Farelere Verilen Nanoparçacıklar Sayesinde Gece Görüşü Sağlandı - TeknoDiot.com

Farelere Verilen Nanoparçacıklar Sayesinde Gece Görüşü Sağlandı

Abone Ol 

Fareler üzerinde yeni yapılan bilimsel bir araştırmada farelere basit bir enjeksiyonla…

Karanlıkta görmek ister misiniz? Fareler üzerinde yeni yapılan bilimsel bir araştırmada farelere basit bir enjeksiyonla(ihmal edilebilir yan etkilerle), 10 haftaya kadar kızılötesi gece görüşü kazandı. Çin Science and Technology Üniversitesi’nden araştırmanın kıdemli yazarı Tian Xue, bu sayede insanlara süper görüş sağlamanın yanında renk körlüğünün de iyileştirilebileceğini ifade ediyor. Nanoteknoloji sayesinde gözdeki retina hücreleri ile gözü birbirine bağlayarak ışığı elektrik sinyallerine dönüştürmeye yarıyor.

Aynı insanlar gibi farelerde 700 nm’den büyük dalgaboyundaki ışığı algılayamıyor, işte bu nokta kızılötesi spektrumun başlangıcına denk geliyor. Fakat nanoparçacıklar kızılötesi dalga boyundaki ışınları daha kısa dalga boyuna çevirerek , retina hücrelerinin tespit edebileceği kadar kısaltabiliyor. Bu çevrilen ışık pikleri 535 nm olduğundan fareler kızılötesi ışığı yeşil görüyor.

Xue ve arkadaşları farelerdeki bu kızılötesi görüşün sınırlarını görmek için limitleri zorladı.

pubg mobile uc satın al
pubg mobile uc satın al

İşte nanoparçacık verilen yavrular, kontrol farelerinin aksine kızılötesi ışığa retina ve görsel korteks cevabı verdi.

Normalde kızılötesi görüş teknolojisi hayvanlardan yansıyan ısıyı gördüğünde görülebilir ışıkta interferansa giriyor ve hantal piller taşıyor.

Çifte Görme

Su bulmacası testlerinde ise farelerin ışık olduğunda bile kızılötesi şablonlardan ayırabildiğini gösterdi.

Aslında farelere görünür bölgedeki yollar öğretildiğinden, su altındaki platformda da kızıl ötesinde aynı kuralı izlemesi öğretildi. Araştırmacılar göre bu durum, fareler kızılötesi ve görünür ışıkta benzer biçimde algıladıklarını gösteriyorlar.

Bazı fareler enjeksiyon sonrasında bulanık kornealar geliştirse de, bu bir iki haftada kaybolarak, kontrol grubundakiler benzer şekle geri döndü. Ayrıca deneyden iki ay sonra farelerin gözünde hasar olduğuna dair hiçbir kanıt bulunamadı.

Kaynak: Gerçekbilim.com

Göz atın:   50 Yıllık Antibiyotik Alzheimer Hastalığını Tedavi Edebilir

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu