Tiktok Takipçi Satın Al

İş Kazası ve Meslek Hastalıklarının Türkiye’ye Maliyeti

Ülke bütçesi içinde boşa gidecek harcamalar diye bir bölüm varsa eğer, bu grubun içinde iş kazası ve meslek hastalarının Türkiye’ye maliyeti konusu da yer alabilir.

Her yıl tahmin edilenden daha büyük bir rakamda çıkan iş kazası ve meslek hastalarının Türkiye’ye maliyeti bu belirtilen rakamla dünya ortalamasının çok üstünde yer bulmaktadır. 2017 yılında basında okunan konuyla ilgili son rakamlar bir yıllık maliyetin 80 milyar liranın üzerinde olduğunu ortaya koymaktadır.


Bu rakamlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verileridir. Geçen yıllar içinde bu rakamın 100 milyar lirayı bulduğunu tahmin edebiliriz. Çünkü gene son iki yılda yazılı ve basılı medyada sürekli iş kazası haberlerinin geçtiğini anımsanıyor. Aynı zamanda bu iş kazalarının can kayıplarına neden olması da büyük üzüntü kaynağıdır. İnşaatlarda çalışanların durumu, tersane işçileri, maden göçükleri bu konunun bize hatırlattıklarıdır.

Zaten yapılan açıklamalar iş hayatında yaşanan her üç ölümlü kazadan birinin inşaat sektöründe olduğunu göstermektedir. Bu durumda Türkiye’de meydana gelen iş kazası maliyetleri konusunun büyük bölümü inşaat sektörünün tedbir almasında yetersiz kalmasından doğmaktadır sonucu çıkartılabilir.

İş Kazası ve Meslek Hastalıklarının Türkiye’ye Maliyeti

İş Kazalarına Karşı Ne Yapmalı?

Bundan sonrasında akla gelen konu ise o halde ne yapmak gerekir sorusudur. Konu ile ilgili yetkililerin hepsi sorunun eğitimden geçtiği yolunda hemfikirdir. İş güvenliği eğitimi önümüze çıkan önemli bir sorun olarak durmaktadır. Çoğu inşaatın önünde gördüğümüz inşaat alanına girmek tehlikeli ve yasaktır tabelaları ile asılan baretini giy ilanlarının yetersiz kaldığı artık çok açıktır. İş güvenliği eğitimi hakkında zaman zaman düzenlenen sempozyumların ve verilen seminerlerin de sektörde etkisinin olmadığını belirtmek dürüstlük olacaktır.

Fakat konunun gerçekten eğitimden geçtiğini benimsemekten başka yol da yoktur. İnşaat sektöründe emek gücü ile çalışanlar bu işim duvar örüp harç dökmekten daha kapsamlı olduğunu mutlaka öğrenmeliler. İşverenler de özellikle bu konuda daha özen göstermek zorundalar. Mermer tozu çıkan bir işte maske bile takmadan çalışmak bir maharet değil. Ya da inşaat iskelesi üzerinde çalışanlar bir şey olmaz mantığından kesinlikle vazgeçmeli veya vazgeçirilmedir. Çalışanların işyerlerinde sağlık ve güvenliğini sağlamak işverenin yükümlülüğüdür ve konuda daha duyarlı olmaları zorunludur. İnşaat çalışanlarının eğitim düzeyinin nispeten düşük olması iş kazalarının önlenmesinde yaşanan ciddi bir engeldir ama aşılması da hayat kurtaracaktır.

Konu ile ilgili olarak https://www.bizimosgb.com/ iş güvenliği eğitimi alanında başvurabileceğiniz ve Çalışma Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir danışmanlık şirketidir ve ilgililerin yardımcısıdır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu