Tiktok Takipçi Satın Al

Gelişen Dijital Dünyada Girişimlerin Domain Adresine İhtiyacı Var mı?

Güzel bir fikire sahipsiniz ve bu fikri girişimcilik ruhuyla hayata geçirmek istiyorsunuz.


Girişiminizin hayata geçirilme aşamalarında, bu fikre ait bir marka, bir veya daha fazla domain (alan adı), internet sitesi ve sosyal medya hesapları oluşturmak mutlaka olmalıdır. Hadi sosyal medya hesabını anladık girişimim için domain veya domainlere neden ihtiyacım var diye sorabilirsiniz. Buna neden ihtiyacınız var onu açıklamaya çalışacağız.

 İş Dünyası Nereden Nereye Geldi?

Amerika Patent Dairesi Başkanı Charles Duell 1899 yılında, “Artık keşfedilecek hiçbir şey yok, keşfedilecek her şey keşfedildi.”  demişti. Üzerinden 122 yıl geçti ve bu süreçte ne gibi gelişmeler olduğunu siz de biliyorsunuz.

80’li yıllarda sabit hatlar için otomatik telefon görüşmesi denen şey daha keşfedilmemişti. Günümüzdeki gibi herhangi bir anda bir kişinin numarasını çevirip konuşmak o yıllarda hayaldi, ya santrale bağlanıp aradığınız kişinin numarasını söylerdiniz ve santraldeki operatörler kabloları soketlere yerleştirerek sizi bağlardı. Veya postahaneden gidip sıra alır sıra size gelince konuşurdunuz. Çok zaman geçmedi aslında bu kadar kısa zamanda iletişimin ne çabuk geliştiğini anlatmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

 İş Dünyasında Sanayi Devrimi

1800 lü yıllarda gerçekleşen sanayi devrimi sayesinde üretim ve sanayi sektöründe çağa ayak uyduramayan firmalar battı, güç ve para el değiştirdi. Sanayileşen işletmeler makine ve fabrikalar sayesinde seri üretime geçti, klasik üretimi terketmeyen işletmeler bu hıza yetişemedi ve battılar.

Sanayi devrimine ayak uyduran Batı Avrupa ülkeleri gelişti, ayak uyduramayan Doğu Avrupa ülkeleri gelişen ülkelere işçi sağlayan arka mahalle konumuna düştü. Bugün Doğu Avrupa ülkeleri ucuz işçi kaynağı olmaktan hala kurtulamıyor.

İş Dünyasında Dijital Devrim

Günümüzde de dijital devrim nedeniyle benzer şeyler oluyor. Bugün dünyanın en büyük taksi şirketi olan UBER’in kendine ait tek bir aracı yok, hiçbir hoteli olmayan Airbnb en büyük konaklama hizmeti veren firma konumunda, hiçbir telekomünikasyon firmasıyla bağlantısı olmayan Whatsapp dünyanın en çok kullanılan iletişim aracı.

Hiçbir sinema salonu olmayan Netflix dünyanın en çok film izlenen platformu konumunda. Yine Spotify hiçbir radyo altyapısına gerek kalmadan milyonlarca dinleyiciye sahip. Dünyanın en büyük cirosuna sahip alışveriş firması olan Amazonun bir tek fiziksel mağazası yok.

İnternet ve insanlık o kadar bütünleşti ki artık neredeyse her şey internet üzerinden yapılıyor. Hastane ve doktor randevusundan kıyafet alışverişine, otel rezervasyonundan araç satışına tüm işlemler internet üzerinden gerçekleşiyor. Sosyal medya sayesinde arkadaşlıklarımız bile dijital ortamda gerçekleşiyor, sevincimizi ve üzüntümüzü de yine sanal dünyada paylaşıyoruz.

Endüstri 4.0 ve Nesnelerin İnterneti (Internet Of Things) denilen şeyler her bir cihaz ve makinenin online kontrolü demek ve bu da yeni bir sanayi devrimi aslında. Bu anlattığımız şeyler Z kuşağına çok normal gelebilir ancak günümüzde 60-70 yaşlarında olan kişilere çocukken cep telefonunu tarif edemezdiniz.

Bunun yanında bir de Covid 19 pandemisi nedeniyle insanlar artık temastan kaçınıyor ve birçok sorunu dijital ortamda çözüyor. Market alışverişlerini online yapan insanlara teslimat hizmeti veren  kuruluşlar çoğaldı ve popüler oldu.  İşlerini evden yürütmeye çalışan insanlar sayesinde 2020 yılında online toplantı aracı Zoom uygulaması öyle bir patlama yaptı ki, gelirleri yüzde 355 oranında arttı.

(milyon $) 2019 – 2Ç 2020 – 2Ç Değişim 2019 – İlk Yarı 2020 – İlk Yarı Değişim
Gelirler 145.8 663.5 355% 267.8 991.7 270%
Net Kâr 5.5 185.9 3280% 7.7 213.1 2668%

Gelişen Dijital Dünyada Girişimlerin Domain Adresine İhtiyacı Var mı?

Girişiminiz İçin Dijitalleşmenin Önemi

İşletmeler için aynı şeyi düşünelim, 80 ve 90’lı yıllarda bir işletmenin sabit telefon numarası olmaması mümkün değildi. Şimdi neredeyse kimse sabit telefon hattı kullanmıyor. Yine o zamanlar resmi evrak işleri fax yoluyla gerçekleşirdi. Şimdiki çocuklara faxın ne demek olduğunu anlatmak mümkün değil. Dün tabelası olmayan firma yokken, şuan internet sitesi olmayan firma yok gibi.

Bil Gates 90’lı yılların sonunda her evde bilgisayar olacak dediğinde kimseye inandırıcı gelmemişti ancak geldiğimiz noktaya bakınca cebimizdeki telefonlar bir bilgisayar olarak değerlendirilebilir. Ayrıca neredeyse her evde tablet, pc veya laptop bilgisayar mevcut.

Dijitalleşen Dünyada artık tüm işlemler online olarak gerçekleşiyor. Ticaret, bankacılık, faturalar, muhasebe kayıtları, evrak ve dokümantasyon, iletişim her şey dijital ortamda saklanıyor. Vergi daireleri bile tebligatları internet üzerinden E-Tebligat şeklinde gerçekleştiriyor.

Binlerce çalışanı olan şirketlerde yazışmalar, müşteri bilgileri, siparişler, stok takibi gibi konular, online olarak anlık bir şekilde gerekli kişilerle paylaşılabiliyor. Araç filoları GPS sistemleri sayesinde online bir şekilde takip edilebiliyor.

Yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlayan Google asistan ve Siri gibi AI ( Artificial Intelligence) yapay zeka uygulamaları ileride hayatımızda daha çok yer alacak. Çok zaman geçmeden insanların yarı robotik yaşam formu olabilme ihtimalinden bahsediyorlar.

Tamam belki çoğumuz yarı robot olmak istemiyoruz, ancak ister istemez sisteme ayak uydurmak zorundayız. Şimdilik online uygulamaları kullanarak başladığımız bu serüven ileride çok farklı yerlere gelecek buna eminim.

Günümüzde insanlar ellerindeki akıllı telefonlar ve yarı yapay zeka uygulamaları sayesinde bilgiye ve hizmetlere internet üzerinden ulaşmaya alıştılar. İnternet üzerinde olmayan hiçbir hizmet yerelde o işletmeyi bilen kişiler haricindeki insanlara ulaşamaz.

Dedelerimiz ve babalarımızın her ihtiyaç için herkes tarafından bilinen yerel işletmeleri vardı oraya gider ve işlerini hallederlerdi, ancak şimdi insanlar bir işletmeyi internette yapılan puanlamalar, şikayetler ve yorumlarıyla derecelendiriyor. Orada gördüğü yorum ve puanlamalara göre tercih ediyor ya da etmiyor.

Dijital devrim internet ile başladı yapay zeka uygulamalarıyla gelişmeye devam ediyor. Dijitalleşme (digitalization) yeni başladı denebilir sürecin tam ortasındayız. İnternet sayesinde herkes her şeye hızlıca ulaşabiliyor, aradığını hızlıca bulup diğer seçeneklerle kıyaslayabiliyor.

Bu gibi konular iş dünyasına da hız kazandırdı, eğer siz de rakipleriniz gibi hızlı değilseniz müşterilerinizin taleplerini karşılayamazsınız. Çünkü herkesin zamanı değerli, müşterileriniz mümkün olan en kısa sürede işini halletmeli ki diğer işlere zaman ayırabilsin.

 Girişiminizin Neden Alan Adına ( Domain) İhtiyacı Var?

İnsanlar ellerindeki cep telefonları sayesinde hızlı bir şekilde internet üzerinden size kolayca ulaşabilir. Bundan 30 yıl önce bir işletmeciye 24 saat size ulaşılabilecek bir sistem olacak ve siz evde uyurken bile insanlar işletmenizi ziyaret edebilecek deselerdi inandırıcı olur muydu? Böyle bir şeyi hangi işletme istemez ki?

Peki bunu nasıl yapabiliriz, tabi ki internet siteleri ve sosyal medya hesapları vasıtasıyla. İnternet üzerinde bulunan dijital varlığınız ( İnternet siteniz ) ve sosyal medya hesaplarınız sayesinde çok büyük bir potansiyele ulaşmanız mümkün.

Gelişen Dijital Dünyada Girişimlerin Domain Adresine İhtiyacı Var mı?

 İnternet Siteniz Sizi Daha Ulaşılabilir Yapar

Sosyal medya hesabıyla işlerinizi halledebilirken neden bir internet sitesine ihtiyacımız var diye sorabilirsiniz. Cevap google ve diğer arama motoru aramaları, kurumsal e-mailler ve marka yönetimi olacaktır. Arama motorları, dijital varlığınız sayesinde sizi müşterilerinizle buluşturur. Web sitenizde oluşturacağınız işinize uygun doğru içerikler sayesinde arama motoruna girilecek anahtar kelimeler sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracaktır.

 Girişimiz için Domain Tescil Etmenin Önemi

Bir girişimci olarak işletmeyi kurdunuz ve sosyal medya üzerinden ciddi bir potansiyele ulaştınız. İşleriniz gayet iyi gidiyor. Bu aşamada dikkat çekmeye başladıkça sizi taklit etmeye çalışan rakipler ortaya çıkacaktır. Eğer bir internet sitesi oluşturmadıysanız onlar oluşturacaktır.

Girişiminizin adıyla oluşturulacak web siteleri ile müşterilerinizle iletişim kurmaya başlayacakladır. Sizinle onlar arasındaki farkı anlamayan müşterileriniz zarar görecek olursa size yöneleceklerdir. Böyle bir sorun olmasa bile müşteri kaybı yaşamanıza neden olacaktır.

Bunun yanında kurumsal mail adresi olmayan bir işletme ne kadar profesyonel bir izlenim bırakabilir? Girişiminizin adıyla oluşturduğunuz kurumsal mail adresleri ile daha iyi bir imaj elde edeceksiniz.

Bir girişimci iseniz işte bu sebeplerle ve fikrinizin başkaları tarafından kopyalanmaması adına markanız ve işinizle ilgili domainleri almanız gerekir. Hatta markanızı bir proje olarak değerlendirerek hem marka hem de ona bağlı oluşacak diğer markaların “.com”, “.net”, “.com.tr” gibi seçeneklerini de register etmek ( tescil etmek) akıllıca olacaktır.

Şimdi hemen domain sorgulama sayfamıza gidip markanız ve girişiminiz için uygun domainleri uygun fiyatlara tescil etmeye başlayın. Hazır site aracı sayesinde amacınıza yönelik bir web sitesini birkaç basit adımla kolayca oluşturun.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu