Tiktok Takipçi Satın Al

Full Stack Developer Nedir?

Bir uygulamayı yaratırken baştan sonra kullanılan tüm teknolojiler hakkında bilgi sahibi olan kişiye Full Stack Developer denir. Veri tabanı, front end ve back end süreçlerinin tamamıyla ilgilenir. Arayüz geliştirme sırasında iş akışını kontrol etme sorumluluğu da vardır.

CSS, HTML ve JavaScript gibi dilleri kullanarak geliştirmeler yapar. Süreç boyunca temiz kod yazmakla yükümlü olan kişidir. Test aşamasında da görev alır. Ayrıca yeni teknolojilere uyum sağlamak için nasıl güncellemeler yapılması gerektiği konusunda da fikir üretir. Yazılım süreçleri üst üste koyulan kutular olarak düşünüldüğünde her bir yığına “stack” adı verilir.


Bunlara yön veren ve yazılımını tamamlayan çalışanlar stack developerlar olur. Her bir stack birimi başlangıç, girdiler, süreç, veri akılı ve çıktılar olarak adlandırılır. Yazılımcılar farklı basamaklarda görev alabilecekleri gibi bütün sürece de hakim olabilirler. Full stack yazılımcı yani full stack developer bütün süreçleri tek başına tamamlayabilme donanımına sahiptir.

Full Stack Developer’lar Hangi Alanda Çalışır?

Tüketici elektroniği sektörü, teknolojik gelişmeler sonucunda geniş kapsamlı bir kategori haline gelir. Son kullanıcıya ulaştırılan her bir uygulama, arayüz veya program; bir developer’ın imzasını taşır. Yazılımı gerçekleşen her bir ürün tek kişinin elinden çıkabileceği gibi ekip çalışmasıyla da meydana gelebilir. Tek elden çıkan yazılımlar ya da uygulamalar, yazılımcının bütün süreçleri yönetme yeteneğine sahip olmasının sonucudur. Full stack developer nedir sorusunun cevabı da tüm yığınları tamamlayıp sona erdirme yeteneğine sahip yazılımcı olarak özetlenebilir. Kullanıcı arayüzünü geliştirirken iş akışını da aynı anda kontrol eder.

Alanında uzman veya gelişime açık her yazılımcı için full stack operasyon ağına hakim olmak önem taşır. Kısaca full stack developer olmak, yazılım sürecinin tüm basamaklarında yer almayı gerektirir. Program ve yazılımlar teknolojik ürünlerin tamamı için komut verebilmeyi, son kullanıcının günlük işlerini yapan uygulamaların sorunsuz çalışmasını, bilgisayar ve diğer akıllı cihazların işlevlerini artmasını sağlar. Bunların üretim sürecinde yazılımcılar ve full stack developer’lar yer alır.

Nasıl Full Stack Yazılımcı Olunur?

Uygulamanın kullanılması, cihaza komut yollanması, bilgisayar ve akıllı cihazların iletişiminin sağlanması gibi süreçlerde yer alan yazılımcıların en temel özelliği kodlama diline hakim olmasıdır. Full stack yazılımcılar programlama dillerine ve teknolojilerine hakim, yığınlar konusunda deneyim sahibi ve yazılım süreçlerinin her alanında yer almış olmalıdır.

Popüler programlama dillerini öğrenmek full stack developer olma yolunda atılacak adımların başında gelir. Java, C, Python ve Pascal; en yaygın kullanılan diller arasında yer alır. Full stack developer’ın kodlama dili biliyor olması tek başına yeterli görülmez. Yazılım hatası görme ve takip edebilme, yığınları tamamlayıp ekleyebilme, arayüz ve yama yapabilme gibi teknik becerilere sahip olması da beklenir. Uzmanlaşmak ve kariyer yolculuğuna bilişim sektöründe devam etmek isteyen adayların kendini sürekli yeni alanlarda geliştirmesi tavsiye edilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Tuğrul Gökçe Kızıl

Uluslararası ilişkiler bölümü öğrencisi. Teknoloji ve oyun tutkunu! Ayrıca LEGO yapar ve bozar...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu