INTEL İşlemcilerdeki Kritik Güvenlik Açığı!

Abone Ol 

Geçmişte Intel CPU’lara yönelik çıkan side-channel güvenlik açıklarından farklı olarak, ağ üzerinden exploit edilebilen yeni bir güvenlik açığı keşfedildi.

INTEL İşlemcilerdeki Kritik Güvenlik Açığı!

“Network Cache Attack”‘ın kısaltması olan NetCAT adlı yeni ağ tabanlı side-channel güvenlik açığı, saldırganın hedef sistemde SSH parolası gibi hassas verileri Intel’in CPU önbelleğinden çekmesine olanak tanıyor. CVE-2019-11184 kodlu güvenlik açığı, Intel’in DDIO adlı performans optimizasyon özelliğinde bulunuyor ve ağdaki cihazların CPU önbelleğine erişmesine neden oluyor. DDIO, Intel Xeon E5, E7 ve SP aileleri de dahil olmak üzere 2012’den beri tüm Intel sunucu sınıfı işlemcilerde varsayılan olarak etkin durumda geliyor. Saldırı demo videosuna internetten ulaşabilirsiniz.

Intel, güvenlik açığından etkilenmemek için DDIO özelliğinin devre dışı bırakılmasını ya da güvenilir olmayan ağlardan sunuculara doğrudan erişimin sınırlanmasını öneriyor.

Göz atın:   Bu Haftanın En Fazla İndirilen Filmleri Hangileri?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu