Tiktok Takipçi Satın Al

Uzay Yolculuğunu İptal Edilmesine Sebep Olan Garip Astronot Kuralları

Çocukluğumuzdaki birçoğumuz astronot olmayı ve Dünya’yı bir uzay istasyonunun ya da geminin limanında kendi gözlerimizle görmeyi hayal ediyorduk.

Nitekim: astronotlar, yine de milyonlarca rüyasını gerçekleştirmeyi başarabilen şanslı kişilerdir, ancak onlar için uzayda yaşam, bilim kurgu yazarlarının romanlarında bahsettiği maceralardan uzaktı.


Anlaşıldığı üzere, bir uzay istasyonundaki yaşamın, çocukluk hayalinizi tamamen unutmanızı sağlayacak tuhaflıkları vardır. Bu haberimizde ise garip astronot kurallarına ve bilinmeyen bilgileri sizlere aktaracağız.

Uzay Yolculuğunu İptal Edilmesine Sebep Olan Garip Astronot Kuralları

Astronotlar nasıl uyuyor?

Kapalı alan, zihinsel ve duygusal stres, manyetik fırtınalar ve tüm bunlar, uzayın cesur fatihlerinin sağlık durumunu büyük ölçüde baltalıyor. Dünya’nın uzun süreli yörüngesinin neden olduğu olumsuz sonuçları azaltmak için, astronotlar doğaçlama “geceler” sırasında birkaç gündoğumu için yatmak zorundadır. Uygulamada bu araçlar o dünyanın etrafında Uluslararası Uzay İstasyonu dönüşü sırasında, astronotlar, onları neden olan gündoğumu ve günbatımı her 1,5 saatte uyur.

Buna ek olarak, uyku sırasında yanlışlıkla yataklarından yerçekimsiz ortamda yüzmemek için, araştırmacılar uyku tulumlarına sabitlenmeli ve daha sonra özel kayışlarla sabitlenmelidir. Ayrıca herhangi bir ışığı engellemek için göz maskeleri kullanırlar ve yeni koşullara hızla uyum sağlamak için yerleşik uyku programına uymaya çalışırlar.

Uzayda, tuvalet ihtiyacı nasıl giderilir?

Sıfır yerçekimi, insan vücudunu çeşitli şekillerde etkiler, bu da çoğunlukla kas kütlesinin ve zayıf kemiklerin azalmasına yol açar. Ek olarak, yerçekimi eksikliği, tuvalete ne zaman gitmeniz gerektiğini tam olarak belirlemeyi neredeyse imkansız hale getirir. Genellikle sizi rahatlatma ihtiyacı konusunda uyaran mesane üzerindeki baskı, uzayda tamamen yoktur, bu da kalkış, iniş ve uzay yürüyüşü sırasında yetişkinler için çocuk bezi kullanma ihtiyacına yol açar. 

Ancak, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndayken, astronotlar özel olarak tasarlanmış bir banyo kullanır. Özel olarak tasarlanmış bir cihaz atıkları emer, idrarı içme suyuna dönüştürür ve tüm katı atıklar preslenir ve tüm çöpleri dünya atmosferine atarak, dünyaya ulaşmadan güvenli bir şekilde yanan Progress çok işlevli uzay aracına gönderilir. Uzay tuvaletinin nasıl kullanılacağını öğrenmek için, astronotlar Dünya’da özel bir eğitime tabi tutulur, çünkü yörüngede yaşam için çok önemli bir cihazın açılması oldukça küçüktür ve karasal karşılıklarına hiç benzemez.

Uzay Yolculuğunu İptal Edilmesine Sebep Olan Garip Astronot Kuralları
Yörüngede yer çekiminin olmaması araştırmacıları en önemli görevler sırasında çocuk bezi kullanmaya zorlar.

Eğitimden sonra astronotlar terliyor

Sıfır yerçekiminde oluşan kasların deformasyonunu önlemek veya en azından biraz yavaşlatmak için. Tüm astronotlar ISS’deyken günde en az 2 saat olmalıdır. Vücuttaki aktif yükler, Dünya’dan tamamen farklı davranan terlemenin ortaya çıkmasına neden olur.

Yani, sıfır yerçekiminde, ter cildinizden damlamaz, size yapışır ve küçük toplar halinde toplanır. Vücudunuzda bu ter damlaları ile yüzebilirsiniz, ancak astronotlar tüm sıvıyı bir havluyla siler. İdrarları gibi, filtrelenmiş ter içme suyu olarak kullanılır.

Uzay Yolculuğunu İptal Edilmesine Sebep Olan Garip Astronot Kuralları
Kas dokusunun bozulmasını önlemek için astronotlar koşu bandında günde en az 2 saat geçirmelidir

Uzayda ağlanmaması gerek!

ISS lombarlarından parlak mavi Dünya’ya her gün doğal bir manzara izleme fırsatına rağmen, ev nostaljisi herkesi yakalayabilir ve ağlama arzusuna neden olarak kişinin duygusal durumunu rahatlatabilir. Çünkü bu sert yerde ağlamak oldukça rahatsız edicidir. Uzayda, gözyaşları yüzü yuvarlamaz, ancak gözlerinizin etrafındaki damlacıklarda kalır ve acı verici bir şekilde acı verir.

Uzayda, astronotlar koku alma duyusunu kaybediyor

Dünya’da, tüm vücut sıvıları yerçekimi yasalarına tabidir ve bu nedenle genellikle vücudunuzu aşağı taşırlar. Ancak uzayda işler tamamen yanlış değildir. Vücut sıvıları tam anlamıyla her yerde, bu yüzden mukus gibi hoş olmayan maddeler astronotların kafasını tıkar ve onlara soğuk algınlığı semptomları verir. Böyle hoş olmayan bir semptom, zayıf bir koku hissidir, bu yüzden astronotların yörüngedeki yeme alışkanlıkları önemli ölçüde değişir. Çoğu astronot Tabasco sosu ve acı biber gibi baharatlı uzay yiyeceklerine çok düşkündür.

Uzayda ekmek yenilmiyor

1965 yılında, Gemini 3 uzay aracının uçuşu sırasında, iki astronot bir şekilde gemiye konserve sığır eti sandviçi getirdi. Bu suiistimal önemsiz gibi görünse de, ISS koşulları altında, ekmek kırıntıları her yerde yüzer ve astronotların gözlerine düştükçe tahribat yaratır. Ayrıca, elektrik panellerine düşen kırıntılar uzay istasyonunu tamamen tahrip ederek büyük bir yangına neden olabilir.

O zamandan beri, ekmek uzayda kullanım için tamamen yasaklandı. Zavallı astronotların kaderini bir şekilde hafifletmek için, bazı bilim adamları şu anda doğrudan uzay istasyonunda ve kırıntılar olmadan ekmek pişirmenize izin veren özel bir teknoloji geliştiriyorlar.

Uzay Yolculuğunu İptal Edilmesine Sebep Olan Garip Astronot Kuralları
Uzayda ekmek yiyemezsin ama tortilla yiyebilirsin

Uzayda alkol içmek yasaktır!

Astronotların 8 saatlik bir uzay yürüyüşünden sonra bira ile rahatlamak isteyebilecekleri durumlarda, NASA’dan son derece hoş olmayan bir reaksiyona sahip olacaklar. Birincisi, uzay ajansı astronotların sarhoş olmasını istemez, çünkü bu beklenmedik bir durumda tehlikeye yol açabilir ve ikincisi, sıfır yerçekimi kabarcıkları etkiler ve biranın sürekli bir köpüklü yulaf lapasına dönüşmesini sağlar.

Tüm astronotlar Rusça öğrenmelidir

Astronotların eğitimi sadece matematik, fizik ve fiziksel egzersizlerin çalışmasını değil, aynı zamanda Rus dilini de öğrenmeleri gerekir. Evet, bu konuda Rusya’dan kozmonotlar, uçuş öncesi hazırlık sırasında Rus dilinin öğrenilmesinin en zor görev olduğu yabancı meslektaşlarının aksine çok daha kolay olabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu