Google Firebase Nedir?

2012 yılında başka bir şirket tarafından geliştirildiği esnada Google tarafından alınan Firebase hizmeti, Google’nin kullanıcılarına sunduğu yüzlerce hizmetten biridir.

Firebase hizmetinin ne olduğunu kısaca açıklamak gerekirse yazılım geliştiricilerinin yaptığı web tabanlı ya da mobil cihazlar için uygulamaların interaktif bir şekilde kullanılması gerektiği durumlarda sunucu ile bağlantısını sağlayan platformdur.

Şöyle ki bir uygulama yaptınız ve kullanıcı girişleri, veri tabanı yönetimi, anlık eşleşme gibi özelliklere ihtiyaç duyduğunuz zaman Firebase hizmetini kullanabilirsiniz. Mobil cihazlarda Android ve iOS işletim sisteminin bulunması, web uygulamalarının farklı bir alt yapıya sahip olması gibi nedenlerden dolayı Google, bu hizmeti üç farklı alt yapı için hazırlamış

Firebase Özellikleri

Geliştiriciler tarafından sıkça kullanılan Firebase hizmetinin özelliklerine bakacak olursak; uygulama içerisinde yapılan tüm işlemler eş zamanlı olarak veri tabanına kaydını gerçekleştirir. Üye girişi ya da kullanıcı girişi yapılması gereken uygulamalarda giriş kontrolü sağlar.

Google Firebase Nedir?

Ayrıca yetkilendirme de bu işin içine dahildir. Hangi işletim sisteminde kullanacak olursanız olun performansları ve hataları test edebilirsiniz. Birden fazla işletim sistemine uygun uygulamanız varsa bu işletim sistemleri arasında ortak analiz seçeneği ile analiz edebilirsiniz. Toplu bildirim gönderebilirsiniz. Son olarak kazanç sağlamanız için reklam yönetimini kullanabilirsiniz. Tüm bunlar firebase özellikleri arasında yer almaktadır. Her bir işlem için ayrı ayrı emek sarf etmek yerine tek seferde gerçekleştirebilirsiniz.

Firebase Uygulamasını Yakından Tanıyalım

Google Firebase uygulamasını kullanmak için sadece bir adet Google mail yani gmail adresinizin olması yeterli olacaktır. Hizmete erişmek için https://firebase.google.com adresini kullanarak gmail adresiniz ile oturum açın.

New Project yani yeni proje butonuna bastıktan sonra projenizin adını ve hangi ülkedeyseniz o ülkeyi yazarak create Project yani proje oluştur butonuna basın. Sonrasındaki tüm işlemler için dokümantasyon kısmını kullanarak uygulamanıza entegre edebilirsiniz. Uygulamanın kimlere hizmet ettiği konusunda ise uygulama geliştiricilere hitap ettiğini söyleyebiliriz. Android veya IOS işletim sistemi için uygulama geliştiriyorsanız ya da web tabanlı uygulama geliştiriyorsanız bu konuda bu hizmetten yararlanarak bütün işleri tek seferde halledebilirsiniz.

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Oyuncu Ekipman Çekilişi
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE EDİYORUZ!
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE!
ÇEKİLİŞE KATIL!