Dakikada 300 Milyardan Fazla Devir Yapan Mekanizma Geliştirildi

Bilim adamları dakikada 300 milyardan fazla devir yapan bir mekanizma oluşturdular.

Bilim adamları en hızlı dönen mekanizmayı geliştirdiler. Bu mekanizma dakikada 300 milyardan fazla devir yapıyor. Purdue Üniversitesi’ndeki araştırmacıların çalışmaları Nature Nanotechnology dergisinde yayınlandı.

Temmuz 2018’de, araştırmacılar en hızlı dönen nesnesini üretti; Dakikada 60 milyar devir yapan bir rotor. Bu hız, vakumda askıya alınan ve lazerler kullanılarak hızlandırılan bir dambıl formundaki silikon nanoparçacıkların kullanımı sayesinde elde edildi.

Lazerlerden biri parçacığı yerinde desteklerken diğeri dönmesini sağladı. Işık parçacıkları bir parçacığa çarptığında, radyasyon basıncı olarak bilinen sabit bir kuvvetle etki ettiler. Genellikle bu kuvvet, gözle görülür bir etkiye sahip olmayacak kadar zayıftır, ancak vakumda kayıt sürtünme hızlarına ulaşılmasına izin verir.

300 Milyardan Fazla Devir Yapan Mekanizma

Parçacığın dakikada 300 milyar devire hızlanmasına izin veren yeni cihaz aynı prensipte çalışır – aslında, orijinal olarak oluşturulan rotorun değiştirilmiş bir versiyonudur.

Dünya rekorları kırmaya ek olarak, araştırmacılar cihazın vakum sürtünmesi ve nano ölçekli manyetizma gibi kuantum etkilerini ölçmek için kullanılabileceğini söylüyor.

Dakikada 300 Milyardan Fazla Devir Yapan Mekanizma Geliştirildi

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu