Tiktok Takipçi Satın Al

Facebook Ötanazi Hakkı Reddedilen Fransız’ın Yayınını Engelliyor

Geçtiğimiz günlerde Fransa’da tedavisi olmayan bir hastalığı olan bir adam ötanazi hakkını kullanmak istemişti. Fakat Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bu isteği reddetmişti. Bunun üzerine yeme, içmeyi bırakıp ölümünü Facebook’tan yayınlayacağını duyurmuştu.

Facebook, Fransa’da tedavi edilemez bir hastalığa yakalanan ve ölümünü yayınlamayı planlayan bir adamın canlı yayınını engelledi. 57 yaşındaki Alain Cocq, atardamarlarının birbirine yapışmasına neden olan bu ölümcül hastalık yüzünden kısa bir ömrü kalan adam, Cuma gecesi itibariyle tüm yiyecek ve içecekleri yemeyi kesti. Durumunu Fransa’nın ötanazi hakkı yasasında değişiklik yapmaya çalışmak için kullandı ve ölümünü Facebook’ta canlı yayınlayacağını duyurdu.


Facebook sözcüsü Emily Cain, “Kalplerimiz Alain Cocq’a ve bu üzücü durumdan etkilenenlere gidiyor. Uzmanların rehberliğine dayanarak, bu karmaşık ve zor konuya dikkat çekme kararına saygı duyarken, intihar teşebbüslerinin tasvirine izin vermediğimiz için Alain’in canlı yayına çıkmasını önlemek için adımlar attık” dedi.

Cocq, Temmuz ayında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a “aktif tıbbi yardım” kullanarak acısız bir şekilde ölümüne yardım edilmesi için izin verilmesini isteyen bir mektup yazdı. Cocq, aklı başında olduğunu ancak “acı çekerek sakat kaldığını” yazdı. Macron, Cocq’un “olağanüstü iradesine” hayran olduğunu ancak Cocq’un isteğini yerine getiremeyeceğini çünkü Fransız yasalarının bu duruma izin vermeyeceğini yazdı.

Ötanazi Nedir?

Facebook Ötanazi Hakkı Reddedilen Fransız'ın Yayınını Engelliyor

Ötanazi, bir kişinin veya bir hayvanın yaşamını, yaşamlarının dayanılamayacak durumda olarak algılanması sebebiyle, acısız veya çok az acıtan bir ölümcül enjeksiyon yaparak, yüksek dozda ilaç vererek veya kişiyi yaşam destek ünitesinden ayırarak sonlandırmak. Ötanazi uygulaması bu üçü dışında farklı formlarda da olabilir; örneğin pasif ötanaziye kişinin tedavi edilebilecek ama ölümcül bir bulaşıcı hastalığının tedavi edilmeyerek kişinin, pasif olarak, ölümüne yol açılması dahildir. Ötanazinin farklı tipleri farklı yasal uygulamalara tabiidir. Pasif ötanazi genelde birçok ülkede, farklı koşullar altında yasalken, aktif ötanazi çoğu ülkede yasaktır. Genellikle ötanazi başlığı altında tartışılan hekim destekli intihar (physician assisted suicide) genel olarak yasadışı olmakla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington, Oregon, Montana ve Vermond eyaletlerinde yasaldır. Aktif ötanazi Türkiye’de yasal değildir.

Fransa’da ötenazi yasa dışıdır ve Fransız yasaları, belirli durumlar haricinde bir hastayı ölümüne kadar bilinçsiz hale getiren derin sedasyonu yasaklamaktadır. Bununla birlikte, Fransız vatandaşları tıbbi tedaviyi durdurmaya karar verebilir ve Fransız yasalarında insanları intihar suçundan kovuşturma hükmü yoktur.

Cocq, Facebook’un girişimini engellediğini öğrendikten sonra canlı yayın videosunu yayınlamanın başka bir yolunu arayacağını söyledi. Dünya’da birçok canlı yayın mecrası olduğunu düşününce bunun bir yolunu bulması çok zor olmasa gerek.

Facebook Ötanazi Hakkı Reddedilen Fransız'ın Yayınını Engelliyor Facebook Ötanazi Hakkı Reddedilen Fransız'ın Yayınını Engelliyor

Facebook Ötanazi Hakkı Reddedilen Fransız'ın Yayınını Engelliyor Facebook Ötanazi Hakkı Reddedilen Fransız'ın Yayınını Engelliyor

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu