Tiktok Takipçi Satın Al

Günümüzde Sosyal Medya

Son zamanların gözdesi olan sosyal medya, tüm dünya tarafından kullanıma sahip teknolojinin gelişmesi ile insanların kolay bir şekilde iletişim halinde olmasını sağlayan dijital ortamdır. 

Sosyal medya denildiğinde akla gelen, kullanıcı sayıları ile zirvede olan Instagram, Facebook, Twitter, WhatsApp platformlardır.

Sosyal Medya Platformları


Instagram Ekim 2010’da Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulmuş olan fotoğraf ve video paylaşılan bir platform olup şu an canlı yayın ve IGTV kanalı ile devam ediyor. Şu an kullanıcı sayısı en fazla olan Instagram yediden yetmişe tüm dünyada rağbet gören platformdur. Facebook Şubat 2004’te Mark Zuckerberg tarafından sadece Harvard Üniversitesi öğrencilerinin iletişim kolaylığını sağlama amacıyla geliştirdi ve sonra tüm dünyada kullanıcısı olan en bilindik sosyal medya platformlarından birisidir.

Twitter sadece sosyal medya platformu olmaksızın mikro blog sitesi olarak bilinir. 140 karakterden oluşan ve buna tweet adı verilen metinlerin yazıldığı sonrasında daha çeşitli araçlar kullanarak günümüzde yeni bir iletişim aracı olarak bilinir. Tweet atmak yani cıvıldaşmak olarak tanınan Twitter ülkemizde her geçen gün popülerliği artış göstermekte. 2006’da Jack Dorsey tarafından geliştirilen bu platform, ilerleyen zamanda 2008’de ABD seçimlerinde özellikle Barack Obama tarafından sıklıkla kullanılmıştır.

Günümüzde Sosyal Medya

Bizim ülkemizde de seçim zamanlarında kullanılan Twitter’a 2011’de Türkçe dil desteği uygulanmaya başlanmıştır. WhatsApp, akıllı telefonların kullanımı yaygınlaştığı sırada oluşturulup, geliştirilen bir platform olmakla beraber geçmişte bir çok ülkede indirilen en fazla Android ve iOS uygulaması olmuştur.

WhatsApp eski Yahoo! elemanı olan Biran Acton Jan Koum tarafından kurulup geliştirilmeye başlanmıştır. 2014’ün başlarına geldiğimizde WhatsApp 19 milyar dolar karşılığında Facebook’a satılmıştır. Günümüzde en popüler mesajlaşma platformu olarak bilinen WhatsApp mesajlaşma, fotoğraf, ses, dosya gönderilme çağrı araması ve görüntülü arama özelliği bulunmakta olup, artık sadece akıllı telefonlardan veya tabletlerden değil bilgisayarlarda WhatsApp Web olarak yaygın bir şekilde kullanılmya devam ediliyor.

Sosyal medya kullanımı ile ilgili veriler

Bazı verileri paylaşacak olursak yaklaşık 3.48 milyar sosyal medya kullanıcısı bu da demek oluyor ki dünya nüfusunun %45’i tarafından tercih edilmekte. 2017 yılındaki veriler incelendiğinde 2.1 milyar kullanıcı ile zirvede olan Facebook, 2018’de de 2.27 milyar kullanıcı ile liderlik koltuğunu vermemiştir. En çok kullanılan ikinci sosyal medya platformu olan Instagram’dır. En fazla kullanıcıya sahip olan üçüncü sosyal medya platformu olan Twitter sırayı devam ettiriyor.

Sosyal Medyanın Günümüzde Etkisi

Teknolojinin gelişmesiyle insanlarında iletişimi kolaylaştırmak için farklı platformlar oluşturarak daha rahat bir ortam elde etmek için uğraşılıp çaba gösterilmektedir. Tüm dünyadaki insanların sosyal medya kullanılması her şekilde amaçlarına uygun kullanıldığında faydalı, güvenilir olmaktadır.

Günümüzde Sosyal Medya

Sosyal medya ortamında arkadaş edinmek hakkında bilgi verilecek olursa insanların iletişimi çok sevdiği ve bu iletişimi sanal yoldan yapmak önceki zamanlarda tuhaf olarak bakılsa da artık günümüzde yadırganmayıp kendilerine uygun birilerini bulduklarında evlenen bir çok insan görülmektedir.

E-ticaret İçin Sosyal Medya

E-ticaret için sosyal medyanın öneminden bahsettiğimizde site sahiplerinin yaptıkları ürün çalışmaları sosyal mecralarda paylaştıklarında satışların otomatikman iki katına çıkararak e-ticaret sitelerine büyük bir kar payı bırakmaktadır. Ne kadar önemi bilinirse o kadar e-ticaret siteleri için müşteri kazandırarak daha çok satış yapma şansına sahip olabilirler.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu