyatı bile yapabiliyorlar.


Bununla birlikte, hiç kimse cerrahın ellerinin yanlışlıkla bir kişiye seğirip zarar verebileceğinden emin değildir, bu nedenle tıbbi ekipman üreticileri en hassas hareketleri yapan özel robotlar geliştirmektedir. Örneğin, son zamanlarda Bilim Dergisi Nature Communications’da , çapı 0,3 milimetreye kadar olan kan damarlarını dikebilen bir MUSA robot cerrahının açıklaması yayınlandı. Robot, gerçek insanları içeren cerrahi operasyonlar yaparak verimliliğini şimdiden kanıtladı.

Bilimsel bir makalenin yazarlarına göre, MUSA robotu Hollandalı MicroSure şirketi tarafından rekonstrüktif mikrocerrahi olarak geliştirildi. Bu terim altında, kayıp dokuyu geri yüklemek için cerrahi operasyonların toplamını anlamak gelenekseldir. Bu tür bir ameliyat yapmak sıradan doktorlar tarafından yapılabilir, ancak bu çok fazla deneyim ve güç gerektirir. Buna ek olarak, insan emeği çok pahalıdır ve robotlara doku onarımı üzerinde çalışma sağlayarak işlemlerin maliyeti önemli ölçüde azaltılabilir. Test sonuçlarına bakıldığında, MUSA robot sistemi deneyimli cerrahlardan daha kötü olmayan görevlerle başa çıkmaktadır.

Ameliyat robotu: MUSE

Kan Damarlarını Dikebilen "Robot Cerrah"

MUSA cerrahının performansı 20 gönüllüde yapılan operasyonlar sırasında test edildi. Hepsi , daha sonra lenfostaz gelişimine neden olan meme kanserinden muzdarip kadınlardı . Bu terim doktorlar tarafından, nedenleri lenf akışının ihlali olan hücreler arası boşlukta sıvı birikmesine atıfta bulunmak için kullanılır.

Lenfostaz tedavisi için, kural olarak, kan damarları ve kılcal damarların bağlantısını ima eden cerrahi bir işlem yapılır. Cerrahların iyileşmeyi başardığı daha küçük damarlar, kişinin daha sağlıklı hale gelmesi dikkat çekicidir. MUSE robotu, gerçek bir cerrahın hareketlerini birkaç kez azaltılmış ölçekte kopyalayarak bu görevi yerine getirir. Aynı zamanda, bilgisayar algoritmaları yöneten cerrahın titreyen ellerini yakalar ve robota sadece net hareketler gerçekleştirmesi için komutlar verir. Böylece, robot tıbbi bir hata olasılığını azaltır ve başarılı bir operasyon şansını arttırır.

Operasyondan 3,5 ay sonra, araştırmacılar MUSE’nin hızını ve kalitesini gerçek cerrahların sonuçlarıyla karşılaştırdı. Onlara göre, robotlar tarafından yapılan dikişlerin kalitesi, insan eli tarafından yapılmış olmaktan daha kötü değildi. Sadece şimdi, robot ortalama 2 saatte işlem yaparken, genellikle yaklaşık 1.5 saat sürüyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu