Tiktok Takipçi Satın Al

İşte Ortaya Yeni Çıkan Corona Virüs Görüntüleri

Corona Virüs hızla yayılmaya devam ediyor. Bilim insanları mikroskopla Corona Virüsü’nün yeni görüntülerini elde etti.

Bu taramalı elektron mikroskobu görüntüsü insan hücreleri (pembe) arasında Corona Virüsü yani SARS-CoV-2’yi (sarı) göstermektedir. Bu virüs görüntüleri ABD’deki bir hastadan izole edildi.


13 Şubat Perşembe günü, Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’ndeki Rocky Mountain Laboratuvarları (RML), 60.000’den fazla kişiyi hastalayıp 1.370 kişiyi daha öldüren yeni Corona Virüsü olan SARS-CoV-2’nin ilk görüntülerinden bazılarını ortaya çıkardı Çin’de Wuhan’da başlayan salgında ölüm sayıları her geçen gün artmakta.

Virüsler, bir protein tabakasının içine sarılmış DNA veya RNA’dan oluşan ufacık-küçük bulaşıcı lekelerdir. Tipik bir ışık mikroskobu tarafından görülemeyecek kadar küçüktürler.

RML’deki araştırmacılar, iki farklı yüksek çözünürlüklü mikroskop – tarama elektron mikroskobu ve iletim elektron mikroskobu. Her ikisi de görüntü örneklerine ışık demeti yerine odaklanmış bir elektron demeti kullanır. (Renk resimlere daha sonra eklenir.)

İşte Ortaya Yeni Çıkan Corona Virüs Görüntüleri

Yeni Corona Virüs görüntüleri elde edildi

Bu taramalı elektron mikroskobu görüntüsü insan hücreleri (mavi, pembe ve mor) arasındaki yeni koronavirüsü (sarı) gösterir. (Virüsü ve çevresini daha iyi göstermek için görüntüye renk eklendi.)

SARS-COV-2 virüsü, 2012 yılında ortaya çıkan mers (MERS-CoV), ve 2002 yılında ortaya çıkan ağır akut solunum yetmezliği sendromu Corona Virüsü (SARS-CoV), benzer bir açıklamaya göre.

Bunun nedeni, bu virüslerin üçünün de taç benzeri görünümleri (transmisyon elektron görüntüsünde en belirgin) olarak adlandırılan aynı “koronavirüs” ailesinde olmasıdır. Latince “korona” kelimesi “taç” anlamına gelir.

İşte Ortaya Yeni Çıkan Corona Virüs Görüntüleri

Bu, insan hücrelerinin yüzeyinden çıkan yeni Corona Virüsünü gösteren bir transmisyon elektron mikroskobu görüntüsüdür.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu