Tiktok Takipçi Satın Al

Grönland’da Aşırı Buz Erimesi Küresel Sel Riskini Artırdı

Pazartesi günü yapılan yeni bir araştırmaya göre, Grönland'ın son on yılda eriyen 3.5 trilyon ton buz tabakası küresel deniz seviyelerini bir santimetre yükseltti ve dünya çapında sel riskini artırıyor.

Dünyanın en büyük adasının üzerindeki buz tabakası, okyanusları küresel olarak yaklaşık altı metre (20 fit) kaldırmaya yetecek kadar donmuş su içeriyor ve buradaki aşırı erime olaylarının sıklığı en az 40 yıldır artıyor.


İklimbilimciler tarafından Dünya üzerinde en çok çalışılan yerlerden biri olmasına rağmen, Pazartesi günkü araştırma, Grönland buz tabakası akışını tespit etmek için uydu verilerini kullanan ilk araştırma.

Nature Communications dergisinde yazan araştırmacılar, Grönland’ın erimiş su akışının son kırk yılda yüzde 21 arttığını söyledi. Bilim insanları, Grönland’daki erimiş suyun akışının son kırk yılda %21 arttığını söyledi. 10 yıl boyunca adanın yaklaşık 3.5 trilyon ton buz örtüsü eridi. Çalışma, buzun çoğunun 2012 ve 2019 yazında eridiğini gösterdi.

Klimatologlar ilk kez buzu analiz etmek için uydu verilerini kullandılar. Grönland’ın bir yılda tam olarak ne kadar buz kaybettiğini tahmin ettiler ve bu sayıları yükselen okyanus seviyelerinin eşdeğerine dönüştürdüler. Buz erimesindeki yıllık dalgalanmalar, sıcaklık verileriyle birleştiğinde, küresel sıcaklık artışlarına ek olarak ısı dalgalarının giderek artan bir şekilde buz kaybının önemli bir nedeni haline geldiğini göstermiştir. Dünyanın en büyük adasının tepesindeki buz tabakası, dünyadaki okyanusları yaklaşık altı metre kaldırmaya yetecek kadar donmuş su içeriyor.

Küresel Sel Hızı Artıyor

Grönland'da Aşırı Buz Erimesi Küresel Sel Riskini Artırdı

Daha çarpıcı olarak, Avrupa Uzay Ajansı tarafından sağlanan veriler, buz tabakasının 2011’den bu yana 3.5 trilyon ton buz kaybettiğini, küresel olarak okyanusları yükseltmek için yeterli su ürettiğini ve kıyı topluluklarını sel olayları riskini daha yüksek hale getirdiğini gösterdi.

Araştırma, son on yılda kaybedilen buzun üçte birinin sadece iki sıcak yazda (2012 ve 2019) geldiğini gösterdi.

Görüntüler, buzun erimesinde önemli yıllık farklılıklar gösterdi ve sıcaklık verileriyle birleştiğinde, küresel sıcaklık artışlarının üstünde ve ötesinde, ısı dalgalarının giderek artan bir şekilde buz kaybının ana nedeni olduğunu gösterdi. Örneğin 2012’de, atmosferik düzendeki değişiklikler, alışılmadık derecede sıcak havanın haftalarca buz tabakasının üzerinde gezinmesine neden olduğunda, 527 milyar ton buz kaybedildi.

Leeds Üniversitesi Kutup Gözlem ve Modelleme Merkezi’nden ve baş yazar Thomas Slater, “Dünyanın diğer bölgelerinde gördüğümüz gibi, Grönland da aşırı hava olaylarındaki artışa karşı savunmasız” dedi.

“İklimimiz ısındıkça, Grönland’da aşırı erime vakalarının daha sık yaşanmasını beklemek mantıklı.”

Grönland’ın erimesinin yükselen deniz seviyelerine ne kadar katkıda bulunacağını tahmin etmek, diğer kara kökenli buzul erimelerinin neden olduğu potansiyel artışı da hesaba katması gereken bilim adamları için herkesin bildiği gibi zor.

Ve okyanuslar ısındıkça su genişler ve aynı zamanda daha yüksek denizlere katkıda bulunur.

Pazartesi günkü yazarlar, uydu verilerinin belirli bir yılda Grönland’ın ne kadar buz kaybettiğini hızlı ve doğru bir şekilde tahmin etmelerine ve bunu deniz seviyesindeki artış eşdeğerine dönüştürmelerine izin verdiğini söyledi.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu