Dinozorların Nesli Neden Tükendi? - TeknoDiot.com

Araştırma: Dinozorlar, Volkanların Etkisi Değil, Bir Asteroidin Düşmesi Nedeniyle Yok Oldu

Abone Ol 

Dinozorların ölümü, volkanlardan dolayı değil, sadece asteroitin düşmesi ile sonuçlanabilir. Bu, Yale Üniversitesi uzmanları tarafından yönetilen uluslararası bir grup bilim insanının ulaştığı sonuçtur.

takipçi satın al
takipçi satın al

Bilim adamları bugüne kadar dinozorların soyu tükenmiş olmasının tek bir sonucuna varmadılar. Çevrede iki ana teori vardır; Göktaşı düşmesi ve 66 milyon yıl önce Hindistan’da Deccan tuzakları olarak bilinen bölgede volkanik aktivite ortaya çıkmıştır.

Volkanlar kitlenin yok olmasına neden olabilir, çünkü SO2 ve CO2 gibi iklimi değiştirebilen ve dünyayı oksitleyebilen çok fazla gaz yayarlar. Ancak son çalışmalar, gazın salınmasına değil, lavın patlaması zamanına odaklandı.

Dinozorların nesli Asteroidin’den dolayı mı tükendi?

Araştırma: Dinozorlar, Volkanların Etkisi Değil, Bir Asteroidin Düşmesi Nedeniyle Yok Oldu

Volkanik gazın kesin emisyonunu belirlemek için, bir araştırmacı ekibi küresel sıcaklık değişimini ve deniz fosillerinden gelen karbon izotoplarının varlığını, karbon dioksitin atmosfere güçlü bir şekilde salınmasından kaynaklanan iklim etkisi modelleri ile karşılaştırdı. Sonuç olarak bilim adamları, karbondioksitin çoğunun bir göktaşı çarpmadan çok önce atmosfere girdiği sonucuna vardılar. Buna göre, bir göktaşı saldırısı dinozorlar için tek ölüm nedeniydi.

Kretase’nin sonundaki volkanik aktivite, Dünya’daki sıcaklık ortalama iki santigrat derece arttığında kademeli bir küresel ısınmaya yol açtı. Bununla birlikte, bilim adamları bunun kitlesel olarak yok olmasına yol açmadığına inanıyorlar. Bazı türler tanıdık yaşam koşullarını korumak için kuzey veya güney kutbuna taşındı.

Bilim adamları, aynı zamanda, bir asteroidin düşmesinden sonra ısınmanın Dünya’daki yaşamı hızla geri kazanmayı mümkün kıldığını söylüyor .

Göz atın:   ZTE'nin Yeni Akıllı Telefonu TENAA'da Ortaya Çıktı

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu