Tiktok Takipçi Satın Al

Bilim Adamları En Eski Akrep Türlerini Keşfettiler

ABD’deki Wisconsin Üniversitesi’nden bilim adamları en eski akrep türlerini buldular. Ön çalışmalara göre, hem su altında hem de karada rahatça yaşayabilirler.

Bu tür akrep, yaklaşık 443.8 milyon yıl önce başlayan ve 419.2 milyon yıl önce sona eren Sulur dönemine aittir. Bilim adamları, hem su altında hem de karada nefes alabileceklerini gösterdiler. Dahası, eski türlerin dolaşım sistemi, bu ailenin modern temsilcileriyle neredeyse aynıdır.


Bilim adamları, akreplerin denizden karaya taşınan ilk hayvanlardan biri olduğunu, ancak fosillerin eksikliğinden dolayı, araştırmacılar bu evrimin tam olarak nasıl meydana geldiğini henüz bilmediğini belirtti.

Wisconsin Üniversitesi müze arşivinin fosillerinin detaylı analizinde akreplerin eski bir görünümü bulundu. Kalıntıların kendilerinin 1985’te keşfedildiği iddia edildi. Şimdi araştırmacılar onları tanımlayabildi ve yeni türe Parioscorpio venator adını verdi –  “akreplerin atası”.

Bilim Adamları En Eski Akrep Türlerini Keşfettiler

En eski akrep türleri bulundu

P. venator, diğer erken deniz organizmalarının sahip olduğu bazı özelliklere sahiptir – karmaşık bir yapıya sahip gözler ve modern akreplerin doğasında bulunan özellikler, örneğin bir sokması olan bir kuyruğu vardır. Her iki P. venator örneği, iç anatominin detaylarının incelenmesine izin verir. Eski akreplerin yedi omurgasız göğsü, daha sonra akreplerin altı göğüs kafesi olduğu ve modern akreplerin sadece beş bölümü olduğu ortaya çıktı.

P. venator fosillerinde ne akciğerler ne de solungaçlar vardır, ancak karada nefes alabilen yengeçlere benzemesi, en eski akreplerin tamamen kara akrepleri olmadığını, ancak uzun süre kara için seçildiğini gösterir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu