bayigram.com

Güneş’in En Ayrıntılı Fotoğrafları Yayınlandı!

Dünya’nın Güneş’ten 149.6 milyon kilometre uzaklıkta olduğu bilinmektedir, bu da Dünya’ya yaşamın refahı için en uygun iklim koşullarını ve fırsatları garanti eder.

Olabileceği gibi, bu aynı mesafe insanlığa bir zamanlar hayat veren yıldızın yüzeyini düzgün bir şekilde inceleme fırsatı vermedi. Bununla birlikte, sciencealert.com’da yayınlanan bir makaleye göre, Hawaii’deki Ulusal Bilim Vakfı’ndan Daniel C. Inouye’nin yeni teleskopu, insanlığın hayalini gerçekte gerçekleştirerek bize güneşin tarihinin en ayrıntılı resimlerini sağladı.

Güneşin yüzeyi neye benziyor?

Güneş‘i incelemek için inşa edilen yeni teleskop ilk resimlerini yayınladı ve sadece nefes kesici. Fotoğraflar, Güneş’in yüzeyini şimdiye kadar gördüğümüz en küçük ayrıntıyla gösteriyor konvektif granülleri Teksas’ın büyüklüğünü ve güneş yüzeyinin uzaya kadar uzanan küçük manyetik özelliklerini ortaya koyuyor.


Sunulan görüntülerin eğlencesine rağmen, güneş yüzeyinin fotoğraflanması teleskopun ana görevi değildir. Bu nedenle, cihazın yardımıyla bilim adamları, Güneş’in evriminin dinamiklerini ve yıldızda meydana gelen süreçlerin Dünya üzerindeki yaşamı nasıl etkilediğini daha iyi anlamayı umuyorlar.

Güneş'in En Ayrıntılı Fotoğrafları Yayınlandı!

Bilim adamlarını özellikle ilgilendiren, Güneş’in plazmaya karışmış, Dünya’da güneş fırtınalarının ortaya çıkmasına neden olabilecek ve bu da gezegendeki tüm elektronik ekipmanı devre dışı bırakabilen plazma manyetik alanlarıdır. Daha az güçlü güneş fırtınaları iletişim ve navigasyon sistemlerini de etkileyebilir ancak daha az ölçüde yüksek enlemlerde görülebilen muhteşem auralar oluşturur.

Bununla birlikte, insanlığın güneş aktivitesini incelediği tüm süre boyunca edinebildiği tüm bilgi düzeyine rağmen, uzay havasını tahmin etme kabiliyetimiz son derece sınırlı kalmaktadır ve bu da gezegen ölçeğinde çok hoş olmayan sonuçlara yol açabilir.

Bilim adamları, Inouye teleskopunun, yıldızımızın yakın çevresinde gerçekleşen süreçler hakkında çok miktarda gerekli bilgi sağlayarak böyle bir yanlış anlama ile başa çıkmaya yardımcı olacağını umuyor. Bu zor görevde teleskop için bir yardım, çoğu hala bağlı olmayan bir dizi modern araç olabilir.

Bu tür cihazlardan biri, koronadaki bir yıldızın manyetik alanını ölçmek için tasarlanmış bir kriyojenik yakın kızılötesi spektropolarimetre (CryoNIRSP) olabilir. Bir başka ultramodern cihaz, manyetik alanları ve bunların polarizasyonunu incelemeyi amaçlayan, kırınım sınırlı bir kızılötesi spektropolarimetre (DL-NIRSP) olacaktır.

Böylece, bilimin yardımıyla, manyetik fırtınaların tahminleri bir uzay olayının başlamasından 48 saat önce analiz edilebilir. Bu arada, şu anda, teknik yaklaşan fırtınayı başlamadan sadece 48 dakika önce öğrenebilir.

Ülkemizin ileri gelen Youtuber’ı bu haber hakkında video yayınladı, isterseniz aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu