Tiktok Takipçi Satın Al

CPU ve GPU Darboğazı: Ayrıntılı Bir Açıklama

Oyun oynama deneyimi yaşadınız ve zaman zaman ani FPS düşüşü yaşadınız mı?

Bir işlemci darboğazı veya ekran kartı darboğazı konusundan bahsedeceğiz. CPU ve GPU darboğazının yanı sıra darboğaz sorunlarını çözmenin yolları hakkında ayrıntılı olarak bu içerikte bulacaksınız.


Darboğaz, nasıl adlandırıldığına gelince , işlenmek üzere ne kadar veri gönderileceği veya aynı anda ne kadar veri işlenebileceği konusunda bir sınır olduğunda ortaya çıkar . Başka bir deyişle, bu, işlenmiş bir veriyi döndürme kapasitesinin, işlenmek üzere ne kadar veri gönderildiğine kıyasla yeterli olmadığı anlamına gelir .

Bileşenler bottlenecking (darboğaz) sürecine dahil olan CPU (işlemci) ve grafik işlemcisi (ekran kartı) İşlem hızlarında büyük farklılıklar varsa darboğaz olur. Daha sonra süreçlerin detayları hakkında daha fazla konuşacağız.

İşlemci Darboğazı

İşlemci darboğazı , işlemci verileri işlemek ve aktarmak için yeterince hızlı olmadığında meydana gelir. Buna iyi bir örnek olan bir bakmaktır AMD A6 5. nesil işlemciye eşleştirilmiş bir ile GTX 1080 Ti grafik kartı.

Kağıt üzerinde, bir GTX 1080 Ti, geliştirilmiş grafik ayrıntılarıyla oyunları kolayca çalıştırabilir. Ancak A6 işlemci , grafik kartının işlem hızına yetişemediği için CPU darboğazı yaşanıyor.

CPU, gerçek zamanlı oyun eylemleri, fizik, kullanıcı arayüzü, ses ve diğer karmaşık CPU’ya bağlı süreçlerin işlenmesinden sorumludur. Veri aktarım hızı sınırlandırılırsa bir darboğaz oluşur. Bir CPU darboğazında neler olduğuna dair daha iyi bir görsel temsil için aşağıdaki resme bakın.

CPU ve GPU Darboğazı: Ayrıntılı Bir Açıklama Çözünürlükleri ayarlayarak işlem hızlarını dengelemek için bir çözüm yapılabilir, bunu daha sonra ayrıntılı olarak ele alacağız.

Ekran Kartı Darboğaz

Aynı kavram GPU darboğazı için de geçerlidir – bu yalnızca hızlı bir işlemciyi giriş seviyesi bir grafik kartıyla eşleştirirseniz olur.

Bir Intel Core i7-8700K işlemci alıp GT 1030 grafik kartıyla eşleştirelim. Core i7 işlemcinin oyunları hızlı bir şekilde işleyebileceğine şüphe yok. O kadar hızlı işliyor ki GT 1030 işlenmiş verileri geri döndürecek hıza sahip değil.

CPU ve GPU Darboğazının Nedenleri

Şimdi bir CPU ve GPU’nun gerçekten darboğaz yapmasına neden olan şeyden bahsedelim. Buna neden olanın ya yavaş bir işlemciniz ya da zayıf bir grafik kartınız olduğunu düşünebilirsiniz.

Oyunlar benzer olacak şekilde tasarlanmamıştır . Belirlenen oyun içi ayarlara göre değişseler de CPU bağımlı ve GPU bağımlı oyunlar var .

CPU bağımlı oyunlar, genellikle düşük çözünürlüklü grafiklere sahip yüksek FPS oranına sahip olan oyunlardır . Bu oyunlar arasında şunlar bulunur:

  • Cities: Skylines
  • Minecraft
  • Civilization V
  • Assassin’s Creed: Black Flag

Oyun bir üst uç grafik kartı ile eşleştirilmiş zaman yüksek kare hızlarını göstermek GPU bağımlı oyunlar. İşte GPU’ya çok bağımlı olan bazı oyunlar.

  • The Witcher 3
  • Metro: Last Light
  • Borderlands 2
  • Dying Light

Genel olarak, CPU ve GPU darboğazının nedenleri yalnızca bileşenlerin kendileriyle sınırlı değildir. Bu nedenle, genellikle oynadığınız oyunlara göre belirli bir oyun kurulumunu dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekir. Bununla başlamak, bileşenlerinizi yakın zamanda herhangi bir zamanda “yükseltme” ihtiyacından sizi kurtarır.

Ekran Kartı ve İşlemci Darboğazını Gidermenin Yolları

Darboğaza neden olan şeyin CPU mu yoksa GPU mu olduğunu görmenin bir yolu yok. Bunu MSI Afterburner gibi bir izleme yazılımı indirerek yapabilirsiniz.

Size kolaylık sağlamak için buraya bir indirme bağlantısı ekledik . İndirilenler sekmesine gidin ve oradan Afterburner İndir düğmesine tıklayın.

CPU ve GPU İşlemlerinizi İzleme

MSI Afterburner açılıp ayarlandığında, oyun oynarken hem CPU hem de GPU kullanımınızı kaydedin veya oyun oynarken izleme penceresini basitçe açabilirsiniz . Bu, CPU ve GPU’nuzdaki her yükü görmenizi sağlar.

CPU’nuz düşük GPU kullanımı ile yüksek kullanımı yansıtıyorsa, CPU darboğazınız var demektir. Benzer şekilde, bu oyunun CPU bağımlı olduğu anlamına gelir.

Diğer taraftan, CPU yükleriniz düşük seviyelerdeyken GPU yükleriniz hızla yükseliyorsa, GPU darboğazınız var demektir. Bu aynı zamanda oyunun GPU’ya bağımlı olduğu anlamına gelir.

Darboğaz Sorunlarınızı Düzeltme

CPU veya GPU’nuzla ilgili darboğaz sorunlarını ele almak veya düzeltmek kolaydır. Anahtar, benzer bir ritmi oynamak için her iki bileşenin işlem yükünü dengelemektir.

CPU ve GPU Darboğazı: Ayrıntılı Bir Açıklama

CPU ve GPU Darboğazı: Ayrıntılı Bir Açıklama

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu