Tiktok Takipçi Satın Al

İlk Uçan İnsansı Robot

İtalyan Teknoloji Enstitüsü (İYTE) son zamanlarda bu uçabilir insansı robotlar yaratma, büyüleyici bir fikir keşfetmek olmuştur. Bununla birlikte, uçan robotların, nesnelerin veya araçların hareketlerini verimli bir şekilde kontrol etmek için araştırmacılar, pervanelerin ürettiği itme yoğunluğunu güvenilir bir şekilde tahmin edebilen ve havada hareket etmelerini sağlayan sistemlere ihtiyaç duyuyor.

İtme kuvvetlerinin doğrudan ölçülmesi zor olduğundan, genellikle yerleşik sensörler tarafından toplanan verilere dayanarak tahmin edilirler.


IIT’deki ekip kısa süre önce, itme ölçüm sensörleriyle donatılmamış uçan çok gövdeli sistemlerin itme yoğunluklarını tahmin edebilen yeni bir çerçeve tanıttı. IEEE Robotics and Automation Letters’da yayınlanan bir makalede sunulan bu çerçeve, nihayetinde onların hayal edilen uçan insansı robotlarını gerçekleştirmelerine yardımcı olabilir

Çalışmayı yürüten Yapay ve Mekanik Zeka laboratuvarı başkanı Daniele Pucci TechXplore’a “Uçan bir insansı robot yapma konusundaki ilk fikirlerimiz 2016 civarında ortaya çıktı” dedi. “Asıl amaç, kısmen yıkılmış binaların içinde kurtarılması gereken hayatta kalanların olduğu ve etraflarındaki olası sel ve yangın nedeniyle bu binalara ulaşılması zor olan afet benzeri senaryolarda çalışabilecek robotlar tasarlamaktı.”

İlk Uçan İnsansı Robot

Uçabilen İnsansı Robot

Pucci ve meslektaşlarının son çalışmalarının temel amacı, nesneleri manipüle edebilen, yerde yürüyebilen ve uçabilen bir robot tasarlamaktı. Birçok insansı robot hem nesneleri manipüle edip hem de yerde hareket edebildiğinden, ekip insansı robotun yeteneklerini uçuşu da içerecek şekilde genişletmeye karar verdi; tamamen yeni bir robotik yapı geliştirmek yerine.

Pucci, “Bir kez uçuş yetenekleri sağlandığında, insansı robotlar enkaz, yangın ve selden kaçınarak bir binadan diğerine uçabilir” dedi. “İnişten sonra, nesneleri manipüle ederek kapıları açıp gaz vanalarını kapatabiliyorlar ya da örneğin bir yangın veya doğal afetten sağ kalanları aramak gibi iç mekan denetimi için binaların içinde dolaşabiliyorlar.”

Başlangıçta, Pucci ve meslektaşları, IIT’de yaratılan ünlü bir insansı robot olan iCub’a, örneğin tek ayak üzerinde durarak vücudunu yerde dengeleme yeteneği sağlamaya çalıştı . Bunu başardıklarında, robotun havada uçabilmesi ve hareket edebilmesi için hareket becerilerini genişletmek için çalışmaya başladılar. Ekip, odaklandıkları araştırma alanını “havadan insansı robotik” olarak adlandırıyor.

Araştırmacılar tarafından oluşturulan itme tahmin çerçevesi, robotu hareket ettiren jet motorlarının her birine kuvvet sensörlerinin kurulmasını gerektirmediğinden, uçan robotlarının tasarımını önemli ölçüde basitleştirir ve üretim maliyetini düşürür. Çerçeve, kuvvet sensörü verilerini kullanarak itmeyi tahmin etmek yerine, iki farklı bilgi kaynağını tek bir tahmin işleminde birleştirir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu