Dünyanın En Kurak Yerine Yağan Yağmur Ölüm Getirdi

Dünyanın En Kurak Yerine Yağan Yağmur Ölüm Getirdi

Abone Ol 
takipçi satın al
takipçi satın al

Dünyanın en kurak , en eski çölü yani Atacama Şili’deki Atacama Çölü’nden bahsediyoruz. Düşünün bir gün bu çöle yağmur yağıyor ; hayatın yeniden yeşermesini beklersiniz değil mi? “Su hayattır,” deriz normalde ama bu hiper kurak çölde işler tam tersine döndü. Çok da susamamış bu çorak topraklara su ölüm getirdi.

Atamaca Çölü’nün geçtiğimiz 15 milyon yıl içinde neredeyse hep kurak kaldığı düşünülüyor. Son 500 yılda ise önemli bir yağmur yağışı görülmemiş.

Fakat 2015 Mart ve Ağustos ve de geçtiğimiz yıl Haziran ayında yağmur yağışları oldu.

Milyonlarca yıl içinde hiper kurak ekosisteme adapte olarak evrilen yaşam formları kuraklığın gitmesiyle aniden adapte olamadan ölümcül bir yok oluşa tanık oldu.

“Atacama çölüne yağmur yağdığında , büyük bir yeşerme ve çöle hayat gelmesini bekliyorduk. Bunun tam aksine, Atacama Çölü’ne özgü kuraklığa alışkın mikrobiyal hayatta büyük bir tükenişe neden olduğunu öğrendik,” diyor Cornell Üniversitesi’nden astrobiyolog Alberto Fairén.

Yağmur yağmadan Yungay Bölgesi’nden alınan toprak numunelerinde 16 farklı mikrop türü varken, bugün 2 ila 4 tür gözlenebiliyor. Atacama Çölü ‘nün karakterleri bir çeşit Mars’daki yaşama imkan vermeyen gezegenlerdeki hayata benzetiliyordu. Kızıl Gezegen’de hayatın nasıl araştırılabileceği inceleniyordu.

Mikrobiyal Yaşamın Büyük Kısmı Yok Oldu

İşte bu tuhaf yağmurlardan sonra kupkuru olan topraklarda su gölcükleri oluştu. Toprak analizi sonucunda daha önce rapor edilen türlerin % 75 ila %87 arasının yok olduğu düşünülüyor.

“Sonuçlarımız gösteriyor ki, büyük miktarlarda aniden su ile karşılaşan mikroorganizmalar kuruluğa adapte olduğundan bu aşırı nemi bünyelerinden atamadı ve osmotik şoktan öldüler” diyor.

Osmotik şok, bir hücrenin etrafındaki sıvıda çözünen maddelerin aniden derişimi değiştiğinde meydana gelir ve bu da suyun hücrenin zarlarından hızla akmasına ,dolayısıyla akut strese neden oluyor.

Göz atın:   Future Science Team Öykü Yarışmasının Başvurularının Bitmesine Az Kaldı!

Bu mikrobiyal kaderlerin belirsiz olması gibi bulgular; insanlar için pozitif bir etkiye sahip olup, mikrobiyotaların, aynı derecede çorak yabancı dünyalarda hayatta kalmaya nasıl adapte olabileceğine dair değerli yeni bilgiler sunmaktadır.

“Atacama çalışmamız Mars’daki tekrar var olması durumunda, Mars’daki hayatın(tabiî ki varsa) yokolmasıyla alakalı olabileceğini öneriyor,”diyor Fairen.

Araştırma Scientific Reports ‘ta yayınlandı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu
çekiliş
Gametech Oyuncu Ekipman Çekilişi Başladı!
Oyuncu Ekipman Çekilişi Başladı!
TIKLA, KATIL!