Tiktok Takipçi Satın Al

Fizikçiler Kuantum Bilgisayarı Kullanarak Zamanı Geri Aldılar

Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları , ABD ve İsviçre’den bilim insanları ortaklaşa çalışarak, kuantum  durumunu saniyenin küçük bir kesrinde zamanda geriye döndürdü.

Ayrıca, yıldızlar arası boşluktaki bir elektronun kendi geçmişine dönme olasılığını hesapladılar. Araştırma Scientific Reports dergisinde yayınlandı.


“Asıl ilginç olansa termodinamiğin ikinci kanununun ihlal edilmiş olma olasılığı. İkinci kanun zamanın geçmişten geleceğe dönük olan tek yönlü olmasına sıkı sıkıya bağlıdır,” diyor MIPT’deki Kuantum Bilişim Teknolojisi Fiziği Laboratuvarı’na başkanlık eden çalışmanın baş yazarı Gordey Lesovik.

Mevcut kuantum bilgisayarlar da bilgi 1 , 0 ya da süperpozisyonda bulunabiliyor ve bu elektrona da depolanabiliyor. Deneyde evrilme programı başlatıldığında, kübitler çok kompleks bir şekilde  0 ve 1 desenini değiştiriyor. Bu proses sırasında düzen kaybolduğundan,aynı bilardo toplarının birbirine çarpmasıyla sıralarının bozulmasına benzer şekilde bozulma oluyor. Sonrasında diğer bir programda kuantum bilgisayarın durumu modifiye ediliyor ve kaostan düzene doğru düzelmesi sağlanıyor.

Böylece kübitler geri başlangıçtaki haline dönüyor. Dışardan bakan bir gözlemcinin  zaman geriye doğru akıyor gibi gördüğünü söylüyor, Dr Gordey Lesovik.

“Termodinamik zaman okunu tersine çeviren yapay bir hal yarattık,” diyor Lesovik. Bu fizik kuralı zamanın geçmişten geleceğe doğru ilerlemesine hükmediyor.

Fizikçiler Kuantum Bilgisayarı Kullanarak Zamanı Geri Aldılar

Zamanı Geriye Almak

Araştırmacılar zamanı geriye almak için 4 aşamalı bir deney yürüttü. Bilim insanları elektron yerine süper iletken kübit kullandı.

  • Aşama 1 : Dizilme. Her kübit sıfır konumuna alınır. Bu çok düzenli konfigürasyon küçük bir bölgede konumlanmış elektronların dizilmesine ya da bilardo toplarının çarpışmadan önceki üçgen haline benziyor.
  • Aşama 2 : Bozunma. Düzen bozulur. Elektronlar çok büyük bir bölgeye dağılır ve hiç olmadığı kadar karışık bir şekilde sıfırlar ve birler desenine döner. İşte bu esnada evrim programı başlatılmış oluyor.Buna rağmen otonom evrim programı deneyin son aşamasını mümkün kılacaktır.
  • Aşama 3 : Zamanda Geriye Yolculuk. Bu özel program kuantum bilgisayarını modifiye ederek geriye doğru evrilterek kaosu düzene çevirir. Bu aslında elektronda mikrodalga arkaplan radyasyonunu dalgalanmasına benziyor fakat bu sefer kasten indükleniyor. Bilardo örneğine dönersek, sanki  ince hesaplanmış mükemmel bir vuruş yapmaya benzer.
  • Aşama 4: Rejenerasyon. Evrim programı ikinci aşamada yeniden başlatılır. Yapılan bu vuruş kasıtlı olarak başarılı yapılır, program daha fazla kaos yaratmak yerine kübitleri eski haline döndürüyor yani geçmişteki haline. Kübitler eski hallerine dönerek, anı bilardo masasında topların ilk üçgen dizilimine geri döndü.

Araştırmacılar  vakaların % 85’inde iki kübitlik kuantum bilgisayarın başlangıç haline döndüğünü gözlemledi. Üç kübit olduğunda ise daha fazla hata oluyor ve başarı oranı % 50’ye düşüyor. Araştırmacılara göre, bu hata ve kusurlar gerçek kuantum bilgisayardan kaynaklanıyor. Daha sofistike cihazlar tasarlandığında hata oranının düşeceği umut ediliyor.

Bu sayede kuantum bilgisayarlardaki gürültü ve hata oranının azaltılması planlanıyor.

Kaynak: Gercekbilim.com

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu