Tiktok Takipçi Satın Al

Google’a 593 Milyon Dolar Para Cezası!

Fransız rekabet düzenleyicisi, teknoloji devinin platformunu kullanan yayıncılarla bir anlaşmaya varamamasının ardından Google’a 500 milyon € (593 milyon $) para cezası vermeye hazırlanıyor.


Argüman, hizmette görüntülenen snippet’ler için medya kuruluşlarına ve yayıncılara ödeme yapmak üzere Google Haberler’de alınan 2020 tarihli bir karara odaklanıyor.

Google görünüşe göre Autorité de la concurrence’ı görmezden geldi ve şimdi para cezasını ödemek zorunda kalacak. Veya daha büyük olasılıkla, para cezasına itiraz etmek için doğrudan mahkemeye geri dönün.

Fransız Rekabet Düzenleyicisi Google’ı Göreve Çağırdı

Google, birçok hükümetin sözde tekelci iş uygulamalarıyla ilgilenmesiyle çok daha yakından inceleniyor. Google, Avrupa düzenleyicilerinin mahkemelerinde ilk kez ortaya çıkmıyor, eve döndüğünde Başkan Biden, Big Tech’in (Google, Facebook, Microsoft, Apple ve Amazon) hakimiyetini engellemeyi amaçlayan bir dizi düzenlemeyi araştırıyor.

Fransız rekabet düzenleyicisi başkanı Isabelle de Silva, “500 milyon avroluk yaptırımın, gözlemlenen ihlallerin istisnai ciddiyetini hesaba kattığını” açıkladı.

2021’in başlarında Google, bazı Fransız yayınlarıyla bir anlaşmaya vardı, ancak de Silva bu rakamı “ihmal edilebilir” olarak nitelendirdi.

500 milyon Euro’luk ceza, Fransa’da tek bir şirket için verilen en büyük ikinci antitröst cezası. Ancak Google’ın karara itiraz etme seçeneği var ve kararı alması bekleniyor. Fransız makamlarının rekoru, Apple’a rekabete aykırı işlemler nedeniyle verilen 1,1 milyar avroluk para cezasıyla hala duruyor, ancak Google gibi Apple da karara itiraz etmeye devam ediyor.

Google’ın Antitröst Savaşları Devam Ediyor

Muazzam para cezası, dünya çapında Google için yürütülen bir dizi antitröst ve tekel iddiası ve duruşmasının yalnızca sonuncusu. Fransa’daki dava en az 2019’dan beri gelişiyor, ancak Avrupalı ​​düzenleyiciler uzun süredir Google’ı hedef alıyorlar. Nitekim geçen ay, Haziran 2021’de düzenleyiciler, çevrimiçi reklamcılık hakimiyeti nedeniyle Google’a 220 milyon € para cezası verdi.

2021’in başlarında Google ve Facebook, Avustralya’daki yerel haber ajanslarıyla anlaşma yapmak zorunda kaldı. Avustralya hükümeti, teknoloji şirketlerinin içerik veya snippet’ler için medya web sitelerine ödeme yapmasını gerektiren yeni bir yasa çıkardı ve teknoloji devlerini başkalarının çalışmalarından özgürce kâr etmeyi bırakmaya zorladı.

Google'a 593 Milyon Dolar Para Cezası!
Google ve Facebook, haber içeriklerini Avustralya’dan çekmekle tehdit etti ve bir süreliğine ikisi de yaptı. Bununla birlikte, sonunda her iki şirketin de yerel haberler ve medya kuruluşlarıyla snippet’leri görüntülemek için anlaşmalar yapmasıyla bir anlaşmaya varıldı.

Google’ın haber sitesi trafiğini çevreleyen ticari uygulamalarına yönelik soruşturmalar temelsiz değil. Göre Autorite de la uyuşma , Google ve diğer arama motorları haber sayfalarına “Yönlendirilen trafiğin% 90 ila% 26 arasında” oluşturuyor. Google, bu önemli haber sitesi trafiğinin zirvesine yerleşiyorsa, yayıncılar ve medya kuruluşları kaybeder
Google'a 593 Milyon Dolar Para Cezası! Google'a 593 Milyon Dolar Para Cezası!

Google'a 593 Milyon Dolar Para Cezası!

Google'a 593 Milyon Dolar Para Cezası!

Google'a 593 Milyon Dolar Para Cezası! Google'a 593 Milyon Dolar Para Cezası! Google'a 593 Milyon Dolar Para Cezası!

Google'a 593 Milyon Dolar Para Cezası!

Google'a 593 Milyon Dolar Para Cezası! Google'a 593 Milyon Dolar Para Cezası! Google'a 593 Milyon Dolar Para Cezası! Google'a 593 Milyon Dolar Para Cezası!

Google'a 593 Milyon Dolar Para Cezası!

Google'a 593 Milyon Dolar Para Cezası!

Google'a 593 Milyon Dolar Para Cezası! Google'a 593 Milyon Dolar Para Cezası!

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu