Tiktok Takipçi Satın Al

Hangi Tarayıcıyı Tercih Etmeliyiz?

İnternette gezinmek, sörf yapmak, chatleşmek ve benzeri işlevler için kullandığımız tarayıcılar ne kadar güvenli ya da ne kadar hızlı? Her tarayıcı birbirinden güvenlik bakımından olsun, performans bakımından veya uyumluluk bakımından farklıdır. Peki ya bunlardan hangisini kullanmalıyız ?

Google Chrome:

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki Google Chrome, Google ın bir ürünü olaraktan bir adım önde başlıyor. Gerek marketindeki eklentilerle, gerekse bini aşkın temasıyla dikkatimizi çekmeyi başarıyor. Piyasada bulunan ve en çok kullanılan tarayıcı Google Chrome, sitemize giriş yapılırken de %79 oranında kullanılıyor. Google Chrome ayrıca son gelen güncellemesi ile HTML5 ve CSS3 protokollerini de destekliyor. Söylemeden geçmek de istemiyorum. Yüklenirken yanında Adobe Flash Player eklentisi ile yükleniyor.


Mozilla Firefox:


Listemizin ikinci sırasındaysa eklenti ve güvenlik bakımından zengin olan Mozilla Firefox. Mozilla Firefox Ubuntu v14.04 işletim sistemiyle gelen bir tarayıcı. Geniş eklenti yelpazesinden bahsedecek olursak, eklentilerin büyük bir kısmı öncelikle Mozilla Firefox üzerinde bir süre denendikten sonra Google Chrome da kullanılabilir hale sunuluyor. Google Chrome dan bir eksi yönüyse performansı. Performans bakımından her ne kadar hızlı olsa da ne yazık ki bir Google Chrome değil. Özellikle sahip olduğunuz ve yüklediğiniz eklentiler bu performansı git gide düşürüyor.


Internet Explorer 11:

Her ne kadar tarayıcılar içinde kötü bir üne sahip olsa da, son güncellemeler ile çok az da olsa bir yol katetmiş bulunmakta. Performans bakımından diğer tarayıcılardan çok fazla bir eksiği bulunmasa da eklenti ve güvenlik bakımından ciddi eksikleri var. Ancak ne kadar geliştirilse artık sahip olduğu kötü ününden dolayı hiçbir bilgisayar kullanıcısı denemek istemiyor bile. Ki bu yüzden Windows 8.1 den sonra geliştirmeyi bırakmış ve Edge’yi çıkarmış olmalılar .

Hangi Tarayıcıyı Tercih Etmeliyiz?


Edge:

Windows 10 işletim sisteminin herhangi bir sürümünü kurduğumuzda yüklü olarak gelen internet tarayıcısıdır. Her ne kadar gelişmiş gibi bir görünüme sahip olsa da, şunu söylemeliyim ki Internet Explorer dan bir farkı bulunmamakta.


Opera: 

Mobil ve tablet platformunda tartışmasız birinci sırada yer alan tarayıcımız Opera, ne yazikki aynı başarıyı bilgisayar platformunda gösterememekte. Karşısında Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi güçlü tarayıcılar varken Opera ayakta duramıyor. Aslında bu doğaldır. Çünkü Opera nın tarihine bakıcak olursak ilk olarak mobil platformlar için, ardından bilgisayar platformu için tasarlarmıştır.


Maxthon Cloud Browser:

Hız, özelleştirilebilirlik ve son teknolojilere uyumluluk açısından Maxthon Cloud Browser listemizin dördüncü sırasında yer alıyor. Cloud Browser kavramı Bulut Tarayıcısı anlamına geliyor, bulut teknolojisi ise internette en yüksek hızı temsil ediyor. Kullanıcı kitlesi geniş ve her geçen gün artmakta olup, ücretsiz bir web tarayıcısı olan Maxthon Cloud Browser, aynı anda 8 farklı arama motoru üzerinde arama yapmanızı sağlayabiliyor. Gizli pencere açma, ve snap özelliği de bulunmakta.


Safari:

Mac ya da iOS kurulu cihazlarda yüklü olarak gelen tarayıcıdır. Ülkemizde her ne kadar popüler olmasa da dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya ulaşmış durumda. Artık Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlara da yüklenebilen Safari, büyük bir kurulum dosyası boyutundan dolayı yerini ne yazık ki Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi tarayıcalara bırakıyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu