Tiktok Takipçi Satın Al

DMCA Nedir ve Ne Anlama Gelir?

DMCA'nın yayından kaldırılmasıyla mı karşılaştınız? İşte bir DMCA bildiriminin siz ve web siteniz için anlamı.

DMCA nedir? DMCA’nın yayından kaldırılmasıyla mı karşılaştınız? İşte bir DMCA bildiriminin siz ve web siteniz için anlamı.

İnternette herhangi bir zaman geçirdiyseniz, muhtemelen DMCA kısaltması ile karşılaşmışsınızdır. Belki de içeriğinizin bir kısmını bir DMCA hak talebiyle kaldırmışsınızdır. Peki, DMCA nedir ve DMCA ne anlama gelir?

DMCA Nedir?


DMCA, Digital Millennium Copyright Act’in kısaltmasıdır . Adından da anlaşılacağı gibi, son milenyumun başında yaratıldı. Özellikle, 1998’de yürürlüğe girmiştir. DMCA, telif hakkıyla korunan materyallerin yasadışı kullanımını cezalandıran bir Amerikan yasasıdır.

Bir Amerikan yasası olmasına rağmen, DMCA’nın geniş kapsamlı etkileri vardır. Bunun nedeni, web sitelerine küresel olarak erişilebilmesine rağmen, sunucularının bulunduğu ülkenin yasalarına bağlı olmalarıdır. Örneğin, YouTube’un sunucuları ABD’de bulunmaktadır. Dolayısıyla, Kanadalı olsanız bile, YouTube’a yüklediğiniz herhangi bir içerik Kanada kanunlarına değil, ABD kanunlarına tabidir.

DMCA, korsanlığı önlemek için oluşturulmuştur. 90’ların sonlarında, internet ve CD yazıcılar gibi yeni teknolojiler, içerik korsanlığını her zamankinden daha kolay hale getirdi. Napster veya Limewire gibi şeyleri hatırlayacak kadar yaşlıysanız, ne kadar kolay olduğunu bilirsiniz! Bu, medya endüstrilerini, sektörlerini korsanlıktan koruyacak yeterli yasanın olmadığı konusunda endişelendirdi.

DMCA yürürlüğe girdikten sonra, bireylere ve şirketlere içeriklerini korumaları için bir yol sağladı. Bir içerik oluşturucu, çalışmalarının bir Amerikan sunucusunda barındırılan bir web sitesinde yasadışı olarak kullanıldığını görürse, bir DMCA talebinde bulunabilir. DMCA iddiası, içeriği barındıran sunucunun içeriğe erişimi kaldırmasını veya devre dışı bırakmasını gerektirir.

DMCA Nedir ve Ne Anlama Gelir?

DMCA, aşağıdakiler dahil çeşitli içerikler için geçerlidir:

 • Yazılı metin
 • Resimler
 • Yapıt
 • Müzik
 • Videolar
 • Yazılım

DMCA Bildirimi Nedir?

Telif hakkı ihlaliyle suçlanan kişi bir DMCA Bildirimi alır. DMCA bildirimleri, hangi içeriğin talep edildiğini ve ihlali kimin iddia ettiğini belirtecektir.

Bir DMCA bildirimi alırsanız, içeriği yasal olarak kullanıp kullanmadığınızı düşünmek gerçekten önemlidir. Yapmadıysanız, içeriği hemen kaldırın. Genel olarak, içeriğin kaldırılması DMCA ihlalini çözecektir. Bununla birlikte, içerik oluşturucunun tazminat davası açma hakkı vardır. Bu nedenle, bir DMCA bildirimi almak hafife alınmamalıdır.

İçeriği yasa dışı bir şekilde kullanmadığınızı düşünüyorsanız, bir karşı bildirim gönderebilirsiniz. Ne yazık ki, DMCA bazen kötüye kullanılır ve DMCA’yı ihlal etmeyen kişilere karşı gönderilir. Bu durumlarda, karşı iddia, sanığın kendisini savunmasına izin verir. Ancak, anlaşmazlık çözülene kadar içerik yine de kaldırılmalıdır.

Şikayetçinin, yayından kaldırma talebini takip etmeyi bırakması veya bir dava açması için 14 günü olacaktır. Bu nedenle, karşı dava açmak risklidir ve dikkatlice düşünülmelidir.

İçeriği Yasal Olarak Kullanabilir misiniz?

Tüm bu kurallara rağmen, insanların her zaman insanlardan ödünç içerik aldığını göreceksiniz. Buna neden hala izin veriliyor? Telif hakkıyla korunan materyalleri adil kullanım kapsamında kullanabilirsiniz . Adil kullanım şunları içerir:

 • Haber Raporlama
 • Yorum
 • Araştırma
 • Eleştiri
 • Burs
 • Parodi
 • Öğretim

Adil kullanımdan muaf tutulmanın amacı, içerik oluşturucuları koruma ihtiyacı ile oluşturulan içeriğin üzerine inşa etme ve buna yanıt verme kamu yararını dengelemektir. Bununla birlikte, adil kullanım işleri biraz karmaşıklaştırır. İçeriğin adil kullanılıp kullanılmadığını belirlemek zor olabilir. İçeriğin adil kullanım kapsamında olup olmadığına karar vermek için dört faktör kullanılır.

DMCA Nedir ve Ne Anlama Gelir?

1: İçeriğin Amacı

Adil kullanımda içerik kullanmak, içeriği orijinal yaratımdan farklı bir şeye dönüştürmenizi gerektirir. Yeni içeriğin amacı orijinal içerikten farklı olmalıdır.

Örneğin, Ekran Bağımlıları “Dürüst Fragmanlar” serilerini oluşturmak için filmlerden klipler kullanır. Sadece film klipleri yayınlıyorlarsa, bu adil kullanım olmazdı. Ama tamamen yeni bir şey yaratıyorlar. Videoların amacı filmlerin kalitesi hakkında yorum yapmaktır. Bu, filmi yaratma amacından çok farklı, yani bir hikaye anlatmak.

2: İçerik Türü

Gerçekler ve fikirler telif hakkıyla korunamaz. Bu muafiyet, önemli fikirlerin ve bilgilerin her zaman halka açık olmasını sağlamak içindir. Kabul edilirse, bu muafiyet bazı şüpheli kararlara izin verebilir.

Örneğin, Gremlins klasik filmini yazdıysanız, birinin aynı önermeyi Yaratık yapmak için kullanmasını engelleyemezsiniz. Komut dosyası diyaloğu farklıysa, adil kullanım kapsamına girer. Öte yandan, Akira Kurosawa’nın Star Wars prodüksiyonunu kibosh yapabilmesini ister miydiniz?

3: Kullanılan İçerik Miktarı

Ödünç aldığınız içerik miktarı da bir faktördür. Yalnızca amacınızı tamamlamak için ihtiyaç duyduğunuz kadar içerik kullanmanıza izin verilir. Önceki Ekran Bağımlıları örneğine dönecek olursak, videoları yalnızca amaçlarını vurgulayan film kliplerini kullanır. Bir sahneyi taklit etmek için filmin 15 dakikasını oynatırlarsa, videoları artık adil kullanım olarak değerlendirilmeyebilir.

4: Meydana Gelen Hasarlar

Orijinal yaratıcının kendi yaratımından kar etme yeteneğine müdahale etmek adil değildir. Onların içeriğini, orijinal yaratımın ikamesi olarak kullanılabilecek bir şey yaratmak için kullanırsanız, bu kategoriye girecektir.

Örneğin, birisi YouTube’da bilgilendirici içerik yayınladıysa, bu içeriği bir özet halinde düzenleyip sonra yeniden yayınlayamazsınız. Orijinal içerik oluşturucunun YouTube görüşlerini çalıyorsunuz.

Özetle DMCA

DMCA, Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası anlamına gelir. 90’ların sonunda korsanlığı kolaylaştıran yeni teknolojiyi ele almak için oluşturuldu. Çeşitli farklı sanatsal ortamların yaratıcılarını korur. Amacı, içeriğin haksız kullanımını durdurmaktır. Adil kullanım, nihai ürünü halka değer katan yeni bir şeye dönüştürürse, yine de insanların içeriği yeni içerik oluşturmak için kullanmasına izin verir.

DMCA Nedir ve Ne Anlama Gelir? DMCA Nedir ve Ne Anlama Gelir?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu