Tiktok Takipçi Satın Al

Deepfake Nedir?

Deepfake veya DeepFakes olarak bilinen bu uygulama günümüzde birçok insanın başına bela olabilecek olan siber saldırı araçlarından biri olarak geçmektedir.

Bu makalemizde sizlere DeepFake’in ne olduğunu detaylı olarak anlatıyoruz. Detaylar makalemizde. Uygulamanın amacı mevcut olan bir görüntü veya videoda yer alan kişi veya kişilerin yapay sinir ağlarının kullanılması ile diğer bir başka kişinin görüntüsü olarak değiştirilmesi ve bu şekilde var olmayan bir şeyin varmış gibi gösterilmesine denilen bir medya türü olarak tanımlanmaktadır.


Bu işlemin yapılması esnasında ise sıklıkla otomatik kodlayıcılar ve üretken çekişmeli ağlar olarak bilinen makine öğrenme teknikleri kullanılarak yapılmakta ve bu tarz bir siber saldırı oluşturulmaktadır.

Makine öğrenme teknikleri kullanarak kişiler var olan medyadaki veya görüntü de ki kaynak medyanın üzerinde birleştirme yaparak ve üst üste koyarak tehdit ve saldırı amaçlı olarak yapılacak görüntüleri üretmektedir.

Kelime anlamı olarak depplearning yani derin öğrenme olarak çevrilmiş, fake ise sahte kelimesi olarak çevrilmiştir. Bu kelimelerin birleşimi ile ortaya çıkmış ve derin sahte ismi ile türevlenen bir kelime olmuştur.

Deepfake Nedir?

Deepfake Kullanım Alanları

DeepFake günümüzde birçok alanda kullanılmakta ve kullanılan kişilerin hem eğlence hemde siber bir saldırı, tehdit amaçlı olarak da kullanılmaktadır.

Genellikle kullanım alanları ünlü kişilerin yüzlerinin kullanılarak erotik videolarda, kişiler hakkında itibarını zedeleyebilecek ve büyük zararlar oluşturabilecek sahte haberlerde, aldatmacalar da ve finansal sahtekarlıklarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu tarz kullanımlar sonucunda ise birçok iş adamı, ünlü ve endüstri sahasında ismi tanınan kişiler tarafından tepki toplamıştır. Bu yüzden de hükümet tarafından yasaklar getirilmesi için tepki gösterilmiştir. Son olarak bilgisayarlar ile içli dışlıysanız overclock nedir sorusunun cevabını da merak ediyor olabilirsiniz. Ondan dolayı yeni içeriğimize de göz atmanızı öneririz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu