Tiktok Takipçi Satın Al

İş Kazaları Sonrasında Yaşanan Süreçler

İş Hukuku, işçi ile işveren arasında ki hakları ve tüm ilişkiyi düzenleyen hukuk dalı olmaktadır. İş hukuku avukatı, yapılan iş, işçi ve iş sahibi arasında iş hukukundan oluşan sorunların çözümünde başvurulması gereken uzman işçi avukatı olarak öne çıkmaktadır.

İş avukatı, iş hukukundan doğan uyuşmazlıkların çözümü için anlaşmaların yapılmasında işçilere yol gösterecek bilgi ve beceride olması oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Bundan dolayı iş mahkemesi avukatlarının üstünde büyük bir sorumluluk mevcut olmaktadır. İş saatleri, emeğin hakkı hem işçinin hem de işverenin hakkını savunması adına tüm davaların açılması Maltepe avukat hizmetleri mevcut olmaktadır.

İş Kazası Tazminat Davası


İş kazaları işçi güvenliği ve sağlığına ilişkin önlemlerin alınmaması ile ilişkili olabilmektedir. İşçide meydana gelen hasarın tespit edilmesi işçinin hakları açısından oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Kaza neticesinde işçi hem işe, tedavi süresi uzun sürmekte ve bazı durumlarda hayatı boyunca iş gücü kaybına dahi uğramaktadır.

İş kazası ile işçinin vücudunda meydana gelen sorunda, işçinin çalışmasına engel olacak düzeyde olması halinde işçinin malulen emekliliği bile gündeme gelebilmektedir. İş kazası halinde işçinin uğradığı maddi ve manevi zararın karşılanması işveren tarafından olmakta olup ve bu konu yasalar ile güvence altına alınmaktadır. Hakların işveren tarafından yerine getirilmemesi halinde işçinin Anadolu yakası avukat aracı ile tazminat davası açma hakkı mevcut olmaktadır.

İş kazası davalarında yasalar genelde çalışanın yanında yer almaktadır. Kazanın yaşandığı tarihten itibaren 10 yıl süre tanınmıştır. On yıl içinde açılmayan davalar zaman aşımına uğrayacak ve haklarınızı kaybedebilirsiniz. İş kazası davalarında maluliyet durumu kesin olarak belirlenmek durumundadır. Dava sürecinde raporların tamamı işleme konulmak zorundadır. iş kazası tazminat davasında meydana gelen ceza davası da aynı sürece tabi olarak belirlenmektedir.

Tazminat davası için geçerli süre ceza davası için de aynı şekilde devam ettiği gibi zaman aşımı da raporların tam olarak temin edilmiş olduğu süre olarak düşünülebilmektedir. iş kazası 3 gün içinde iş kazası ya da meslek hastalığı durumları işveren tarafından SGK kurumuna bildirilmesi zorunludur. İşçinin vizite kağıdı ve sağlık kurulu raporu kayıtlara geçtiği andan itibaren iş kazası dava süreci başlamış sayılacaktır.

​​​​​​Kıdem Tazminatında İş Hukuku Avukatı

Kıdem tazminatı, İş Kanunu aracılığı ile belirtilen asgari çalışma süresini dolduran işçinin; yıpranması ve ödül alması ve işsiz kalması halinde işçiye destek olunmasına yönelik bir tazminat türü olarak güvence olmaktadır. Kıdem tazminatını hak edebilmesi için işçinin aynı yerde çalışması ön koşul olarak kabul edilmektedir. Bu ön koşulun yanı sıra işçinin, iş sözleşmesini haklı sebepler ile feshetmiş olması gerekmektedir.

Gayrimenkul avukatı gibi son zamanlarda en çok aranan avukatların ve davaların iş hukuku üzerine olduğu görülmektedir.

Haklı sebep mevcut değilken, hak edilen kıdem tazminatının ödenmemesi halinde davanın açılması mümkün olmaktadır. İş Hukuku avukatının kıdem tazminatı davalarında rolü oldukça etkin olmaktadır. Özellikle İş Hukuku alanında uzman olan ve gerekli bilgi birimine sahip, dava konusunda ise gerekli tecrübeye sahip avukat sayesinde davanın işçi lehine karar almasında oldukça fazla önem teşkil etmektedir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu