bayigram.com

Doğrudan Pencere Camlarına Yerleştirilen Güneş Panelleri Üretildi

Pencere camına gömülebilen yarı saydam güneş pilleri mimariyi, kentsel planlamayı ve enerji üretimini dönüştürebilir.

Bu buluşu üreten Avustralyalı bilim insanları verilerini Nano Enerji’de yayınladılar. Araştırmacılar, elektrik üreten ve ışık ileten yeni nesil perovskit güneş panelleri üretmeyi başardılar. Şu anda Avustralya’nın en büyük cam üreticisi Viridian Glass ile yeni teknolojinin ticari ürünlere nasıl entegre edilebileceğini araştırıyorlar.


Bu teknoloji, bina tasarımında potansiyel olarak devrim yaratan pencereleri aktif enerji jeneratörlerine dönüştürecektir. Araştırmacılar, 2 m²’lik bir güneş penceresinin, standart bir çatı üstü güneş paneli ile yaklaşık aynı miktarda elektrik üreteceğini söylüyor.

Doğrudan Pencere Camlarına Yerleştirilen Güneş Panelleri Üretildi

Yarı saydam güneş pilleri fikri yeni değildir, ancak önceki projeler çok pahalı, dengesiz veya verimsiz oldukları için başarısız olmuştur. Avustralyalılar farklı bir yaklaşım icat ettiler.

Bir polimere dönüştürülebilen organik bir yarı iletken kullandılar ve bunu, kullanılmayan sulu bir kaplama oluşturduğundan çok düşük stabilite gösteren güneş pilinin (Spiro-OMeTAD olarak bilinir) yaygın olarak kullanılan bileşeninin yerine koymak için kullandılar. Yerine inanılmaz sonuçlar verdi.

Doğrudan Pencere Camlarına Yerleştirilen Güneş Panelleri Üretildi

Güneş pencereleri bina sahipleri ve sakinleri için bir nimet olacak ve mimarlar, inşaatçılar, mühendisler ve tasarımcılar için yeni zorluklar ve fırsatlar getirecektir. Çünkü bu bir uzlaşmadır. Güneş pilleri az çok şeffaf hale getirilebilir. Ne kadar şeffaf olurlarsa, o kadar az elektrik üretilir, bu yüzden mimarların bunu dikkate alması gerekir.

Yetkili, mevcut ticari pencerelerle aynı ölçüde boyanan güneş pencerelerinin m² başına yaklaşık 140 watt elektrik üreteceğini de sözlerine ekledi. İlk uygulamanın çok katlı binalarda olması muhtemeldir. Çünkü yüksek binalara monte edilen büyük pencerelerin üretimi pahalıdır. Yarı saydam güneş pillerini bunlara dahil etmenin ek maliyeti göz ardı edilebilir.

Ancak ek maliyetlerle bile, bina ücretsiz elektrik alır. Şimdiye kadar, her bina pencerelerin çoğunlukla pasif olduğu varsayımı üzerine tasarlandı. Şimdi aktif olarak elektrik üretecekler. Planlamacılar ve tasarımcılar, balıklarını güneş duvarlarıyla optimize etmek için binaları nasıl yerleştirdiklerini yeniden düşünmek zorunda kalabilirler.

Araştırmacılar şimdi perovskit bazlı güneş pillerinin alt tabaka olarak ve organik güneş pillerinin üst olarak kullanılacağı iki kişilik bir cihazı test ediyorlar.

İlk ticari yarı saydam güneş pili piyasada göründüğünde, teknolojinin ölçeklenmesinin ne kadar başarılı olduğuna bağlı olacaktır. Bu tür güneş pencerelerinin geliştirilmesi, gelecekte yeni cam yeniliklerine ve teknolojilerine yol açacaktır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu