Tiktok Takipçi Satın Al

Evrenin Diğer Ucundan Gelen FRB Sinyalinin Konumu Tespit Edildi!

Uzayın derinliklerinden gelen hızlı radyo patlamaları (FRB) bilimin çözmeye çalıştığı en gizemli olaylardan biridir. Bu tek seferlik milisaniye uzunluğundaki sinyaller, Evren’in dört bir köşesinden gelse de, henüz hiç bir kimse FRB sinyallerine neyin neden olduğunu ve nerden geldiklerini bilmiyorlardı.

Astronomlardan oluşan bir ekip sonunda sinyallerden birinin milyarlarca ışık yılı uzakta bir galaksiden geldiğini buldu.  FRB sinyalleri ilk kez 2007 yılında keşfedildi ve bugüne kadar ancak %85’i tespit edildi. Bu kısa ve keskin patlamaları verisel olarak depolamak kolay olsa da , geçişli doğaları gereği tam olarak yerlerini nokta atışı belirlemek mümkün değil. Nerden geldiklerine dair kesin bir fikir olmamakla beraber, astronomlar bu patlamalara neyin neden olduğunu tespit etmekte zor zamanlar yaşamaktaydı. Bu tek seferlik patlamaların düzensiz aralıklarla tespit edilmesi ise her şeyi daha da karmaşıklaştırıyor.


Astronomlar sonunda bu sinyallerden birinin nerden geldiğini inanılmaz bir kesinlikle tespit etti. Normalde sinyal gelip, hemen yok olduğu için sinyale karşı bir tepki gösterilemiyordu. Fakat CSIRO, teleskopların sinyali 1 saniyenin altında yakalamasına yarayan yeni bir teknoloji geliştirdi. Bu sayede teleskop verisi dondurularak kaydediliyor ve bilim insanlarına diğer enstrümanları nereye yönlendireceklerini belirterek, kökenini belirtiyorlar. Sonra Batı Avustralya ‘daki ASKAP radyo teleskopuyla, FRB 180924 adlı patlamayı tespit etmesiyle başladı. Bu yeni metot sayesinde ekip sinyalin, Samanyolu büyüklüğünde 3,6 milyar ışık yılı uzaklıktaki ES J214425.25−405400.81 adlı galaksiden geldiğini buldu.

Kaynak: www.gercekbilim.com

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu